• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors mokslas dar nesugeba tiksliai prognozuoti konkretaus žmogaus mirties datos, jis jau gali atspėti, kokiu paros metu tai nutiks.

REKLAMA
REKLAMA

JAV mokslininkai pranešė atradę specifinius genetinius požymius, kurie leidžia gana tiksliai nustatyti, kokiu būtent paros metu žmogų ištiks mirtis, pranešė „Huffington Post“. Žmogaus biologinio laikrodžio mechanizmą tyrę mokslininkai, tarp kurių buvo ir „Beth Israel Deaconess Medical Center“ medicinos centro Bostone neurologijos skyriaus vadovas dr. Cliffordas Saperis, šį atradimą padarė tirdama specifinį žmogaus geną su trim skirtingais nukleotidų – keturių pagrindinių DNR sandaros blokų – variantais. Tai guaninas, adeninas, timinas ir citozinas. Skelbiama, kad šiame gene buvo aptikti trys nukleotidų variantai: A-A (adeninas - adeninas), A-G (adeninas - guaninas) ir G-G (guaninas - guaninas).

REKLAMA

„Šis ypatingas genotipas veikia praktiškai kiekvieno iš mūsų miego ir budrumo režimą, – aiškina dr. C. Saperis. – Jo poveikis yra toks svarbus, kad žmonės, turintys A-A genotipą, prabunda maždaug valanda anksčiau, nei žmonės su G-G genotipu, o genotipo A-G turėtojai prabunda pusvalandžiu anksčiau“.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai nustatė, kad iš 1200 vyresniojo amžiaus tyrimo dalyvių tie asmenys, kurie turėjo A-A arba A-G genotipą (o tai atitinkamai sudarė 36 ir 48 proc. visų tyrimo dalyvių) visada mirdavo iki 11 valandos ryto. Tuo tarpu turintys G-G genotipą (16 proc.) visada mirdavo 7 valandomis vėliau, maždaug 18 val.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taigi, iš tikrųjų egzistuoja genas, pranašaujantis, kuriuo paros metu mirsite. Laimė, jis negali nurodyti datos, o tik dienos laiką – rytą ar vakarą“, – sakė mokslininkas.

Pasak šio tyrimo vadovo neurologo Andrew Limo, vidinis biologinis laikrodis reguliuoja daug žmogaus biologinių ir elgesio ypatumų. Jis taip pat turi įtaką ūmių medicininių būklių, tarp jų insultų ir infarktų, pasireiškimo laikui.

Šis atradimas, pristatytas žurnale „Annals of Neurology“, turi ir praktinių pritaikymo galimybių: jis leidžia keisti ligoninių personalo budėjimo planus, taikyti konkretiems pacientams tinkamiausią gydymo kursą ir atidžiau sekti ligonio sveikatos būklę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų