Taip, NASA savo arsenale jau senokai nebeturi transporto priemonių, galinčių nugabenti astronautus ir krovinius į žemąją orbitą – daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai „Space Shuttle“ jau senokai išėję užtarnauto poilsio.
Tačiau orbitinę estafetę iš NASA perėmė JAV Karinės oro pajėgos. Galbūt senokai teko girdėti apie įslaptintą bepilotį daugkartinio naudojimo orbitinį lėktuvą X-37B, tačiau jis orbitoje ratus aplink Žemę suka jau nuo... 2011 m. kovo 5 d.
Taigi, vieneri metai orbitoje. Tačiau apie šio erdvėlaivio misiją JAV Karinės oro pajėgos neužsimena nė žodeliu. Aklina tylos siena.
Tebesitęsiantis orbitinis skrydis yra antroji programos X-37B misija, nors orbitoje skriejantis maždaug 9 metrų ilgio erdvėlaivis „Orbital Test Vehicle“ (OTV) ten atsidūrė pirmą sykį. Pirmoji programos X-37B misija truko 244 paras ir buvo užbaigta 2010 m. Jos metu orbitoje darbavosi kitas OTV egzempliorius. Beje, pastarąjį JAV Karinės oro pajėgos planuoja sugrąžinti į orbitą artimiausią rudenį.
Tiesa, kada gimtojon žemėn sugrįš šiuo metu orbitoje triūsiantis ainis, nepranešama – šio erdvėlaivio skrydžio trajektorija ir misija yra laikoma paslaptyje. Apskritai, Karinės oro pajėgos viešai komentuoja labai šykščiai: X-37B erdvėlaiviai yra bandomosios technologijos. Tik tiek informacijos.
Astronomijos mėgėjai ir palydovų stebėtojai tvirtina, jog OTV aplink Žemę skrieja trajektorija, būdinga žvalgybiniams palydovams. Spėjama, jog vienas iš galimų šios programos tikslų – sukurti greitą ir reguliariai orbitoje ratus sukantį daugkartinio naudojimo kosminį lėktuvą greitų atakų operacijomis orbitoje.
Parengė Saulius Žukauskas