Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Pritariu straipsniui, bet yra daug netikslumų.
1. Japonai aktyviai plėtoja progresyvią branduolinę energetiką, ir ne vienoje srityje. Apie senovinius energetinius sprendimus jie net neužsimena. Kartais net rizikuoja branduolinėmis avarijomis, priima kaip suprantamą riziką. Beje, tiria net pačius netikėčiausius sprendimus ir su t.t. sėkme.
2. El. energijos kaina labai prikauso nuo kapitalinių įdėjimų, todėl rimtai prognozuoti sunku. Bet kuriuo atveju kažin ar bus mažiau 8USct/kWh. Kažkaip sutampa su prognozuojama kaina, atrodo, kad rimtos ekspertizės nebuvo - elementariai nusirašyta kaip mokinukų. Taigi, jei pridėsim prie to 10ct/kWh palūkanų - neapsimoka.
3. Energijos kaina turėtų pigti, nes atsiveria naujos galimybės, tik ne senosios AE technologijos.
4. Urano rezervai yra 80 metų ir didėja.
5. Saulės fotoelektrinės turėtų pigti, nors vistiek nesudarys didžiosios dalies tiekimo.
6. Vėjo elektrinės Lietuvoje visai nepraktiškos - vėjas lb. nepastovus.
7. Biokuras nepraktiškas - labai ekstensyvus, per brangus perspektyvoje.
8. Lietuva turi elektros generavimo galingumų perteklių, statyti dar daugiau brangių - neracionalu.
9. Racionaliausia renovuoti esančias elektrines, gal iš esmės. Beje, kodėl nepanaudojami Ignalinos AE labai vertingi ir brangūs generatoriai ir turbinos? Va čia tai tikrai būtų ne vienas tūkstantis darbo vietų.
Ar tapsime Naujaisiais Vasiukais?

2009 m. paskutinėmis valandomis atsisveikinome su Ignalinos atomine elektrine (IAE). Tai buvo viena didžiausių nesąmonių, padarytų po 1990 m. Autoritetingų specialistų tvirtinimu, po kapitalinio remonto ji saugiai galėjo dirbti dar 30 m. Vaizdžiai kalbant, papjovėme sveiką, daug pigaus ir gero pieno duodančią karvę. Mėsos iš tos karvės nebus – 20 m. brangiai pūdysime ir užkasime. Dabar melšime tik brangų ir ne tokį švarų užsienietišką pašarą ryjančias karves, o trūkstamą pieną, t. y., elektrą, brangiai pirksime iš kaimynų.
Labiausiai nusivilti turėtų tie, kuriems sapnavosi atominis grybas virš Visagino, kurie svajojo, kad tas „monstras“ būtų kuo greičiau uždarytas ir džiūgavo, kai tai pagaliau įvyko. Dabar vietoj vienos atominės turėsime dvi iš abiejų Lietuvos pusių – Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje, prie pat Lietuvos sienų. Jose bus ne po vieną, o po du ar net daugiau blokų. Ir nežinia, ar jos bus saugesnės. Jeigu būtų leista veikti abiem IAE blokams, niekas jų nebūtų statęs. Apie tai rašyta tiek Rusijos, tiek Baltarusijos spaudoje. Trečioji elektrinė iškils tolėliau – Lenkijoje.
Nusigraužti nagus turėtų ir nuolat šaukiantys apie grėsmes ir priklausomybes nuo Rusijos. Didesnės priklausomybės, kokioje Lietuva atsidūrė dabar, seniai nebuvo. Giriamasi ES parama Lietuvai. Tik kam iš tikrųjų ta parama atitenka? Elektros energija pabrango 30%. Kadangi dujas ir trūkstamą elektrą perkame iš Rusijos ir Baltarusijos, ta ES parama ten ir nukeliauja. Tik jau ne iš paramą gaunančių ponų, o iš eilinių žmonių kišenių. Štai, ir visa "išmintinga“ politika... O gal toks ir buvo slaptas IAE uždarymo šauklių tikslas?
Nusikalstamai neatsakingai įsipareigoję ES uždaryti atominę, įsimušėme kelis gėdingus įvarčius į savo vartus... Tų įvarčių savininkai dabar teisinasi, neva, į ES kitaip nebūtų priėmę. Būtų – ir dar kaip. Čekijos Prezidentas, ultimatyviai atsisakęs pasirašyti Lisabonos sutartį, išsikovojo visas Čekijai palankias nuolaidas. Lietuvoje drąsuolių tokiam žingsniui neatsirado.
Guodžiamasi nežinia kada būsima nauja atomine jėgaine. Teneįsižeidžia šių projektų autoriai, bet man tai primena žinomo herojaus postringavimus apie pasaulinę šachmatų sostinę – Vasiukus. Bent jau „Laisvosios rinkos“ dėsnių dievintojai turėtų suprasti, jog mažai valstybei, atsidūrusiai tarp trijų galingų atominių elektrinių, nelogiška apie tai net galvoti. Ir be milijonus kainuojančių „galimybių studijų“ aišku, kad tokia elektrinė, dar projektuojant ir statant, pabrangtų 2-3 kartus, ir Lietuvai prireiktų milžiniškų investicijų. Jos gaminama energija būtų labai brangi ir visiškai nekonkurencinga. Siūlyčiau nešvaistyti pinigų visokioms „studijoms“, o naujos galingos atominės elektrinės idėjas, jeigu ne palaidoti, tai padėti į gilų stalčių geresniems laikams. Gal jų ir neprireiks, nes netoli tas laikas, kai atsiras saugūs nedideli reaktoriai, kuriuos bus galima pastatyti prie kiekvieno didesnio miesto. Juk seniai aišku, kad gigantomanijos laikų tolimo elektros perdavimo linijose iššvaistomi didžiuliai energijos kiekiai. Kur kas logiškiau būtų turėti elektrines prie didžiųjų vartotojų ir tiekti ją į pakraščius mažesniems.
Prieš metus atviru laišku kreipiausi į tuometinius Lietuvos vadovus, siūlydamas imtis rimtų žygių, kad IAE nebūtų uždaryta. Išgirstas nebuvau. To ir nesitikėjau. Nesitikiu ir dabar, nors dar yra viena išeitis – kapitaliai suremontuoti ką tik uždarytą AE ir paleisti iš naujo, jeigu sveikas protas nugalėtų. Deja, naivu to tikėtis. Gal bent netapsime Naujaisiais Vasiukais ir nešvaistysime lėšų neperspektyvioms naujos galingos AE statybos idėjoms „studijuoti“? Tuo labiau, kad ir taip jau esame įklimpę į gilų skolų liūną.
A. B., Vilnius.
Vakarų Ekspresas, 2010-01-04.

Esu prieš socilademokratus, bet ji teisi. Tai avantiūra ir už ją turėtų atsisėsti Kubilius ir Sekmokas.
socialdemokratinis straipsnis :) ir tai viska pasako
Socdemai parašė trumpą ir nekonkretų rašinėlį :D Balsas.lt jau pradeda nusigrybauti, sunku pasakyti ar tai naujienų portalas ar infocentras tam tikrų partijų ir grupuočių dez informacijai skleisti :D
Manau ,kad viens reklamuojantis VAE žurnalistas paseno ir nukvako,kalba apie galingumą (kilovatais ) ir to galingumo kainą, ne elektros energiją ir jos kainą. Fizikas gal užmiršo ar nemokėjo energijos ir darbo dimensijų: W= At= F.S= UIt.
Apie kokia nepriklausomybe kalbama.Atominei kura prksime is ruso.
Kaip šungrybių turime tyrimo institutų, ekspertų, kontorų, kurios rūpinasi energetika, bet ūkiškai nesusitvarkome. Tai gal išvaikyti reikia tuos visus apsileidėlius, kurie ne tik patys nesusitvarko, bet ir kitiems smegenis..?
__Kiekvienas protingas žmogus, prieš ką nors statydamas, o ypač griaudamas, gerai pasiskaičiuos, kaip tai jam atsipirks, kokią galutinę naudą turės, susirinks išsamią informaciją ir išanalizuos gerąją patirtį, peršviesdamas ją per savo galimybių prizmę. O kaip pas mus?
__Vieni kolonistai, vardan „didžiojo brolio“ patapšnojimo, uždaro gerą atominę elektrinę ir ruošiasi brangiai skolon pirkti tam gudručiui atlikusią, ir mokėti už viską mūsų vaikaičių gerove, jeigu nieko blogo neatsitiks, o jei kas sprogs – apie mūsų tautos ateitį galime nebekalbėti...
__Kiti entuziastai, gudriai pasiskaičiavę, nori skubiai iš atsinaujinančio kuro šaltinių riebų biznelį pasidaryti. Ar jie nesupranta, kad artimiausiais metais atsinaujinančių šaltinių ir biokuro kainos smarkiai išaugs dėl klimato pokyčių ir staigus pasaulinio maisto poreikio didėjimo? Viskas, ką galima paversti pašarais, kainuos žymiai brangiau. Vargu ar kas augins karklus, jei labiau apsimokės maistinės žaliavos. Manau, kad reikia gerai pasiskaičiuoti ir įvertinti, kad biokurui atsinaujinančios liks tik atliekos ir šiukšlės.
__Taigi, gerai įvertinkime tai ką turime, statykime ar modernizuokime tik tai, kas tikrai naudinga ir atsipirks artimiausiu laiku, pvz:
_Kruonio HAE išvystymas, _Ignalinos AE atnaujinimas, _Baltijos šalių vieningo dujų terminalo statyba, nes skalūnų ir kitos dujos išliks mums pagrindiniu energetiniu šaltiniu, _ miestų kogeneracinių elektrinių pritaikymas ir šiukšlėms deginti,
_šilumos ūkio sutvarkymas ir pastatų apšiltinimas,
_naujų decentralizuotų šildymo galimybių pritaikymas, ypač,panaudojant vis pingančias saulės, vėjo sistemas, šilumos siurblius. Naujoviškas šilumos siurblys gali iš aplinkos oro ar vandens paimti 3-7kW šilumos, sunaudodamas tik 1kW elektros energijos, kas padaro šilumos savikainą pigesnę nei kūrenant malkomis.
__Nepamirškime, kad jau dabar spekuliantai prasuka visas kuro, ir ne tik kuro, rūšis ir lobsta. Parazitai tiek suįžūlėjo, kad Lietuvoje viskas brangiausia prie mažiausių atlyginimų už tą patį darbą. Tai tik įrodo, kad vyrauja korupcija palaikomos monopolijos ir karteliniai susitarimai.
__Ką veikia politikai, jų partijos, valdžia, ir kodėl šie gudručiai nevykdo savo pareigų - leidžia plėšti visuomenę? Ne tik valdžiažmogiai, bet ir žurnalistai kažkodėl tyli apie galimą Ignalinos AE darbo atnaujinimą, nors ES seniai į mūsų stojimo sutartį nusivalė ne tik kojas, bet pasišluostė ir mūsų savigarba bei įstatymais, atkišo didelę špygą IAE likvidavimui, ir taikosi mus paversti federaline provincija, tiekiančia ponams apdriskusius, nusižeminusius juodadarbius ir ekologišką maistą, mainais į kiaulių mėšlą ir kitokias atliekas. Gal to ir siekia globalistų statytiniai? Ar tuos mes rinkome, ar niekdariams vėl patikėsime savo ateitį?
Vesaite galetu priminti jog kazkada rusiskas benzinas kainavo maziau nei 30 kapeiku, bet ar dabar gausite is rusijos tokiom kainom kad ir A76 ? kazkada rusu elektra kainavo vos 2 kapeikas, bet jau seniai pardavineja po 16..20 cnetu, taigis, jei ji tik brangsta, tai ar Vesaite mums visiems kompensuos ta antkaini virs 2 kapeiku? jei ne - lai susikisa tuos rusiskus elektros laidus ji sau kur nesueina.
1. kokia yra elektros savikaina tose elektrinėse, kurios pastatytos tokios pat kaip numatoma Lietuvoje VAE?

2. specialistai sako, kad iš Saulės gaunama elektra nuolat pinga. Kuriais metais jos savikaina priartės prie atominės, radioaktyvumą keliančios elektrinės gaminamos elektros savikainos?

3. Kuriais metais pagal VAE projektą elektrinė atsipirks?

Atsakykite į šiuos klausimus, VAE šalininkai, ir aš galbūt balsuosiu už statybą atominės, kurios pagaminamos elektros tik niekingų 30 procentų priklausys mums.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų