• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau netrukus, nuo trečiadienio, imuniteto COVID-19 neturintys pedagogai turės testuotis už savo lėšas. Kai kurios mokyklos sako, kad dėl šio sprendimo neteks dalies mokytojų – jie tiesiog išeis iš darbo. Mokyklų vadovai baiminasi, kad specialistų mokykloms ir taip trūksta, tad ši problema dėl testavimo tik gilės. 

Jau netrukus, nuo trečiadienio, imuniteto COVID-19 neturintys pedagogai turės testuotis už savo lėšas. Kai kurios mokyklos sako, kad dėl šio sprendimo neteks dalies mokytojų – jie tiesiog išeis iš darbo. Mokyklų vadovai baiminasi, kad specialistų mokykloms ir taip trūksta, tad ši problema dėl testavimo tik gilės. 

REKLAMA

Nuo gruodžio 1-osios periodiškai dėl COVID-19 besitestuojantys darbuotojai už testus turės mokėti savo lėšomis. Tarp jų ir pedagogai.

Milešinas: gali būti, kad dalis mokytojų paliks darbą

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininkas Egidijus Milešinas pasakoja, kad didžioji dalis mokytojų gruodžio 1-osios laukia ramiai – tvarka aiški, daugelis yra pasiskiepiję.

Vis dėlto šioks toks nerimas švietimo bendruomenėje yra – spėjama, kad dėl mokamo testavimo dalis nepasiskiepijusių ar nepersirgusių mokytojų gali išeiti iš darbo.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai žinau, kad dalis mokytojų yra apsisprendę vakcinuotis, tačiau dalis mokytojų galbūt ir pasitrauks iš švietimo sektoriaus. Vis dėlto reikėtų luktelėti, gruodį pokyčių gali nebūti, galbūt tik sausį pasimatys“, – tv3.lt komentuoja E. Milešinas.

REKLAMA

Pasak LŠMPS vadovo, gali būti, kad sausį iki tol besitestavę pedagogai suskubs skiepytis.

Šiuo metu daugiausiai nepasiskiepijusių mokytojų, profsąjungos duomenimis, yra Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose. Apskritai, pasak E. Milešino, pedagogų vakcinacijos lygis yra tiesiogiai susijęs su bendru vakcinacijos rodikliu savivaldybėse. Todėl ten, kur paskiepyta mažiausiai gyventojų, paskiepyta ir mažiausiai pedagogų.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžiausia tikimybė, kad šiuose rajonuose gali būti tam tikrų pokyčių. Tačiau reikėtų luktelėti bent porą mėnesių, tada matysime, kokia reali situacija. Gruodis yra trumpesnis, galbūt mokytojai porą kartų vakcinuosis, galbūt dar yra tikimybė dirbti nuotoliniu būdu. Tai tokios aplinkybės, kurios realią situaciją leis pamatyti sausio gale–vasario pradžioje“, – teigia E. Milešinas.

Ketina nušalinti nesitestuojančius

Mokyklų vadovai nerimauja kur kas labiau. Kai kurie direktoriai jau dabar suka galvas, kuo pakeisti darbą paliekančius darbuotojus. Išeiti iš darbo ketina ne tik pedagogai, tačiau ir kiti mokyklų darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos rajonas yra viena iš mažiausią dalį gyventojų paskiepijusių savivaldybių. Čia nuo COVID-19 yra paskiepyti 55,6 proc. gyventojų.

Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos direktorius Antanas Alčauskis pasakoja, kad apklausus besitestuojančius gimnazijos darbuotojus, keturi jų nurodė neketinantys testuotis už savo pinigus.

Tarp jų yra ir pedagogų, o šių darbuotojų amžius, pasak A. Alčauskio, yra įvairūs.

„Jie yra išreiškę žodžiu savo nuomonę, kad už savo pinigus nesitikrins“, – tv3.lt pasakoja A. Alčauskis.

REKLAMA

Vis dėlto esminių pokyčių nuo gruodžio 1-osios nelaukiama – atleidimų turėtų atsirasti kiek vėliau.

„Ši problema nekils gruodžio 1 d., nes kai kurie darbuotojai dar rytoj gali pasitikrinti nemokamai ir tai truputį nusikels į gruodžio pradžią“, – teigia A. Alčauskis.

Kol kas I. Simonaitytės gimnazijos administracija nesulaukė nei vieno darbuotojo raštiško prašymo atleisti iš darbo. Direktorius mano, kad nepasiskiepiję ir testuotis už savo pinigus nesutinkantys darbuotojai, ko gero, patys iš darbo išeiti nepuls, o verčiau lauks, kokį sprendimą priims jų vadovas.

REKLAMA

A. Alčauskis svarsto, kad, pagal teisės aktus, nuo gruodžio 1-osios jis turės tokius darbuotojus nušalinti nuo darbo. Todėl gimnazijos administracija gruodžio 1-osios laukia su nerimu.

„Šiems keturiems darbuotojams išėjus iš darbo kažkurį laiką bus tam tikro dydžio problema. Pedagoginių darbuotojų šiandien yra sudėtinga rasti. Taip pat ir aptarnaujančio personalo – nėra taip lengva rasti tinkamos kvalifikacijos darbuotojų“, – sako A. Alčauskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Direktorė: reikės dėti pastangas, kad surastume kitą darbuotoją

Su panašia problema susiduria ir kitos Klaipėdos rajono mokyklos. Endriejavo pagrindinės mokyklos direktorė Vilma Ugintienė sako, kad mokykloje dirba du darbuotojai, kuriems nuo gruodžio 1 d. reikėtų testuotis.

V. Ugintienė jau kalbėjosi su jais, vienas darbuotojas dirba nuotoliniu būdu, o viena ikimokyklinio ugdymo mokytoja netrukus ketina palikti darbą.

REKLAMA

„Kadangi mūsų mokykla yra nedidelė, net ir vieno pedagogo išėjimas mums yra skaudus. Reikės dėti visas pastangas, kad surastume kitą. Laisvų ikimokyklinio ugdymo pedagogų pas mus krašte nelabai yra“, – tv3.lt sako V. Ugintienė.

Kol kas mokyklos administracija nėra gavusi pedagogės prašymo išeiti iš darbo raštu. Pasak direktorės, pedagogė artimiausiu metu ketina testuotis, tad artimiausias 10 dienų galės dirbti.

REKLAMA

„Jau dabar žvalgomės naujo darbuotojo ir laukiame oficialaus mokytojos prašymo. Bent preliminariais duomenimis, ji yra apsisprendusi. Bet per 10 dienų gali daug kas pasikeisti, net įstatymai“, – teigia V. Ugintienė.

Sprendimą priims kai pamatys, kiek testai kainuoja

Vilniaus rajono savivaldybė taip pat yra vakcinacijos rodiklių lentelės gale. Čia paskiepyta 55,2 proc. gyventojų.

Vilniaus rajono Riešės Šv. Faustinos Kovalskos pagrindinės mokyklos direktorė Lilija Sadaiska sako, kad imuniteto COVID-19 neturi tik trys pedagogai. Pasak L. Sadaiskos, išeiti iš darbo jie neketina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie laukia, kiek kainuos, kokia bus kaina. Jeigu nelabai daug, mokės, dirbs ir vis tiek nenorės vakcinuotis“, – tv3.lt pasakoja L. Sadaiska.

Viena mokyklos pedagogė dėl mokamų testų nusprendė pasiskiepyti.

Imuniteto COVID-19 neturi dar du techniniai darbuotojai. Jie vadovei pasakė, kad jei reikės testuotis už savo pinigus, jie bet kokiu atveju neturės už ką.

„Jie dirba už minimaliąją mėnesinę algą, nelabai daug uždirba, tad sako, kad išeis iš darbo“, – teigia L. Sadaiska.

REKLAMA

Išėjus šiems dviems darbuotojams, kaip sako mokyklos direktorė, administracijai bus sunku surasti, kas galėtų dirbti už juos.

„Pagalbinių darbuotojų sunkiau rasti nei mokytojų. Žmonės mažai uždirba, į rankas išeina 500 eurų. Tokiam žmogui kiekvieną dieną reikia ateiti ir išdirbti 8 valandas. Sunku rasti, dažniausiai surandame dirbti pensininką. Kaip tik šie du žmonės yra pensininkai. Jauni žmonės neina dirbti ir uždirbti apie 500 eurų ir dirbti visą dieną. Jie nori dirbti dvi valandas ir uždirbti 500 eurų“, – sako L. Sadaiska.

REKLAMA

Šalčininkų mokykloje – noriai besiskiepijantys mokytojai

Šalčininkų rajono savivaldybė vakcinacijos nuo COVID-19 statistikoje yra pačiame gale. Čia paskiepyta 43,8 proc. gyventojų.

Tačiau Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje iš darbo išeiti planuojančių darbuotojų nėra. Gimnazijos direktorius Vidmantas Žilius sako, kad rajono švietimo darbuotojai skiepijasi pavyzdingai ir į vakcinaciją žiūri teigiamai.

REKLAMA
REKLAMA

„Bent mūsų gimnazijoje imunitetą COVID-19 turi apie 90 proc. mokytojų. Praktiškai, tik keli mokytojai yra nepasiskiepiję, o visi kiti yra arba pasiskiepiję, arba turi imunitetą“, – tv3.lt komentuoja V. Žilius.

Pasak gimnazijos direktoriaus, įstaigos darbuotojai aktyviai vakcinavosi ir iki mokamų testų.

„Yra skirtinga bendra situacija rajone ir mūsų mokykloje. Mūsų mokytojai kitaip į visa tai žiūri“, – sako V. Žilius.

Mokyklų vadovai: ir taip trūksta mokytojų

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos (LMVA) prezidentas Dainius Žvirdauskas sako, kad dėl mokamų testų iš darbo išeis ne tik mokytojai Klaipėdos ar Vilniaus rajonuose, tačiau visoje Lietuvoje.

„Nemanau, kad tai būtų ženklus procentas, bet visa tai gali pasijusti, nes ir taip trūksta mokytojų. Mokyklos organizuoja konkursus į laisvas vietas ir būna taip, kad niekas neateina arba ateina žmonės, kurie neturi kvalifikacijos. Jeigu šalia to iš kolektyvo išeis vienas ar du mokytojai, gali būti šiokios tokios problemos“, – tv3.lt sako D. Žvirdauskas.

D. Žvirdauskas teigia, kad ir LMVA, ir švietimo įstaigų vadovų profesinė sąjunga prašė, kad švietimo sektoriuje būtent dėl mokytojų trūkumo nebūtų taikomas mokamų testų reikalavimas.

Pasak LMVA vadovo, mokyklų administracijoms gali tekti spręsti galvosūkį, kaip dirbti su moksleiviais, jei ims trūkti specialistų. Tam itin nepalankus ir dabartinis laikas – mokslo metų vidurys.

REKLAMA

„Vadovai mokytojų ieško visus metus, bet mokytojai dažniausiai darbovietes keičia per vasarą. Pabaigė darbą vienoje įstaigoje ir žvalgosi kitų pasiūlymų – mokytojai dažniausiai darbą keičia vasarą“, – teigia D. Žvirdauskas.

Portalas tv3.lt primena, kad Seimui atmetus prezidento Gitano Nausėdos veto dėl mokamų testų, nuo gruodžio 1-osios darbuotojai už testus turės mokėti savo lėšomis.

Periodiškai kas 7–10 dienų testuotis už savo lėšas turi tie darbuotojai, kurie yra nepasiskiepiję nuo COVID-19 arba šia liga nėra persirgę.

Testuotis turi medikai, gamybos, prekybos, viešojo maitinimo, pramogų ir kitų sektorių darbuotojai. Iki šiol testai darbuotojams buvo apmokami valstybės.

Žmogus turi teisę į darbą, turėti įsitikinimus, niekas negali versti žmogaus daryti medicinines procedūras. Tik stiprūs žmones gina šias teises.
Visi antivaksiai isbegios?, na tikrai neisbegios, is ko tie mokytojai gyvens, badaus tipo ??? Eikit skiepintis antivaksiai
Skatertju daroga
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų