Studijos vieniems asocijuojasi su studentavimu – laiku, kai turi ne mažai laisvo laiko, gali linksmintis iki paryčių ir vos kelias valandas pamiegojęs eiti į paskaitas.
Tačiau tiems, kurie rimtai galvoja apie savo ateitį ir profesinę karjerą studijos reiškia aktyvų dalyvavimą paskaitose, papildomos profesinės literatūros skaitymą, o dažnai ir įvairius konkursus bei papildomus kursus ar mokymus.
Studijų metais universitetai paprastai siūlo įvairias stažuotes, galimybę atlikti praktiką, dalyvauti mokymuose, bet retas studentas turi progą patekti tarp garsių pasaulinių įmonių darbuotojų ir su jais pabendrauti. Būtent tokią progą – susitikti su pasaulinių finansų institucijų darbuotojais ir kartu praleisti keletą dienų turėjo keturi ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studentai. Jie dalyvavo mokymuose, kuriuos organizavo viena didžiausių kreditų reitingų agentūrų pasaulyje Moody‘s. Lietuviai studentai į šiuos mokymus pateko įdėję daug darbo ir laimėję prestižinį Europos verslo universitetų finansų analizės turnyrą Helsinkyje.
Laimėtojai galėjo pasirinkti Moody‘s mokymus pagal jiems aktualias temas. Juose lietuviai ISM studentai galėjo ne tik mokytis iš dėstytojo, bet ir vieni iš kitų. „Susirinko margaspalvė finansų analitikų, auditorių, bankininkų, fondų valdytojų ir valstybės tarnautojų kompanija iš įvairių pasaulio šalių, tad turėjome galimybę pabendrauti su verslo „rykliais“. Buvome vieninteliai studentai, vieninteliai lietuviai, patys jaunausi iš visų“, – pasakojo ISM studentė Agnė Jurevičiūtė.
Pasak Agnės, pirmoji stažuotės dalis buvo skirta teorinei medžiagai aptarti. Antroje dalyje teorinės žinios buvo taikomos konkretaus atvejo analizei. Kaip prisiminė dar vienas mokymų dalyvis studentas Vaidotas Tamulėnas: „Analizuojant konkretų atvejį mokymų vadovas iš pradžių išklausydavo dalyvių, o vėliau komentuodavo, kas buvo gerai pastebėta, o kas praleista. Šis metodas taikomas ir kai kuriose ISM universiteto paskaitose, pavyzdžiui, finansų mokymuose.“ Abu studentai pastebėjo, kad nors mokymai ir temos rimtos, tačiau juose vyrauja neformali atmosfera, o rimti dalykai aptariami su gera humoro doze.
Be to, kiekvienam studentui ne tik užteko laiko užduoti rūpimus klausimus per mokymus, bet ir asmeniškai pabendrauti su dėstytoju bei kitais dalyviais. Savo sukaupta asmenine ir profesine patirtimi buvo dalinamasi ne tik per mokymus, bet ir per kavos pertraukas. Kadangi daugelis turėjo sukaupę nuo kelių iki keliolikos metų darbo patirties, kiekvienas turėjo kuo sudominti, ką papasakoti iš asmenines profesines patirties. „Pavyzdžiui, pasirodo, kai kuriose šalyse neišgalėdamos susimokėti mokesčių, įmonės gali atsiskaityti su valstybe savo produkcija, net jei tai – stiklinės statulėlės“, – sakė Agnė.
Studentus sužavėjo ne tik mokymai, bet ir galimybė būti pačiame Londone centre, viename iš pasaulio finansų centrų. „Man asmeniškai įstrigo tai, kad visame žmonių sraute, keliaujančiame į biurus, pasitaikydavo vos vienas kitas vyresnio amžiaus žmogus. Todėl susidarė įspūdis, kad arba City'je sunku ilgai išsilaikyti arba jei išsilaikai, į darbą skrendi sraigtasparniu, o jų matydavome ne vieną. Dar vienas dalykas – pasauliniai finansiniai sunkumai, matyt, nutrynė šypsenas nuo visų City „skruzdėlių“ veidų, nes mūsų viešnagės metu Lloyd's paskelbė atleidžiantis 2000 darbuotojų“, – prisiminė Agnė.
„Tai buvo gera proga pasitikrinti, ką esame išmokę paskaitose ir ruošdamiesi finansų analizės turnyrui bei įsitikinti, kad išsilavinimas ir visos universiteto suteikiamos galimybės yra didelės. Be to, tai galimybė ne tik išmokti, bet ir susipažinti, užmegzti ryšius naudingus ateičiai“, – prisipažino Vaidotas.
Lietuvių studentų dalyvavimas vienos didžiausių reitingų agentūrų Moody‘s dar kartą įrodė, kad universitetai suteikia įvairių galimybių, tik reikia studentams būti aktyviems ir jas išnaudoti, kaip, kad padarė šie keturi jaunuoliai.