• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šių metų pradžios didžiausia ryšių bendrovė mūsų šalyje "Lietuvos telekomas" nebeturi išskirtinės teisės teikti fiksuotojo telefono ryšio paslaugas. Ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Henrikas Varnas ketvirtadienį (01.02) “Eltai” prognozavo, kad toje rinkoje gali atsirasti per dešimt naujų žaidėjų.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas apie ketinimus užsiimti šiuo verslu tarnybą informavo mobiliojo ryšio kompanija "Tele2" ir mažai žinoma Kauno bendrovė "Linktelis".

REKLAMA

Visoje Europoje veikiančios Švedijos kompanijos "Tele2" antrinė bendrovė Lietuvoje vasario pradžioje planuoja pradėti techninius fiksuoto telefono ryšio bandymus, o tokias paslaugas numato teikti nuo šių metų pirmojo ketvirčio pabaigos. Šią informaciją “Eltai” pateikęs UAB "Tele2" atstovas ryšiams su visuomene Justas Vaitkevičius teigė, kad techninės tokių paslaugų teikimo sąlygos jau nuo lapkričio derinamos su "Lietuvos telekomu". Jis turės valdomą fiksuoto telefono ryšio tinklą leisti naudoti kitiems operatoriams. Pasak J. Vaitkevičiaus, dėl finansinių tinklo naudojimo sąlygų (kiek kainuos nuoma ir kita) derybos dar nepradėtos.

REKLAMA
REKLAMA

"Lietuvos telekomo" vadovai ne kartą yra pareiškę, kad bendrovė pasirengė konkuruoti liberalizuotoje telekomunikacijų rinkoje. "Konkurencija ir mus, ir kitus skatins veikti kuo efektyviau. Tuo pačiu tai vers mažinti paslaugų kainas", - vienoje iš spaudos konferencijų pernai sakė "Lietuvos telekomo" generalinis direktorius Tapio Paarma (Tapijus Parma).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

H. Varno vertinimu, be "Tele2", reikalingą infrastruktūrą teikti fiksuoto telefono ryšio paslaugas jau turi, greitai gali ją papildyti ir pradėti veikti šioje rinkoje pajėgios taip pat kitos dvi mobiliojo ryšio kompanijos "Omnitel", "Bitė GSM", Lietuvos radijo ir televizijos centras, bendrovės "Lietuvos geležinkeliai", "Lietuvos energija", kabelinių televizijų susivienijimai.

REKLAMA

Didžiausios Lietuvoje mobiliojo ryšio kompanijos "Omnitel" atstovė spaudai Vanda Nekrašienė “Eltai” pirmadienį trumpai pateikė bendrovės poziciją dėl verslo plėtros fiksuoto telefono ryšio srityje: "Artimiausioje ateityje to daryti neplanuojame". Anksčiau "Omnitel" vadovai užsimindavo, kad bendrovė užsiims tuo verslu panaikinus rinkos suvaržymus. Kas gali paneigti, kad konkurencija "Lietuvos telekomui" nebus sudaroma šių bendrovių bendrų savininkų nurodymu. Pernai gruodžio pradžioje suformuota dviejų Skandinavijos valstybių valdoma telekomunikacijų bendrovė "TeliaSonera" per antrines įmones valdo 60 proc. "Lietuvos telekomo" ir 55 proc. "Omnitel" akcijų.

REKLAMA

Danijos bendrovės "TDC A/S" valdomos antrosios pagal dydį Lietuvoje mobiliojo ryšio kompanijos "Bitė GSM" atstovė spaudai Auksė Armonaitė “Eltai” irgi atsakė trumpai: "Fiksuoto telefono ryšio paslaugų teikti neplanuojame".

"Artimiausiu metu tuo užsiimti nenumatome, bet tokia veikla mūsų taikinyje yra. Įsigijome plačiajuosčio ryšio licenciją, perkame įrangą, jau šiemet numatome telekomunikacijų operatoriams pasiūlyti telefonų pokalbio srauto perdavimo paslaugas", - “Eltą” informavo apie planus valstybės kontroliuojamo Lietuvos radijo ir televizijos centro direktorius Algirdas Vidmantas. Jis išsitarė, kad fiksuoto telefono ryšio paslaugas bendrovė gali pradėti teikti po vienų ar poros metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektros perdavimo tinklo operatorė AB "Lietuvos energija" neketina gyventojams siūlyti fiksuoto telefono ryšio paslaugų. Tai “Eltai” teigė bendrovės Informacinių technologijų ir telekomunikacijų centro direktorius Marius Grinevičius. Jo vertinimu, "nieko naujo neįvyko - jau porą metų mes kitiems operatoriams kaip didmenininkai teikiame įvairias duomenų perdavimo paslaugas ir šią veiklą plėsime toliau". Šios bendrovės tinklai sujungti su energetikos įmonėmis kitose Baltijos šalyse ir Rusijoje. "Lietuvos energijos" turima elektros perdavimo ir ryšių infrastruktūra naudojasi Lietuvos mobiliojo ryšio kompanijos, taip pat Latvijos kompanija "Lattelekom", susijungdama su Lietuva.

REKLAMA

M. Grinevičiaus vertinimu, iki šiol mūsų šalyje faktiškai apribotas buvo tik fiksuoto balso telefonijos paslaugos teikimas gyventojams. Bet teisiniu požiūriu liberalizuota tokios veiklos sritis "Lietuvos energijos" netraukia. "Neturime prieigos. Taip, "Lietuvos telekomas" bus įpareigotas kitiems operatoriams parduoti "paskutinę mylią" - leisti naudotis ryšio tinklu nuo mazgo iki gyventojų namų, bet dar neaišku, kaip tai bus daroma praktiškai", - svarstė M. Grinevičius.

REKLAMA

Valstybės kontroliuojamos bendrovės "Lietuvos geležinkeliai" infrastruktūros direktorius Adomas Kazbaras “Eltai” teigė, kad įmonė artimiausiu metu gyventojams fiksuoto telefono ryšio paslaugų neteiks. Jo teigimu, "Lietuvos geležinkelių" ryšių tinklu naudojosi kai kurios su krovinių pervežimu susijusios firmos, tačiau ne visos laiku atsiskaitydavo, "todėl bėdos būdavo daugiau nei naudos". "Lietuvos geležinkeliai" įgyvendina didelius optinių kabelių tiesimo projektus, naudodami ir Europos Sąjungos ISPA programos lėšas. Juos numatoma baigti kitais metais. "Tada užsiimsime ir komerciniu duomenų perdavimu bei siūlysime kitas telekomunikacijos paslaugas", - užsiminė A. Kazbaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Dabar fiksuoto telefono ryšio paslaugas gali teikti kas nori, licencijų ar išankstinio valstybės institucijų leidimo tam nereikia. Tačiau kad šis verslas būtų sėkmingas, būtinos didelės investicijos reikiamai infrastruktūrai sukurti, rinkodaros tyrimai, lanksti kainų politika. Čia ne hidroelektrinė, kurią baigęs statyti atidarai šliuzą ir prasideda elektros gamyba", - samprotavo H. Varnas.

REKLAMA

Ūkio subjektai, pageidaujantys verstis telekomunikacine veikla, turi informuoti Ryšių reguliavimo tarnybą tik tais ribotais atvejais, kai veikla įrašyta į konkretų tokių veiklų sąrašą.

Pageidaujantys naudoti radijo dažnius ir telefono ryšio numerius juos gali gauti Ryšių reguliavimo tarnyboje. Pasak H. Varno, kol kas "Tele2" ir "Linktelis" dėl numerių gavimo nesikreipė.

REKLAMA

"Lietuvos telekomas" skelbė, kad 2001 m. rugsėjo 30 d. bendras jo klientų naudojamų telefono linijų skaičius buvo 1 mln. 168,3 tūkst. Po metų, pernai rudenį, šių linijų buvo 14,8 proc. mažiau - 994,8 tūkst. Yra abonentų, kurie naudoja ne vieną, o daugiau linijų.

Pajamos iš fiksuoto telefono ryšio paslaugų yra pagrindinis "Lietuvos telekomo" pajamų šaltinis ir šiemet per pirmuosius devynis mėnesius sudarė 70,2 proc. bendrų "Lietuvos telekomo" įmonių grupės pajamų (jos visos siekė 729,2 mln. litų). Praėjusiais metais "Lietuvos telekomo" pajamos iš fiksuoto telefono ryšio paslaugų sudarė 77 procentus.

REKLAMA
REKLAMA

"Tele2" kitose šalyse fiksuoto telefono ryšio paslaugas dažniausiai visų pirma pasiūlydavo smulkiajam ir vidutiniam verslui, o vėliau - ir gyventojams. Kaip bus veikiama Lietuvoje, anot J. Vaitkevičiaus, dar neapsispręsta.

Pernai T. Parma prognozavo, kad fiksuoto telefono ryšio paslaugų apimtis mažės, bet labai sparčiai augs interneto paslaugų pasiūla. Jo duomenimis, nuo 1998 metų pradžios "Lietuvos telekomas" investavo daugiau nei 1,8 mlrd. Lt ir dabar turi moderniausią fiksuoto ryšio tinklą Baltijos šalyse.

Kaip ELTA pranešė anksčiau, nuo sausio 1 dienos fiksuoto ryšio rinką liberalizavo ir Latvija. Čia buvusiai monopolininkei "Lattelekom" teks konkuruoti su dar 22 operatoriais.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų