• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunkiai gyvenančių, šalpos reikalingų šeimų daugėja stulbinančiais tempais. Neformaliojo ugdymo įstaigos įvarytos į kampą – mokytis jose norintys, bet sumokėti už pamokas neišgalintys vaikai šiandien sudaro beveik pusę auklėtinių. Moksleivių kūrybos centro (MKC) sprendimas nuo mokesčių lengvatų atleisti tik kai kuriuos sunkiai besiverčiančių šeimų vaikus sukėlė nepasitenkinimo bangą. „Ubagų vaikams į svajonę durys užtrenktos“, – įsitikinusi šešiolikmetės MKC auklėtinės mama Jolanta.

REKLAMA
REKLAMA

Sumokėti neišgalės

Šešiolikmetė Jolantos dukra lanko MKC dailės klases. Jos mama sako, kad tiksliau jau reikėtų sakyti ne lanko, o lankė.

REKLAMA

– Iki šiol nemokamą maitinimą mokyklose gaunantys vaikai nuo mokesčių Moksleivių kūrybos centre būdavo atleidžiami. Prieš keletą dienų dukra parnešė žinią, kad jokių nuolaidų nebebus, nuo šiol reikės mokėti 25 litus kas mėnesį ir dar reikės sumokėti atgaline data – ir už praėjusius šių mokslo metų mėnesius. Vaikams buvo paaiškinta, kad už mokslą dailės klasėse mokėti reikės todėl, jog padaugėjo sunkiai gyvenančių vaikų, – „Tauragės žinioms“ Jolanta sakė, kad ilgai dvejojo, ar skambinti į redakciją, tačiau skaudulys širdyje įveikė kuklumą.

REKLAMA
REKLAMA

Jolantos teigimu, jos dukra lanko trečiąją dailės klasę, ateitį svajoja susieti su daile, meno studijomis.

– Tačiau nebežinau, ar jos svajonė išsipildys. Mūsų keturių asmenų šeima gyvena iš vienos vyro algos, 1300 litų. Sūnus – studentas, šiemet nebuvo atleistas nuo mokesčio už bendrabutį. Važiuočiau darbo ieškoti į užsienį, tačiau gaila palikti paauglę dukrą, – kalbėjo bedarbė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moters teigimu, 25 litai kas mėnesį, o dar suma už visą rudenį – 75 litai jos šeimai – nepakeliama našta. Šeima skaičiuoja kiekvieną litą, perka tik pigiausius maisto produktus, vos išgali sumokėti komunalinius mokesčius, apie madingesnius drabužėlius jos dukra tegalinti pasvajoti.

REKLAMA

– Ir netiesa, kad kai mokykloje dėl to iš vaiko šaiposi, yra kam pasiskųsti. Niekas čia nepadės, skaudu, – kalbėjo Jolanta.

Už atlapaširdiškumą „gautų per galvą“

MKC direktorė Jolanta Kazlauskienė vadovaujasi 2009-ųjų kovo 26 dienos savivaldybės Tarybos sprendimu, kuris nuo mokesčio šioje neformaliojo ugdymo įstaigoje įgalina atleisti 20 proc. visų moksleivių. Tačiau šiais mokslo metais MKC sulaukė beveik dvigubai daugiau prašymų atleisti nuo mokesčio nei pernai. MKC užsiėmimus lanko per 800 moksleivių. Arti 400 jų prašo atleisti nuo mokesčio (pernai tokių prašymų buvo 242).

REKLAMA

– Situacija pablogėjo visoje Lietuvoje. Beveik pusės prašymų atleisti nuo mokesčio negalėsime tenkinti. Centro taryba, kurią sudaro keletas tėvų, mokytojų ir vaikų, nusprendė, kad teisė spręsti, kuriuos vaikus atleisti nuo mokesčio, tenka kiekvienos srities mokytojams. Vienintelė išimtis – dailės klasės. Čia nuolaidų nuspręsta niekam nedaryti, nes mokytojo indėlis didžiulis, baigus šias klases, gaunamas specialus pažymėjimas, – „Tauragės žinioms“ kalbėjo J. Kazlauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Direktorės teigimu, jos vadovaujamos įstaigos mokytojai turės spręsti rimtą dilemą – suprasti, ką labiau reikia atleisti nuo mokesčio.

– Štai, dramos studijoje, kuriai vadovauju, galima nuo mokesčio atleisti šešis vaikus, o prašymų esame gavę aštuonis. Ką daryti? Jei atleisime visus, kurie to prašo, nuo valdžios gausime per galvą, – sakė J. Kazlauskienė.

REKLAMA

MKC iš savivaldybės biudžeto lėšų skiriama tik atlyginimams ir komunaliniams mokesčiams, visoms kitoms reikmėms – internetui, darbo priemonėms, kelionėms į konkursus, kūrybinių darbų ekspozicijoms rengti surenkama iš mokesčių už būrelius. Šiemet vaikų tėvai centrui suaukojo 2000 litų – tai lėšos, gautos iš 2 proc. Pajamų mokesčio.

REKLAMA

Paklausta, kodėl iš tėvų paprašyta sumokėti atgaline data – už praėjusius mėnesius, J. Kazlauskienė tam paprieštaravo – esą niekas atgaline data mokėti neprašo, prašymus parašiusių vaikų tėvai iki šiol nebuvo informuoti, ar jie bus atleisti nuo mokesčio už būrelius, ar ne. Tie, kurių prašymai nepatenkinti, sumokėti turės ir už rugsėjį bei spalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kitaip tiesiog neišgyventume, – J. Kazlauskienė patikino, kad kasmet prieš tvirtinant savivaldybės biudžetą Tarybos prašo skirti daugiau lėšų, tačiau atsakymas ateinąs vienas – prašyti galima ne daugiau nei ankstesniaisiais metais.

Instrumentams nelieka

Tauragės muzikos mokyklos vadovas Robertas Kazlauskas tikina, kad jo vadovaujamai įstaigai ne ką geriau.

REKLAMA

– Mes turime teisę nuo mokesčio atleisti 10 procentų savo moksleivių. Šiemet tokių prašymų sulaukėme gerokai daugiau nei pernai, todėl turime spręsti sudėtingą problemą. Pavyzdžiui, jei mokykloje mokosi trys vienos šeimos vaikai, prašantys atleisti nuo mokesčių, atleidžiame tik vieną, – „Tauragės žinioms“ sakė R. Kazlauskas.

REKLAMA

Mokslas muzikos mokykloje, priklausomai nuo pasirinktos srities, šiuo metu kainuoja 15–35 Lt per mėnesį. Šios lėšos, pasak mokyklos direktoriaus, labai pagelbsti – jomis mokama už šildymą, kitus patarnavimus, kartais įsigyjama instrumentų.

– Tačiau instrumentai brangūs, pastaraisiais metais pinigų jiems beveik nelieka. Štai šiemet tam galime skirti 3000 litų, – sakė direktorius.

REKLAMA
REKLAMA

Už 1000 litų, pasak R. Kazlausko, įmanoma įpirkti, pavyzdžiui, Kinijoje pagamintą ne profesionalams skirtą trimitą. Geresnis – japoniškas instrumentas kainuotų 3000 Lt, akordeonas – 5000 Lt. Mokyklai profesionaliems renginiams būtinas pianinas, tačiau apie tokį pirkinį šiandien tegalima svajoti – jo kaina viršytų 120 tūkstančių Lt.

– Grojame senutėliais, net 30–40 metų instrumentais, atsigabentais dar iš senosios muzikos mokyklos, – kalbėjo R. Kazlauskas.

Taiko išimtis

Vaikų ir jaunių sporto mokyklos vadovas Audrius Bitinas sako, kad 10 litų mėnesinis mokestis už jo vadovaujamos mokyklos būrelius kai kurioms šeimos šiandien – labai dideli pinigai.

– Kai kam tai labai daug. Ne vieno mūsų mokinio tėvai uždirba minimalius atlyginimus, vos gali už komunalinius mokesčius sumokėti, – sakė A. Bitinas.

Pasak direktoriaus, sporto mokyklai suteikta teisė nuo mokesčio už būrelius atleisti 20 proc. moksleivių. Šiais mokslo metais nuo mokesčio jau atleista 12 proc. mokyklos mokinių. Pasak A. Bitino, sporto pedagogai nepalieka likimo valiai gabių mokinių – jei gabus vaikas neišgali sumokėti už būrelį, jam taikoma išimtis.

REKLAMA

Viltis – politinis sprendimas

Pasak Švietimo skyriaus vedėjo Egidijaus Šteimanto, Švietimo skyrius dėl sudėtingos MKC padėties kol kas neinformuotas.

– Vienintelė viltis – kitų metų biudžetas. Moksleivių kūrybos centras savivaldybės Tarybos turėtų prašyti didesnio finansavimo. Žinoma, tą daryti reikia motyvuotai. Tačiau kol kas niekas nežino, koks bus kitų metų biudžetas, – sakė E. Šteimantas.

Švietimo skyriaus vedėjo nuomone, jei dėl to, kad neišgali sumokėti už popamokinę veiklą, moksleiviai nebegalėtų lankyti papildomojo ugdymo pamokų, būtų labai apmaudu.

– Čia net klausimo tokio kelti nereikėtų, – sakė Švietimo skyriaus vadovas.

Ramunė RAMANAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų