Sostinės Žvėryno gimnazijoje anglų kalbą pamokoje mokiniams dėsto pedagoge beveik 30 metų dirbanti mokytoja Aušra Gontienė. Pastarąjį dešimtmetį ji vykdavo vertinti ir valstybinių egzaminų, tačiau šiemet mokytojai trūko kantrybė. Anot jos, atlygis už atsakingą abiturientų vertinimą graudžiai juokingas.
„Už visą tą laiką nuo kokių 6:30 val. iki 18:15 val. parsineši per visą dieną 23 eurus. Ir dar 23 eurai tai buvo popieriniai. Kaip voverės rate dirbom, dirbom ir niekad nesusimąstėm, kiek ir kaip mums moka. Ir galų gale, kai susimąstėm, pagalvojom, kad ne. Tikrai yra per mažai vertinama“, – pasakojo Žvėryno gimnazijos mokytoja.
Tačiau ši mokytoja – ne vienintelė atsisakiusi papildomo darbo. Egzaminai ant nosies, o kvalifikuoti gimnazijų pedagogai Tauragėje, Klaipėdoje ir kituose miestuose masiškai atsisako vertinti abitūros darbus.
„Šita problema išryškėjo ypatingai šiais metais. Kiekvienais metais vis eidavo apie 18–20 mokytojų taisyti valstybinių darbų. Ir šiais metais tikrai sunkiai sekėsi prikalbinti mokytojus eiti vertinti, nors abiturientų turime gana nemažai, tačiau vertinti iš pat pradžių nė vienas mokytojas nebuvo užsirašęs“, – tvirtina Žvėryno gimnazijos direktorė Daiva Žiurienė.
Nacionalinio egzaminų centro (NEC) vadovė Saulė Vingelienė patvirtina, kad vertintojų darbo valanda įkainota nuo 4 iki 6 eurų už valandą. Atskaičius mokesčius, ši suma dar sumažėja. Tačiau ji problemos nemato. Jei abiturientų egzaminų vertintojų pritrūks, bus pasitelkiami progimnazijų ar pagrindinių mokyklų mokytojai.
Paklausta, ar pastebi, jog šiemet kaip niekad daug gimnazijų mokytojų atsisako vertinti egzaminus, S. Vingelienė atsako taip:
„O jūs norit pasakyti, kad pagrindinės mokyklos ar progimnazijos mokytojas yra žemesnės kompetencijos negu gimnazijos? Na, mes esame gavę dviejų mokytojų atsisakymus vertinti, galbūt savivaldybėj, galbūt mokyklų vadovams kai kas atsisako, bet NEC kol kas yra gavęs tik du atsisakymus.“
Tačiau ir kai kurie progimnazijų mokytojai nesigundo galimybe vertinti valstybinius brandos egzaminus.
„Visų pirma, pritariam gimnazijų mokytojams, kad tai yra žvėriškas ir labai atsakingas darbas. Kitas momentas, mes patys dirbam už kolegas, kurie išeina ir jų vietą niekas neateina, dirbam labai dideliu krūviu, esam pervargę ir po pamokų. Dirbti dar, papildomai už grašius? Tikrai mes save gerbiam, dar tiek gerbiam. Tai, iš tikrųjų ne, nesvarstom“, – sako Žemynos progimnazijos mokytoja Jurgita Kiškienė.
Visgi mokytojai tvirtina, kad net ne menkas užmokestis lemia jų apsisprendimą neiti taisyti egzaminų darbų, o Nacionalinio egzaminų centro įvesta naujovė. Nuo šių metų dauguma valstybinių egzaminų, išskyrus matematikos, geografijos, istorijos ir prancūzų, rusų bei vokiečių rašymo dalies, bus vertinami nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad dauguma mokytojų nebebus komandiruojami egzaminų taisyti savaitei vertinimo centruose.
„Jeigu mes kalbėsime apie elektroninį, nuotolinį vertinimą, jis vyksta žymiai ilgesnį laiką, nes vieną savaitę ir tuomet jie vertina sau patogiu laiku“, – sako NEC vadovė.
Tačiau vertintojams tai reiškia darbą po darbo. Ir ne šiaip darbą, o valstybinių brandos egzaminų vertinimą, kurių rezultatai nulemia mokinių akademinius likimus ir ateitį.