Kaip žaidėjas jis nepasiekė aukštumų. Didžiąją dalį karjeros praleido Ispanijoje, kur aštuonis metus atstovavo „Sevilla“ klubui (1990-1998 m.). Jis buvo vartininkas, tad žaidimo laiko negaudavo itin daug, kadangi komandoje vis atsirasdavo žaidėjas, kuris būdavo pirmasis pasirinkimas.
Karjerą Monchi baigė būdamas vos 30-ties, nes tiesiog nematė prošvaiščių. Bet dabar sulaukęs 52 met7 jis yra viena labiausiai atpažįstamų futbolo figūrų pasaulyje. Lygiai prieš 20 metų jis sulaukė šanso tapti „Sevilla“ ekipos sporto direktoriumi. Vyras tuoj pat priėmė pasiūlymą.
Sporto direktoriaus funkcija tokia, kad jam reikia vilioti, ieškoti žaidėjų, potencialiai gerų futbolininkų. Pats Monchi yra minėjęs, kad jis iškart ėmėsi darbo kurdamas savo darbo metodiką. Žinoma, pasitelkdamas ir geruosius kitų klubų pavyzdžius, kaip šie perka už mažai, o parduoda jau už daug.
Tam reikėjo ne tik sistemos, bet ir talento. Supratimo, potencialo įžvelgimo, kada žaidėjas gali tapti žvaigžde. Į tai įeina ne tik jo techininiai gebėjimai, bet ir charakterio savybės.
Per pirmuosius du metus „Sevilla“ ekipoje komanda neišleido nė cento, bet vis vien sugebėjo grįžti į aukščiausią Ispanijos lygą. 2002 m. iš Brazilijos Monchi parsivežė talentingą gynėją Dani Alvesą, sumokėjęs už jį 500 tūkst. eurų, o po šešerių metų „Barcelona“ žaidėją perpirko už 35 mln. eurų.
D. Alvesas tapo vienu geriausiu planetos krašto gynėju, savo kolekciją papildęs įspūdingu skaičiumi trofėjumi. Monchi filosofija paprasta – pirk pigiai, užaugink, laimėk trofėjų ir parduok brangiai. Tą jam pavyko įgyvendinti puikiai. „Sevilla“ per šiuos dvideštimt metų laimėjo 4 Europos lygos taures. Dukart triumfavo buvusioje Uefa Taurėje. Dukart triumfuota ir Ispanijos Karaliaus taurės finale.
Komanda nuolat yra tarp 6 pajėgiausių Ispanijos klubų.
2017-2019 metais Monchi pabandė panašią sistemą taikyti persikeldamas į „Roma“, bet ten iškilto savitų problemų ir po keletos metų jis vėl grįžo į Ispaniją.
Kaip talentingų žaidėjų ieškojimą, prisiviliojimą į komandą pakeitė koronavirusas?
„Smarkiai, – atsako pats Monchi. – Dabar turime sudaryti bent tris planus kaip gali nutikti skirtingose situacijose. Derybos tarp pusių kitokios, nes atsirado daugiau kontrakto punktų, detalių. Bet panašiai dirbame su skautais, kurie stebi talentingus žaidejus. Kai kas nepasikeitė, prie kai ko tenka prisitaikyti“.
Tarp daugybės garsių vardų, kuriuos privilioja Monchi, minimas ir kroatas Ivanas Rakitičius. Jis į „Sevilla“ atvyko 2011 m. už 2 mln. eurų. Po trijų metų ta pati „Barcelona“ jį nusipirko jau už 30 mln.
Ten praleidęs šešis sezonus jis vis dar geras futbolininkas sugrįžo į „Sevilla“, o klubas už jį sumokėjo vos milijoną.
Bėgant metams keičiasi ir skautingo sistema. Esant technologijoms sudaromos įvairios lentelės, grafikai, pagal kuriuos glaima apibūdinti žaidėją iš įvairiausių pusių. Kalbant ne tik apie charakterį, bet ir jo žaidimą. Potencialūs įvarčių, perdavimų skaičius, kaip jo aplinka, šeima, gali įtakoti jo žaidimą, potencialą.
„Anksčiau viskas buvo kiek paprasčiau. Visada ieškodami žaidėjų mes atkreipiame į viską, bet nebuvo kaip tą susisteminti. Dabar vienam futbolininkui skiriame nemažai laiko. Mūsų sistema dabar yra net geresnė, nei buvo prieš matus. Seniau ir informacija, ar žaidėjas kairiakojis, ar dešiniakojis jau būdavo rimta informacija. Dabar analizuojama kur kas smulkesnės žaidimo detalės, jo galima naudą aikštėje, komandai, kaip jis gali reaguoti vienoje ar kitoje situacijoje mačo metu. Technologijų pagalba viską susisteminame“, – mintis dėstė Monchi.
Bet esmė yra pirkti kuo pigiau potencialiai gerą žaidėją. Algoritmas kartais padeda susiteminti tūkstančius futbolininkų.
„Mes kalbame ir apie ne futbolo žmones, o tuos, kurie padės suprasti tam tikras sistemas, algoritmus. Jie irgi yra viso to dalis. Jei klubas nusprendžia kurti tyrimų departamentą, tu turi samdyti žmones, kurie gali suprasti informaciją iš įvairiausių pusių“, – teigė Monchi.
Monchi būdamas „Sevilla“ ekipoje į komandą priviliojo daug būsimų žvaigždžių. Madrido „Real“ kapitonas Sergio Ramosas ten pradėjo savo karjerą, o vėliau už 30 mln. persikelė būtent į karališkąjį klubą. Alberto Moreno, Jose Antonio Reyesas, minėti I. Rakitičius, D. Alvesas, taip pat Jesusas Navasas, Alvardo Negredo. Visi jie puikiai žinomi vardai futbolo pasaulyje ir visi jie pirmuosius žingsnius žengė būtent „Sevilla“ gretose.
Monchi sukurtame tinkle dirba bemaž 700 futbolo agentų, kurie renka informaciją, susistemina ją. Vėliau pagal tam tikras kategorijas atrenkami žaidėjai, kurie turi daugiausiai potencialo. Prasideda galimos derybos, kalbos. Monchi dėmesį itin kreipia į Pietų Ameriką.
Anot jo paties, talento ten daug, tačiau ne visada patys žaidėji renkasi teisingą kelią. Per dešimtmetį iš ten į „Sevilla“ žengti pirmųjų savo kaip žaidėjo žingsnių atvyko Julio Baptista, Alvardo Negredo, Federico Fazio. Visi žaidėjai į Ispaniją persikėlė už 2-5 mln., bet vėliau buvo parduoti ir už 20 ar 35 mln.
Brangiausiai parduoti buvo Wisamas Ben Yedderas, į Prancuziją persikėlęs už 40 mln., kai „Sevilla“ pirko už 9 mln. Clementas Lenglet išvyko už 35 mln, nors pirktas už 5. Vitolo, Carlosas Bacca, Kevingas Gameiro buvo parduoti už penkiskart ar daugiau didesnes sumas kitiems klubams.
Nemažai žaidėjų iškeliavo ir į Anglijos „Premier“ lygą.
„Jie geri klientai,– šypsodamasis sakė Monchi. – Dažnai derybos būna labai paprastos, nes jie turi lėšų, ypač jei tas futbolininkas yra jų geidžiamas“.
Visa futbolininkų stebėjimo sistema iš esmės paprasta, bet kartu ir ne. Atsižvelgiama į faktorius, kaip žaidėjas reaguos į aplinką, naują vietą, kaip tai gali paveikti jo žaidimą. Atsižvelgiant į jo techniką, ar tai bus stipriai individualus žaidėjas, ar futbolo supratimas leidžia mokytis ir pakeisti save.
Kiek šansų, kad jis gaus nemažai žaidimo laiko, kas jo konkurentai pozicijoje, kokia potenciali rinkos vertė dabartiniame kontekste, nubraižomi geriausi bei blogiausi statistiniai scenarijai, kuriuos žaidėjas gali pasiekti įvertinus galimą potencialą.
Viso to reikia tam, kad būtų galima sukurti futbolininko profilį.
„Įdedama daug darbo, kuris dažnai nematomas. Bet taip ir turi elgtis mažesni klubai. Anglai, pavyzdžiui, dažnai nesivargina tiek dirbti, nes kam jiems ieškoti pigaus žaidėjo, tartis su juo, agentais ir tt., kai paskui nebus bėdų įsigyti jį“, –sakė jis.
Rizika ir sistema ne visada pasiteisina, bet, anot Monchi, svarbiausia procentaliai nustatyti galimą paklaidą.
„Turime šimtus galimų taikinių, potencialiai gerų žaidėjų. Jei treneris sako, kad man reikia kario krašto gynėjo, kuris turi būti veržlus, daug bėgantis, kairiakojis, mes jo ir ieškome. Atsižvelgiame į viską, net per kiek jis nubėga 400 ar 800 m. distancijas“, – mintis dėstė Monchi.
„Atliekame daug skaičiavimų vien iki tada, kai pakeliame telefono ragelį ir pradeda derybas su klubu ar agentu“, – tikino Monchi.
„Sevilla“ klubas ir praėjusią vasarą įsigijo 14 naujų žaidėjų. Tokie žaidėjai kaip Lucasas Ocamposas, Jules Kounde, Tomašas Vaclikas jau yra medžiojami garsių klubų. J. Kounde iš Prancūzijos atvyko už 12 mln. eurų, o, anot pranešimų, kai kurie anglų klubai yra pasirengęs už jį dabar mokėti ir 50 mln.
Monchi sukurta sistema veikia. Klubui tai neša ir pelno, ir padeda pasiekti sportinių rezultatų, kadangi komandoje nuolat abstu talento. Dar svarbiau, kad tarp jaunimo įsiterpia ir veteranai. Šis duetas sudaro tikros komandos branduolį.
Nors įvairūs klubai taiko skirtingus skautingo metodus, bet Monchi ir „Sevilla“ per ilgus metus jau įrodė, kad jų sistema padeda pasiekti labai gerų rezultatų ir yra viena geriausiai vertinamų Europos futbole.