190 tūkstančiai litų– tiek pernai už elektros energiją sumokėjo pataisos namuose bausmę atliekantys nuteistieji. Tačiau pasirodo, kad šis mokestis tik simbolinis, vos ne vos padengiantis išlaidas už pabrangusią elektros energiją.
Pagal priimtas Bausmių vykdymo kodekso pataisas praėjusių metų kovą įsigaliojo reikalavimas nuteistiesiems susimokėti už jų naudojamų buities prietaisų suvartojamą elektros energiją. Teisingumo ministerija kartu su Kalėjimų departamentu parengė elektros prietaisų naudojimo ir apmokėjimo už jų suvartotą elektrą apskaičiavimo tvarką.
Pagal patvirtintas taisykles įkalinimo įstaigose buvo sudaryti nuteistųjų turimų elektros prietaisų sąrašai. Visi buities prietaisai, išskyrus barzdaskutes ir radijo imtuvus, kurių galia iki 10 W, buvo apmokestinti. Mokesčio dydis priklauso nuo prietaiso galios ir vidutinės jo naudojimo trukmės per parą indekso, nustatyto apmokėjimo taisyklėse. Pavyzdžiui, už naudojimąsi televizoriumi nuteistasis per mėnesį turės mokėti apie 6 litus, už kompiuterinių žaidimų aparatą apie 2 litus. Jei kalintis asmuo daugiau nei du mėnesius neatsiskaito už elektros sąnaudas, įstaigos vadovo sprendimu prietaisai iš jo paimami, kol bus sumokėta skola.
Per devynis praėjusių metų mėnesius, kai pradėjo galioti nauja buitinių elektrinių prietaisų tvarka įkalinimo įstaigose, daugiausiai lėšų už panaudotą elektros energiją iš kalinių surinkta Alytaus pataisos namuose– per 36 tūkstančius litų.
„Tai nėra dideli pinigai turint omenyje, kad bausmę atlieka vidutiniškai 1300 nuteistųjų„,– “Respublikai“ sakė Alytaus pataisos namų direktorius Kęstutis Jasmontas.
Direktoriaus skaičiavimu, kiekvienam kaliniui vidutiniškai tenka kas mėnesį sumokėti tik po 3-4 litus.
„Iš pradžių, kai buvo įvestas šis mokestis, kaliniai bandė savotiškai protestuoti nemokėdami pinigų– galbūt bandė zonduoti, kaip bus elgiamasi. Tačiau kai pradėjome atiminėti elektrinius prietaisus, bandymai baigėsi",– pirmąjį kalinių apmokestinimo laikotarpį mena K.Jasmontas.
K.Jasmonto manymu, šiandieninis buitiniais prietaisais besinaudojančių kalinių apmokestinimas tėra simbolinis ir nešantis mažai naudos valstybei.
„Prie kiekvienos kameros, kurioje gyvena 8-15 kalinių, skaitiklio nepastatysi, neįmanoma suskaičiuoti, kiek elektros energijos sunaudoja ir kiekvienas kalinio turimas prietaisas. Tačiau akivaizdu, kad šiandien šis mokestis yra per mažas",– teigia K.Jasmontas.
Alytaus pataisos namų direktorius sako apskaičiavęs, kad praėjusiais metais iš kalinių už turimus elektros prietaisus surinktų lėšų pakako tik pabrangusios elektros energijos išlaidoms padengti: “Gerai nors tai, kad ne iš valstybės biudžeto teko papildomai ieškoti finansavimo".
Pasak K.Jasmonto, prieš priimant įstatymo pataisas, dėl įkainių buvo diskutuota su visų įkalinimo įstaigų vadovais. Jie siūlė dvigubai didesnius įkainius, negu egzistuoja dabar.
„Įjunkite į elektros tinklą televizorių arba garso grotuvą taip, kad prietaisai neveiktų, tačiau degtų tik pulto lemputės– tokie prietaisai per mėnesį sunaudos elektros energijos maždaug už tris litus. O turėtų mokėti tiek, kiek realiai sunaudoja",– pastebi K.Jasmontas ir sako, kad kaliniai šiandien dėl elektros prietaisų daug galvos sau nesuka.
Valdas KVEDARAS