Mokslininkai iš Lesterio universiteto mano, kad jų atsakymas gali būti tas laimingasis bilietas. Naudojant antikūnus, kurie atakuoja senstančias organizmo ląsteles ir jas pašalina, gydymas galėtų padėti kovoti su degeneraciniu senėjimo poveikiu ir su tuo susijusiomis ligomis. Jų tyrimas buvo paskelbtas internetiniame moksliniame žurnale „Scientific Reports“.
Naujasis gydymas remiasi esama vaistų, vadinamų senolitikais, grupe, kuri pasiteisino naikinant senstančias (senėjančias) ląsteles, tačiau sukelia problemų kitose kūno vietose, todėl iki šiol nebuvo kliniškai panaudota. Kad senolitikus būtų galima panaudoti, jie turi būti nukreipti į senstančias ląsteles, tuo pačiu metu nepažeidžiant sveikų ląstelių.
Tuo tikslu vyresnysis tyrimo autorius Salvadoras Macipas ir kolegos, bendradarbiaudami su Ispanijos, Nigerijos ir Saudo Arabijos tyrėjais, sukūrė antikūnų ir vaistų konjugatą (ADC), kuris nukreiptas į membranos žymeklį, randamą senstančiose ląstelėse. Žymeklis, vadinamas B2M, neseniai buvo nustatytas kaip ląstelių senėjimo indikatorius ir yra perspektyvus senolitikų taikinys.
Kai antikūnas prisijungia prie žymeklio, ląstelėje išsiskiria citotoksinis vaistas duokarmicinas, dėl kurio ląstelė miršta.
Kai tai buvo išbandyta su žmogaus ląstelių linijomis, antikūnas specifiškai puolė senstančias ląsteles ir normalios ląstelės liko nepažeistos. Tai įrodo, kad koncepcija pasiteisino, ir kad ADC gali nusitaikyti į senstančias ląsteles.
„Senolitikai yra nauja vaistų klasė, turinti didelį potencialą pagerinti senėjimą. Tačiau tie, kuriuos iki šiol radome, yra gana nespecifiniai ir todėl gali turėti stiprų šalutinį poveikį. Štai kodėl taip susidomėjome antrosios kartos vaistais, tiksliniais senolitikais, kurie turėtų pašalinti senstančias ląsteles, nedarant įtakos likusioms“, – sakoma profesoriaus S. Macipo pranešime.
„Kopijuodami idėją, kuri jau naudojama gydant vėžį, patobulinome antikūną, kad jis galėtų atpažinti šias ląsteles ir specialiai į jas pristatyti toksišką krovinį“, – pridūrė profesorius.
Tyrimas yra ankstyvas senolizės antikūnų taikymo metodo koncepcijos įrodymas, todėl dabar reikia atlikti tolesnius tyrimus, kad būtų galima visiškai nustatyti susijusius mechanizmus ir tai, ar B2M išlieka senėjimo žymeklio varžovu, ir ar reikia ištirti kitas galimybes.