Stiklai skiriasi nuo kristalų. Kristalai yra sudaryti iš pasikartojančių struktūrų, besitęsiančių į visas puses. Stiklas neturi tokios griežtos struktūros, tačiau kartais galima įžvelgti tam tikrą tvarką tarp šalia esančių atomų, rašo portalas „Science Daily“.
„Carnegie“ geofizikos laboratorijos mokslininkų atlikti turimai atskleidė, kad galima sukurti blizgantį stiklą, kuris didesniu mastu turėtų tokią tvarkingą struktūrą. Mokslininkai savo tyrimą atliko naudodami iš cerio ir aliuminio elementų pagamintą blizgantį stiklą.
Tokio tipo stiklas yra tinkamas tyrimams, kadangi jis yra tvirtesnis nei įprastinis stiklas bei tampresnis nei tradiciniai metalai. Pritaikius šiam stiklui 25 gigapaskalių (250 tūkst. kartų didesnį nei įprastinis atmosferos slėgis) slėgį mokslininkų komandai pavyko sukurti vientisą kristalą. Sugrąžinus stiklą į pradinę padėtį buvo pastebėta, kad struktūrinė tvarka išliko nepakitusi.
Naudojant rentgeno spindulius ir simuliacijas, mokslininkų komanda nustatė, kad cerio ir aliuminio atomų struktūros įprastinėmis slėgio sąlygomis neleidžia stiklui įgyti didesnio masto tvarkingos struktūros. Tačiau pritaikius didelį slėgį, keičiasi cerio elektronų išsidėstymas, kas leidžia susidaryti kristalinei struktūra.
„Tyrimo rezultatai rodo, kad slegiamas cerio-aliuminio stiklas gali būti tinkama sistema bandant atrasti „tobulą stiklą“, – sako „Carnegie“ mokslininkų komandos vadovas Ho-Kwangas Mao. – Ši situacija gali egzistuoti ir kituose blizgančiuose stikluose.“