• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne visi mano, kad Rusija staiga tapo saugia vieta investuoti lėšas. Finansų rinkas nustebino spalio 8 dieną paskelbtas tarptautinės agentūros "Moody's" sprendimas dviem padalomis - iki Baa3 (žemiausio investicinio lygio) - padidinti Rusijos ilgalaikio skolinimosi užsienio valiuta reitingą, nors iki kovą vyksiančių prezidento rinkimų liko daugiau kaip penki mėnesiai.

REKLAMA
REKLAMA

Konkuruojančios reitingų agentūros teigė neseksiančios "Moody's" pavyzdžiu tol, kol dabartinis prezidentas Vladimiras Putinas nebus perrinktas antrai kadencijai ir neatgaivins beišsikvepiančių ekonominių reformų.

REKLAMA

Investicinis reitingas, kurio siekia daugelis besiplečiančių rinkų, padės į Rusijos akcijų ir obligacijų rinkas pritraukti atsargių investuotojų, pavyzdžiui, pensijų fondų. "Moody's" Rusijos reitingą padidino anksčiau nei tikėtasi, nes tikriausiai yra įsitikinusi V. Putino perrinkimu ir tuo, kad jis įvykdys savo pažadus šalinti biurokratinius suvaržymus ir skatinti privatų verslą.

REKLAMA
REKLAMA

"Moody's" surizikavo, - sakė Pasaulio banko Maskvos skyriaus vyriausiasis ekonomistas Kristofas Riulis (Christoph Ruehl). - Jei po rinkimų bus sudaryta reformatorių vyriausybė, jie (reitingų agentūra) galės teigti buvę pirmi, jei ne, liks kvailių vietoje".

Rusija auga jau penktus metus iš eilės, tačiau šalies ekonomika yra vis labiau priklausoma nuo naftos ir gamtinių dujų eksporto, kurį kontroliuoja keletas stambių bendrovių. Smulkųjį verslą, kuris sukūrė didžiąją dalį darbo vietų ir ekonominę gerovę kitose Rytų Europos šalyse, Rusijoje tebevaržo biurokratinės kliūtys ir nepakankamai paskolų užtikrinantis menkas bankų sektorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Putinas, kurio palaikymo reitingas viršija 70 proc., tikriausiai lengvai laimės būsimus prezidento rinkimus, tačiau naujos administracijos sudėtis dar labai neaiški, nes dėl vietos joje kovoja įvairios Kremliaus grupuotės. Būtent todėl kitos tarptautinės reitingų agentūros, tokios kaip "Fitch" ir "Standard & Poor's", kol kas lūkuriuoja.

REKLAMA

"Vis dar šiek tiek neaišku, kokiai administracijai ir kaip ryžtingai V. Putinas vadovaus per savo antrąją kadenciją", - sakė "Fitch" Londono skyriaus valstybių reitingų analitikas Edvardas Parkeris (Edward Parker). Gegužės mėnesį "Fitch" padidino Rusijos reitingą iki viena padala žemesnio už investicinį ir jo kelti neketina iki V. Putino perrinkimo.

REKLAMA

Skirti Rusijai investicinį reitingą ir priskirti ją tokių šalių kaip Meksika grupei neskuba ir pagrindinė "Moody's" konkurentė "Standard & Poor's". "Viskas išaiškės kitais metais, - sakė JAV įsikūrusiai agentūrai artimas šaltinis. - Pasibaigus rinkimams matysime prezidento darbotvarkę. Perėjimui prie investicinio reitingo analitikai turi matyti pasiryžimą vykdyti reformas".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad Kremliaus grupuočių kovos apogėjų pasiekė per tyrimą, susijusį su tariamu mokesčių vengimu naftos milžinėje "Yukos", kuri susiliejo su mažesne konkurente "Sibneft" ir sukūrė didžiausią Rusijoje privačią bendrovę "YukosSibneft".

Daugelio nuomone, tyrimas yra išpuolis prieš stambiuosius verslininkus, kurį suorganizavo griežto kurso šalinininkai. Be to, nesutarimai išryškino kultūrinius skirtumus tarp į intrigas linkusių biurokratų ir provakarietiškų verslo magnatų. "Tarp privataus sektoriaus ir politinių institucijų yra didelis atotrūkis, - aiškino banko "Citigroup" Londono skyriaus strategas Niklas Sandstromas (Niclas Sundstrom). - Korporacijos tampa vis labiau tarptautinės, o politinės institucijos atsilieka".

REKLAMA

Tačiau "Moody's" nesijaudina dėl V. Putino administracijoje kylančių nesutarimų, kaip elgtis su didelę Rusijos verslo dalį valdančiais oligarchais. "Moody's" taip pat mano, kad politinė kova ir Rusijos galios centre - prezidento administracijoje, ir už jo nekelia grėsmės bendrai į rinką orientuotų ekonominių reformų ir plėtros krypčiai", - sakoma reitingo pakėlimą argumentavusiame pranešime.

REKLAMA

Beveik ketverius metus V. Putinas į Kremliaus grupuočių kovą nesikišo, tačiau dabar nuo to, kaip bus išspręsti klanų nesutarimai, gali priklausyti būsimos vyriausybės pajėgumas veiksmingai valdyti šalį.

"V. Putinas tikriausiai supranta, kad nė vienai grupuotei negali leisti pernelyg sustiprėti, - interviu spaudai teigė Karnegio fondo Maskvos skyriaus analitikė Lilija Ševcova. - Leidęs kuriai nors iš dalyvaujančių jėgų įsitvirtinti, prezidentas taptų jos įkaitu".

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų