„Žvalgymui yra pritariama. Antra pagrindinė išvada yra ta, kad skalūnų dujų gavybai Lietuvos žemės gelmėse taip pat reikia atlikti ir papildomus "darbus". Sakoma, kokiais etapais po žvalgymo turėtų būti pereita prie gavybos procedūrų", - antradienį LRT radijo laidoje "Ryto garsai" Mokslų akademijos išvadas dėl skalūnų dujų žvalgybos pristatė akademijos prezidentas Valdemaras Razumas.
V. Razumo teigimu, valstybė turėtų pasirūpinti, jog iš skalūnų dujų būtų užtikrinamos pajamos, kurios kompensuotų galimą poveikį aplinkai.
Mokslininkų manymu, būtina patvirtinti netradicinių angliavandenilių naudojimo projektą dujų ir naftos gavybai. Išvadose taip pat teigiama, kad prieš dujų gavybą būtina atlikti išsamų poveikio aplinkai vertinimą.
"Yra minima, kad iš tikrųjų valstybė turi pasirūpinti, kad iš skalūnų dujų gavybos būtų užtikrintos tokios pajamos, kurios taip pat galėtų kompensuoti galimą poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai", - sakė V. Razumas.
Mokslininkai taip pat pažymi, kad reikėtų apibrėžti "skalūnų dujų" ir "skalūnų naftos telkinio" sąvokas.
Sulaukę mokslininkų analizės, Seimo Aplinkos apsaugos ir Ekonomikos komitetai trečiadienį savo poziciją pateiks Vyriausybei, kuri turės priimti galutinį sprendimą dėl skalūnų dujų žvalgybos.
Aplinkos ministro Valentino Mazuronio teigimu, galutinio apsispendimo dėl žvalgybos data priklauso nuo to, kada į Vyriausybės darbotvarkę šį klausimą įtrauks Premjeras Algirdas Butkevičius.
Sausio 15 d. buvo atplėšti vokai su konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos ir naudojimo dalyvių pasiūlymais. Tik viena įmonė panoro ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės regione - tai JAV energetikos įmonė "Chevron". Dar dvi bendrovės - "Diseta" ir "Perkūno nafta" - pareiškė norą žvalgyti gamtinių dujų telkinius Kudirkos-Kybartų regione.
Seimo Aplinkos apsaugos komitetas yra pasiūlęs stabdyti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą Lietuvoje.
Skalūnų gavybai prieštarauja vietos bendruomenės, kurios Vilniuje surengė jau ne vieną protesto akciją.
V. Mazuronis yra sakęs, kad pasisako už skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą. Pasak jo, vizitas į tas JAV vietoves, kuriose šios dujos jau išgaunamos, jį įtikino, kad tai daryti verta.
A. Butkevičius yra sakęs, kad sutartys dėl skalūnų dujų žvalgybos nebus pasirašomos, kol Lietuvos mokslininkai nepateiks išvadų apie šio proceso įtaką gamtai. Pasak Premjero, jokie žvalgybos darbai, kenkiantys gamtai ir žmonėms, vykdomi nebus.