Nors protesto akcija uostamiestyje praėjusį šeštadienį vyko pavyzdingai taikiai, jos rengėjai nestokoja priekaištų vieni kitiems.
Vakar surengtoje spaudos konferencijoje mitingo koordinatoriai pasidžiaugė, kad ši pilietinė akcija, gausiausia Klaipėdoje nuo pat Sąjūdžio laikų, vyko itin tvarkingai, ir laukia atgarsio - Vyriausybės žodžio.
Tačiau, pasak jų, renginio metu būta ir provokacijų, kurias neva sukėlęs prie organizatorių prisiplakęs asmuo.
Nusiteikę kovoti
Kol oficialieji protesto akcijų rengėjų kreipimaisi belsis į valdžios vyrų širdis, Klaipėdos profesinių sąjungų atstovai rūpinsis miesto reikalais - šiandien jie susitinka su meru Rimantu Taraškevičiumi aptarti uostamiečio bėdų: mašinų statymo automatų sistemos, šiukšlių išvežimo ir kt.
E. Šalkauskas: „Čia akivaizdus profesinių sąjungų susiskaidymas, lenktyniavimas ir kiekvieno lyderio noras būti tarsi kunigaikščiu“.
Anot vieno iš mitingo iniciatyvinės grupės narių, bendrovės „Švyturys-Utenos alus“ profesinės sąjungos pirmininko Raimondo Tamošausko, keista girdėti Vyriausybės atstovų priekaištus, neva profsąjungiečiai nemėgino su jais susisiekti ir užmegzti konstruktyvaus dialogo. „Tai buvo daroma, kitas reikalas, kad siunčiami kreipimaisi įstringa įstaigų kanceliarijose“, - sakė R. Tamošauskas.
Jis taip pat paneigė pasigirdusias kalbas, neva profsąjungos remia nekilnojamojo turto mokesčio įvedimą. „Taip, šis mokestis yra įtrauktas į reikalavimus, tačiau mes siūlome jį įvesti tik tuo atveju, jeigu būtų atsisakyta visų kitų mokesčių, t. y. jų vietoje“, - akcentavo R. Tamošauskas.
Profsąjungų atstovai sakė, jog grįžtamasis ryšys parodys, kokių veiksmų imtis toliau. „Jeigu Vyriausybė ir toliau nekreips dėmesio į mūsų reikalavimus, esame pasiruošę rengti akcijas su politiniais lozungais - reikalauti Seimo atsistatydinimo, valdžios keitimo“, - sakė R. Tamošauskas.
A. Balskus: „Nemalonių įtarimų sukėlė glaudus E. Šalkausko bendradarbiavimas su specialiosiomis tarnybomis bei veiksmai mitingo metu“.
Nesutinka su kaltinimais
Susitikime dalyvavę uostamiesčio profsąjungiečiai pažėrė priekaištų kolegai, Klaipėdos miesto ir apskrities profesinės sąjungos pirmininkui Edvardui Šalkauskui.
Klaipėdos darbininkų sąjungos pirmininko Alvido Balskaus teigimu, nemalonių įtarimų sukėlęs tariamas glaudus E. Šalkausko bendradarbiavimas su specialiosiomis tarnybomis bei veiksmai mitingo metu, kurie spaudos konferencijos metu įvardyti kaip provokacija ir mėginimas diskredituoti mitingo sumanymą.
Esą E. Šalkauskas dar akcijos rengimo metu bendravo su teisėsauga, tačiau apie tai bendražygiams pasakojęs nedaug, o mitingui įpusėjus, sustabdęs eiseną - anot kolegų, anaiptol ne siekdamas numalšinti radikalus, kaip buvo skelbta, o vildamasis nukreipti emocingą minią Liepų gatve, prie Klaipėdos savivaldybės pastato, kur būtų buvę lengva išprovokuoti riaušes. Juolab kad šios gatvės nesaugoję policijos pareigūnai.
R. Tamošauskas neigia kalbas, jog profsąjungos remia nekilnojamojo turto mokesčio įvedimą: „Taip, šis mokestis yra įtrauktas į reikalavimus, tačiau mes siūlome jį įvesti tik tuo atveju, jeigu būtų atsisakyta visų kitų mokesčių“.
Tokiu atveju pilietinė akcija esą būtų išvirtusi į radikalų patriukšmavimą. Anot mitingo rengėjų, E. Šalkauską jie ir anksčiau vertinę, kaip nepatikimą bendradarbį, tačiau noras veikti išvien buvęs stipresnis už seną patirtį.
Pats E. Šalkauskas su jam mestais kaltinimais kategoriškai nesutiko. „Čia akivaizdus profesinių sąjungų susiskaidymas, lenktyniavimas ir kiekvieno lyderio noras būti tarsi kunigaikščiu – „Vakarų ekspresui“ telefonu sakė jis. - Kolegų nepasitenkinimą, ko gero, sukėlė tai, kad buvau kalbintas. O priekaištai saugumo struktūroms ir įtarimai mano atžvilgiu - juokingi. Kaip galima būti nepatenkintiems, jeigu norima, kad renginys vyktų tvarkingai? Kiekvienas turi atlikti savo misiją. Seniai dalyvauju profsąjungų veikloje, su saugumo pareigūnais seniai bendraujame ir žinome, ką ir kaip reikia daryti, kokie jų reikalavimai“.
E. Šalkausko teigimu, į spaudos konferenciją kolegos jo nepakvietė.
Valerija Lebedeva