Mokyklos Vilkaviškyje daugumos mokytojų atlyginimai siekia apie 700 eurų „į rankas". Jei norima uždirbti daugiau, pedagogės turi suktis, kaip išmano.
„Aš turiu visą krūvį, truputį virš krūvio. Dėstau biologiją, gamtą, žmogų, susidaro krūvis ne tik iš kontaktinių pamokų, dalyvauju integralaus mokslo išbandymo projekte“, – sako biologijos mokytoja Lina Švenčiūnienė.
„Dauguma mano kolegių mūsų mokykloje turi panašų krūvį. Jį sudaro ne tik kontaktinės valandos, bet ir pasirengimas pamokoms, mokyklos bendruomenei skirtos veiklos“, – pasakoja lietuvių kalbos mokytoja Gitana Melnykaitė.
Reikalaudamos atnaujinti su Vyriausybe suderėtas kolektyvines sutartis, profsąjungos vėl bruzda. Štai viena profsąjunga reikalauja mokytojams už visą etatą mokėti mažiausiai 1000 eurų „į rankas". Šiuo metu algos už pilną krūvį – vidutiniškai penktadaliu mažesnės.
„Pilnas etatas mokykloje yra 800 eurų „į rankas". Ne visiems tiek pavyksta uždirbti. Pas mus mokykloje etatą pilną turi 5 žmonės iš 30. Apie pusė mokytojų dirba kitose mokyklose papildomai, kad susidarytų sau krūvį, nes pamokų neužtenka“, – teigia Kazlų Rūdos mokytoja Diana Gurevičienė.
„Mes siūlome naujovę – įvesti mokytojo bazinę pareiginę algą. Mūsų matymas, kad tai turėtų būti 1708 eurų neatskaičius mokesčių. Skaičiai neišgalvoti iš lubų. „Į rankas" 1000 su trupučiu“, – kalbėjo Švietimo ir mokslo profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.
O štai kita pedagogų profsąjunga reikalauja – mokytojų algas kasmet didinti po 15 proc., kad jau po penkerių metų jos 50 proc. viršytų šalies darbuotojų vidutinį atlyginimą.
„Labai svarbu, kad profesija taptų konkurencinga ir darbo užmokestis būtų didesnis nei šalies vidutinis darbo užmokestis (VDU). Jei norime, kad mokytojo profesija būtų prestižinė, mokytojo vidutinis darbo užmokestis turėtų siekti 150 proc. VDU šalyje“, – sako Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas.
Aukštųjų mokyklų dėstytojai taip pat nepatenkinti algomis. Pradedantys lektoriai jau kitąmet reikalauja etatą sulyginti su šalies algų vidurkiu, t.y. arti 900 eurų „į rankas", o po penkerių metų dvigubai daugiau. Profesoriai atitinkamai svajoja jau kitąmet gauti algą, siekiančią tris šalies vidutines – apie 2,5 tūkstančio, o vėliau – ir dar daugiau.
„Problema yra ta, kad mūsų mokslininkų atlyginimai susideda iš daug dalių. Papildomi priedai, uždarbiai. Kai viską sudedi, situacija gal ir neatrodo prasta, nes turime atlyginimą didesnį nei VDU. Bet jauno pradedančio mokslininko atlyginimas yra nekonkurencingas rinkoje“, – pasakoja Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto profsąjungos pirmininkė Rūta Žilinskaitė.
Derybas dėl naujų kolektyvinių sutarčių su pedagogais pradedantis švietimo ministras ramiai klausosi besipilančių naujų reikalavimų. Tiesa, kas šiemet bus suderėta, įgyvendinti teks jau naujajai Vyriausybei, tad ministras Algirdas Monkevičius negaili dosnių pažadų.
„Tie mokytojai, kurie turi pilną etatą, tikrai realu, yra numatytos priemonės“, – teigia ministras.
Deryboms besirengiantys mokytojų atstovai nesikuklina. Tarp reikalavimų – 80 proc. nuolaidos viešajam transportui ir atostogų trukmės ilginimas. Dabar 8 savaites atostogaujatys mokytojai nori ilsėtis tiek pat, kiek moksleiviai. Mokytojai užsigeidė ir nemokamų prekių. Tarp reikalavimų – ir kasmėnesinė dotacija raštinės reikmenims, metinė dotacija knygoms, penkmečio dotacija – akiniams.