• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tai, kas vieniems atrodytų kaip anekdotas, kitiems yra svarbus eksperimentinės fizikos pasiekimas: Dublino universiteto (Airija) Šv. Trejybės koledžo mokslininkai pagaliau sulaukė prieš 69 metus pradėto eksperimento rezultato.

REKLAMA
REKLAMA

Iš 1944 m. šio koledžo laboratorijoje sumontuoto eksperimentinio piltuvėlio pagaliau nukrito bitumo lašas, sakoma universiteto pranešime. Tai buvo kone prieš 70 metų pradėtas bituminės dervos klampumo tyrimų eksperimentas. Airijos fizikai norėjo išmatuoti bitumo dervos, plačiai naudotos statybose ir kelių tiesimo darbuose, klampumą.

REKLAMA

Medžiagų klampumo tyrimų eksperimentai garsėja ilga trukme, nes jų metu skysčio lašų kritimo dažnis matuojamas naudojant tam tikro skersmens skylutes. Kartais itin klampūs skysčiai iš laboratorinių talpų „ištrūksta“ vos po kelerių metų, tad mokslininkams reikia labai ilgai sekti eksperimento eigą. Tiesa, dažniausiai lašo kritimą užfiksuoja tam skirti prietaisai, o ne budraus tyrėjo akys.

REKLAMA
REKLAMA

Skelbiama, kad iki šiol seniausias tokio tipo eksperimentas buvo pradėtas 1927 m. Kvinslendo (Australija) universitete. Jis įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą kaip pats seniausias pasaulyje tebevykstantis eksperimentas. Per 86 metus iš eksperimentinio įrenginio nukrito vos 8 smalos lašai, ir nė vieno iš jų niekas taip ir nepamatė: tuo metu laboratorijoje kaip tyčia nieko nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Dublino universitete vykdytas eksperimentas ne tik buvo solidžiai ilgas, bet ir sėkmingas: dervos lašo kritimo faktas buvo tinkamai užfiksuotas. Mokslininkai dar likus kelioms dienoms iki šio svarbaus įvykio numatė kritimo faktą ir įrengė laboratorijoje vaizdo kamerą. Tai, ką ji užfiksavo, galime pamatyti ir mes.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų