Aplinkos ministerijoje Lietuvos energetikos instituto mokslininkai pristatė aplinkosaugininkams apibendrintas esamos būklės ir šiltnamio dujų kitimo tendencijas, energetikos plėtros scenarijus bei juos atitinkančius į atmosferą išmetamų šiltnamio dujų kiekius, taip pat šiltnamio dujų kiekio kitimo iki 2020 metų prognozes kituose šalies ūkio sektoriuose.
Mokslininkai pažymėjo, kad pereinamuoju į rinkos ekonomiką laikotarpiu, dėl reikšmingų struktūrinių pokyčių šalies ekonomikoje bei pirminės energijos balanse išmetamų į atmosferą šiltnamio dujų kiekis nuo 1990 metų iki 2000 metų sumažėjo 2,5 karto.
Vėliau dėl spartaus ekonomikos augimo ir didėjančių energijos poreikių pradėjo didėti vidutiniškai 3,8 proc. per metus. Nacionalinės darnaus vystymosi strategijoje numatytas siekimas, kad į atmosferą išmetamų šiltnamio dujų kiekis didėtų dvigubai lėčiau, nei auga šalies ekonomika, šiuo metu yra tenkinamas.
Energetika plačiąja prasme yra pagrindinis šiltnamio dujų šaltinis, tačiau nemažai įtakos turi ir pramonės procesai, tirpiklių ir kitų produktų naudojimas, žemės ūkio naudmenų paskirties pasikeitimas ir miškininkystė, atliekos ir jų tvarkymas.
Mokslininkai įvertino įvairius ekonomikos vystymosi ir energijos vartojimo scenarijus, kurie apibrėžia galimas šių dujų augimo ribas iki 2020 metų. Pagal analizuotus scenarijus Lietuvos šiltnamio dujų lygis per laikotarpį iki 2020 m. turėtų būti 20 proc. mažesnis lyginant su 1990 metais.
Susitikime dalyvavęs Aplinkos ministerijos sekretorius Aleksandras Spruogis sakė, į kad mokslininkų parengtus vertinimus ir pasiūlymus bus atsižvelgiama rengiant konkrečius sprendimus, aplinkosaugos teisės aktus.
Pasak Aleksandro Spruogio, Lietuvos energetikos instituto specialistų parengti tyrimai bus panaudojami būsimose derybose dėl Lietuvos įsipareigojimų įgyvendinant ES nustatytus tikslus.