„Mano kolegė per naktį perskaitė civilinį kodeksą ruošdamasi inscenizacijai“ – įspūdžiais dalijosi Moksleivių teisinio švietimo programos 2011 (MTŠP'11) pusfinalio dalyvė. O š.m. gruodžio 17 d. į finalinę teisminio proceso inscenizaciją Lietuvos Aukščiausiame teisme (LAT) susirinkę moksleiviai buvo nusiteikę dar kovingiau.
Keturi didieji Lietuvos miestai, vienuolika šeštadienių, dvidešimt vienas teisės mokslo paskaitas dėstančių studentų ir jaunųjų teisininkų bei pora šimtų moksleivių – visa tai apibūdina Europos studentų teisininkų asociacijos Lietuvos nacionalinės grupės ELSA Lietuva kartu su Klaipėdos apskritojo stalo (KLAS) ir Šiaulių AIESEC atstovais organizuojamos Moksleivių teisinio švietimo programos 2011 (MTŠP'11) mastą. Na, o 2011-ieji MTŠP ypatingi metai - programa buvo organizuojama ne tik Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, bet ir Šiauliuose.
11-asis lemtingasis šeštadienis
Gruodžio 17 d. LAT įvyko MTŠP'11 finalas – teisminio proceso inscenizacija, kurios metu dėl geriausiųjų vardo varžėsi 16 moksleivių ir Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Dalyviai, likus savaitei iki finalo, buvo paskirstyti poromis ir gavo fabulą, pagal kurią atitinkamai turėjo paruošti ieškovo ir atsakovo poziciją bei argumentuotai ją apginti finalo metu vykusioje inscenizacijoje.
16 šauniausių MTŠP'11 dalyvių teisminio proceso inscenizacijos metu vertino garbinga teisėjų kolegija: Lietuvos Aukščiausio teismo civilinių bylų skyriaus pirmininkė Janina Stripeikienė, Vilniaus apygardos teismo civilinių bylų teisėja Rita Kisielienė, Vilniaus universiteto profesorius, privatinės teisės katedros vedėjas Vytautas Mizaras, Lietuvos apeliacinio teismo civilinių bylų skyriaus pirmininko patarėjas Darius Bolzanas ir Mykolo Romerio Teisės fakulteto dekanė Rima Ažubalytė.
Finalo metu skambėjo citatos iš įvairiausių teisės aktų: Konstitucijos, Civilinio kodekso, Visuomenės informavimo įstatymo bei daugelio kitų. Buvo minimos ir Lietuvos Aukščiausio teismo nutartys bei Europos Žmogaus teisių teismo praktikos principai. Inscenizacijų metu pateikiami argumentai neretai kėlė nuoširdžią nuostabą bei mintis: “auga būsima teisininkų karta“. Taigi visi dalyviai ruošėsi, dirbo ir pasirodė išties puikiai. Teisėjų kolegijai teko nedėkinga užduotis – išrinkti pačius verčiausius. Po ilgų diskusijų galiausiai paskelbtas sprendimas – išrinkti laimėtojai!
MTŠP'11 I-ąją vietą iškovojo Gailės Kristinavičiūtės ir Lino Petronaičio komanda „Justicija“ iš Kauno, II-osios vietos laimėtojais tapo Emilijos Račkauskaitės ir Dariaus Vadeikos komanda „Emidar“ iš Kauno, na o III-ąja vieta džiaugėsi Kristinos Zūbaitės ir Petro Pikšrio komanda „Be kaltės – kalti“ iš Klaipėdos. Prizinių vietų nugalėtojai buvo apdovanoti pagrindinio MTŠP'11 rėmėjo „Gera dovana“ rinkiniais, teisinės literatūros leidyklos „Justitia“ knygomis, Tiketa įsteigtais prizais, gėlių salono „Inesa floristė“ nuostabiomis gėlių puokštėmis bei Švietimo ir mokslo ministerijos atminimo dovanėlėmis. Po įtemptų kovų, teisėjai, dalyviai ir visi finalo žiūrovai buvo kviečiami vaišintis Jūratės Gulbinienės įmonės dovanotu tortu bei aptarti įvykusio renginio finalo.
Šeštadienis LAT'e: nuo moksleivių iki ministrų
MTŠP'11 finalininkus sveikino ir programos organizatorių iniciatyva džiaugėsi Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. Ministras linkėjo programos dalyviams nesustoti ir toliau siekti asmeninio tobulėjimo, bei sveikino finalinės inscenizacijos teisėjus ir džiaugėsi jų rūpesčiu jaunosios kartos teisiniu švietimu.
Dalyvių pasiryžimu jau 11-ą savaitgalį paskirti teisinių žinių tobulinimui bei garbingos teisėjų kolegijos nusiteikimu šeštadienio popietės poilsį iškeisti į darbą LAT'e džiaugėsi ir Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto dekanė Rima Ažubalytė: „Žmones galima skirti į kūrėjus ir vartotojus. Vartotojai dabar guli ant sofos namuose šiltai apsikloję pledu, gurkšnoja kavą ar arbatą ir žiūri televizijos laidas. O dalis kūrėjų susirinko šiandien čia, į Lietuvos Aukščiausiąjį teismą. Didžiuojuosi Jumis visais.“
Apdovanoti geriausius iš geriausiųjų atvyko ir pagrindinio MTŠP'11 rėmėjo „Gera dovana“ atstovas Simonas Tilindis. Organizatoriai džiaugiasi, kad ir privataus verslo sektoriaus atstovai skatina studentų iniciatyvą bei supranta jaunų žmonių teisinio švietimo svarbą.
MTŠP atsisveikina iki kitų metų!
MTŠP startavo spalio 1 d., na, o finišą patys ištikimiausieji pasiekė ir pergalę šventė tik gruodžio 17 d.. Taigi po kelis mėnesius trukusio projekto ilgai netilo dalinimasis įspūdžiais. Petras Pikšrys, MTŠP'11 III-ios vietos nugalėtojas džiaugėsi, kad ši programa vyksta ir Klaipėdoje: ,,Iš pradžių sužinojęs apie Klaipėdoje organizuojamą MTŠP, apsidžiaugiau, kad galėsiu pagilinti savo žinias teisės srityje, patobulėti. Tačiau paskaitos iš tiesų mane įtraukė. Galiausiai laikiau žinių patikrinimo testą, išlaikęs patekau į pusfinalį. Tada prasidėjo pati įdomiausia dalis, galėjau pasijausti tikrų advokatu, besiruošiančiu atstovauti klientą teisme. O patekimas į finalą buvo tik dar vienas postūmis dar labiau pasistengti ir parodyti save. Finalo eiga buvo tiesiog puikiai suorganizuota, nors buvo šiek tiek nedrąsu kalbėti prieš tokius teisės specialistus, tačiau labai džiaugiuosi savo pasiektais rezultatais ir galimybe dalyvauti tokiame procese.“ Programos organizatoriai džiaugiasi MTŠP'11 pasiekimais šiais metais ir tikisi dar didesnio susidomėjimo kitąmet!
Apie MTŠP
Moksleivių teisinio švietimo programa (MTŠP) – jau vienuoliktus metus ELSA Lietuva organizuojamas renginys, kurio metu vyresnių klasių mokiniai supažindinami su teisės mokslu. Aštuonis šeštadienius iš eilės moksleiviai kviečiami klausytis aukštesnių kursų teisės studentų ar jaunųjų teisininkų dėstomų paskaitų, kurių metu turi galimybę susipažinti su atskirų teisės šakų pagrindais. Išklausiusių teisės paskaitas moksleivių laukia žinių patikrinimo testas, o geriausiai pasirodę pusfinalyje patenka į programos finalą, kurio metu dalyviai turi progą išbandyti save teisminio proceso inscenizacijoje. Pirmosios paskaitos prasidėjo jau spalio 1 d., o programos finalas vyko gruodžio 17 d. Lietuvos Aukščiausiame teisme, Vilniuje.
Vitalija Slušnytė