Žvėriškai padidėjusio PVM mokesčio prispausti Palangos viešbučių savininkai ruošiasi kreiptis į kurorto valdžią, kad mieste vyktų kuo daugiau renginių - mat tik tuomet šaltuoju metų sezonu viešbučiai sulaukia žmonių. Žiemą daugelis Palangos bei Nidos viešbučių mažino kainas - kai kur net trečdaliu. Tačiau vasaros sezoną kainų mažinti nesiruošiama.
Palangos viešbučiams ši žiema buvo labai liūdna - daugelis jų visai neveikė, prie kitų kabo lentelės, kad viešbutis parduodamas, o daugelis tų, kurie veikė, tai darė nuostolingai.
"Esame kryptingai žlugdomi. Toks drastiškas PVM šuolis nuo 5 iki 21 procento padarė mus dar mažiau konkurencingus lyginant su kitomis Europos šalimis. Daugelyje jų PVM siekia vos 10 procentų. Tai kaip mes galime konkuruoti kad ir su kaimynine Latvija. Kita vertus, Palangoje mes neturime jokio traukos objekto - nei vandens pramogų parko, nei sporto kompleksų, tik jūrą ir motulę gamtą - o ji vilioja tik vasarą", - pasakojo viešbučio "Palanga" komercijos direktorė Giedrė Gliaubertienė.
Jai antrino viešbučio "Rivastar" savininkė ir direktorė Rima Stankevič. Pasak jos, problemos prasidėjo tada, kai padidėjo PVM mokestis, negana to - gerokai išaugo ir eksploatacinės išlaidos. Tuo metu kainas už paslaugas teko mažinti, nes kitu atveju klientų visai nebūtų likę.
"Dabar viešbučių sektoriuje - kaip turguje: visi derasi dėl kainos. Tad siekiant išsaugoti klientus, kainos daugeliu atveju nukrito iki savikainos lygio", - sakė R. Stankevič.
Viešbučio vadovė svarstė, kad mažėjančios kelionių į šiltuosius kraštus kainos mūsų šalies kurortams dar labiau veržia kilpą.
"Mes tikrai negalime konkuruoti kainomis su Turkijos viešbučiais, kur mažesnės ir eksploatacijos išlaidos, pigesnė darbo jėga, ir vasaros sezonas tęsiasi ne du mėnesius, kaip pas mus, o keliskart ilgiau", - pastebėjo R. Stankevič.
Išsigelbėjimas - šventės
Klientų pajūrio viešbučiuose katastrofiškai mažėja. Šaltuoju metu jų būdavo nebent savaitgaliais ir tomis dienomis, kai kurorte vyko kokia nors šventė.
"Per Stintų šventę Palangoje kone visi veikiantys viešbučiai buvo pilni klientų. Tas pats - ir per Velykas, kai žmonės traukė pasižiūrėti Basanavičiaus gatvėje pastatytų didžiulių margučių. Žadame prašyti Palangos vadžios, kad kurorte būtų rengiama daugiau panašių renginių, nes akivaizdu, kad tik šitaip galima privilioti žmones", - kalbėjo viešbučio "Vanagupė" pardavimų ir rinkodaros direktorė Violeta Kalėdaitė.
Ji, be kita ko, pastebėjo, kad klientai dabar viešbučius užsisakinėja paskutinę minutę - iš anksto mažai kas drįsta planuoti savo laisvalaikį. Pavyzdžiui, prieš Naujuosius užsakymai pradėjo plaukti likus vos dviem dienom iki šventės. Toks poilsiautojų atsargumas palieka nežinioje viešbučių savininkus, kokios vasaros tikėtis šį sezoną.
Pasak viešbučio "Medūza" direktorės Živilės Antropikienės, anksčiau balandį jau būdavo rezervuotos visos vietos liepos ir rugpjūčio mėnesiams, o dabar situacija visiškai kitokia. Nepaisant to, viešbučių atstovai viliasi, kad liepa ir rugpjūtis, kaip ir kasmet, šiemet bus pelningi.
Ilsėjosi grįžę emigrantai
"Pastebėjome tendenciją, kad žiemos sezonu į Palangą pailsėti daugiausia važiavo iš emigracijos grįžę lietuviai", - sakė Ž. Antropikienė.
G. Gliaubertienė apgailestavo, kad prieš pat Naujuosius metus nebeliko tiesioginio skrydžio iš Oslo į Palangos oro uostą. Esą pernai Palangos viešbučiuose būdavo labai daug norvegų, jie lankydavosi restoranuose, SPA centruose, be to, norvegai važiuodavo ir į Klaipėdą apsipirkti.
"Dabar nuo kovo pabaigos skrydžiai buvo atnaujinti, bet visas mūsų įdirbis jau nuėjo perniek. Reikia vėl naujų investicijų, naujos rinkodaros, kad vėl pritrauktume norvegus į Palangą", - sakė G. Gliaubertienė.
Be to, ji pastebėjo, kad Palangoje nebeliko konferencinio turizmo, mat vis mažiau įmonių organizuoja savo darbuotojams išvažiuojamuosius mokymus ir seminarus.
Sveikatai pinigų randa
Šventojoje veikiančio sveikatos centro "Energetikas" direktoriaus pavaduotoja komercijai Gintautė Matulevičiūtė tikino, kad lietuviai sveikatai pinigų negaili, todėl šis centras klientų stygiumi esą šią žiemą nesiskundė.
"Viliojome klientus įvairiomis akcijomis ir patraukliais pasiūlymais. Klientus pas mus traukia mažos kainos. Pavyzdžiui, už nakvynę, maitinimą bei tris procedūras reikėjo mokėti vos 119 litų. Vasarą už 7 dienų poilsį su maitinimu bei užimtumu prašome 420 litų. Žinoma, situacija šią žiemą buvo prastesnė nei praėjusią, tačiau tikrai netragiška", - sakė G. Matulevičiūtė.
Nidoje ilsėjosi rusai
Nors Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro darbuotojai tikino, kad šią žiemą Kuršių nerijoje sulaukta daug poilsiautojų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Kaliningrado, tačiau kai kurie viešbučių vadovai sakė jokio antplūdžio nepajutę.
"Net ir savaitgaliais, ir švenčių metu buvo tuščia. Be to, didelė konkurencija su privatininkais. Žiemos sezono metu moderniai suremontuotą butą parai jie išnuomodavo vos už 100 litų", - pasakojo viešbučio "Litorina" sektoriaus vadovė Lionė Mickevičienė.
Viešbučio "Nidus" direktorė Jurgita Vičienė neslėpė, kad kainas šį žiemos sezoną teko sumažinti iki 30 proc.
Vasaros sezoną, ypač liepos ir rugpjūčio mėnesiais, laukiama atsigavimo, nes esą įprastai šiais mėnesiais Nidoje nepavyksta apgyvendinti visų norinčiųjų. Tad bent kol kas vasaros sezoną kainų mažinti nesiruošiama.
"Stebėsime situaciją. Žinoma, dabar kur kas daugiau klientų, kurie teiraujasi pigesnės paslaugos, tačiau yra ir tokių, kuriems kaina nesvarbi, svarbiau - kokybė", - sakė J. Vičienė.
Informacija
Anot Lietuvos viešbučių bei restoranų asociacijos, šiuo metu Latvijoje viešbučiams taikomas PVM tarifas siekia 10 proc., Estijoje - 9 proc., Lenkijoje ir Vokietijoje - po 7 proc.
Ilgą laiką nesutikusi svarstyti viešbučių reikalavimų mažinti mokesčius Finansų ministerija vis dėlto verslininkams įžiebė vilties. Viešbučiams PVM gali būti sumažintas jų veiklą ėmus traktuoti kaip paslaugų eksportą.
Edita GUDAVIČĖ