Tyrėjų grupė Cardife ir JAV pristatė, kaip baltymas kraujyje pritraukiamas prie pagrindinio vakcinos komponento. Jie mano, kad tai sukelia grandininę reakciją, apimančią imuninę sistemą, kuri gali baigtis pavojingų krešulių susidarymu.
Manoma, kad vakcina nuo Covid išgelbėjo apie milijoną gyvybių. Tačiau susirūpinimas dėl retai pasitaikančių kraujo krešulių lėmė tai, kaip vakcina buvo naudojama visame pasaulyje, įskaitant alternatyvą, pasiūlytą jaunesniems nei 40 metų asmenims JK.
Ji taip pat pradėjo mokslinio detektyvo vertą medžioklę, siekiant išsiaiškinti, kas vyksta ir ar galima to išvengti. Cardifo komandai buvo suteiktas skubus vyriausybės finansavimas, kad surastų atsakymus.
„AstraZeneca“ mokslininkai taip pat prisijungė prie tyrimo projekto, kai buvo paskelbti ankstesni komandos rezultatai. „AstraZeneca“ atstovė pabrėžė, kad krešulių atsiradimo tikimybė yra didesnė dėl Covid infekcijos, o ne nuo vakcinos, ir kad išsamus paaiškinimas, kodėl jie atsiranda, dar nebuvo nustatytas.
„Nors tyrimas nėra galutinis, jis siūlo įdomių įžvalgų, o „AstraZeneca“ tiria būdus, kaip panaudoti šias išvadas, siekdama pašalinti šį itin retą šalutinį poveikį“, – pridūrė ji.
Mokslininkai, tiriantys retus kraujo krešulius, turėjo dvi užuominas:
- Didesnė krešulių rizika buvo pastebėta tik naudojant kai kurias vakcinų technologijas.
- Žmonės, turintys krešulių, turėjo neįprastų antikūnų, kurie atakavo jų kraujyje esantį baltymą, vadinamą ketvirtuoju trombocitų faktoriumi.
Visos JK naudojamos vakcinos bando į organizmą įnešti Covid viruso genetinio kodo fragmentą, kad treniruotų imuninę sistemą. Kai kurios vakcinos koduoja riebalų ląsteles, o „AstraZeneca“ kaip mikroskopinį paštininką naudoja adenovirusą (ypač paprastą peršalimo virusą iš šimpanzių).
Tyrėjai manė, kad adenovirusas gali būti susijęs su retais kai kuriems žmonėms susidarančiais krešuliais. Jų tyrimas, paskelbtas žurnale „Science Advances“, atskleidžia, kad išorinis adenoviruso paviršius kaip magnetas pritraukia trombocitų faktoriaus ketvirtąjį baltymą.
Profesorius Alanas Parkeris, vienas iš Cardifo universiteto mokslininkų, BBC naujienoms sakė: „Adenoviruso paviršius yra itin neigiamas, o ketvirtasis trombocitų faktorius yra itin teigiamas ir šie du dalykai gana gerai dera“. Jis pridūrė: „Mes sugebėjome įrodyti ryšį tarp pagrindinių adenovirusų ginklų ir ketvirtojo trombocitų faktoriaus. Tai, ką mes turime, yra pagrindinis įtakos faktorius, bet vėliau turi įvykti dar daug žingsnių“.