Iš Vilniaus universiteto bendrabučio 15–o aukšto balkono mįslingomis aplinkybėmis iškritusio palangiškio Valdo Ekčio šeima ir artimieji gyvena baimėje.
Įtaria nužudymą
Unikalių gebėjimų dvidešimtmečio vaikino mirtį nuo pirmos tragedijos tyrimo dienos aplinkiniai ir bylos tyrėjai bandė įsprausti į savižudybės versiją. Tačiau artimiausias vaikino bičiulis įsitikinęs, kad palangiškis buvo žiauriai nužudytas.
„Aš nežinau, kas tai padarė, tačiau žinau, kad tai nebuvo buitinis konfliktas. Jis kažką sužinojo arba atsidūrė tokioje vietoje, kur neturėjo būti", – diena.lt tvirtino žuvusio bičiulio draugas Mindaugas.
Vaikinas nedrįstų liudyti bylos tyrėjams.
„Aš nenoriu irgi iškristi pro langą", – mįslingai kalbėjo jaunuolis.
Tragedija nutiko rugsėjo 9–osios vakarą. Vilniaus universitete informacines technologijas studijavęs V.Ektis gyveno dešimtame bendrabučio aukšte. Tačiau prieš vienuoliktą vakaro vaikinas rastas iškritęs iš 15–o bendrabučio aukšto.
Siekė užsibrėžto tikslo
Valdo mama Raimonda Ektienė pasakojo, kad iki gyvenimo galo nepamirš sūnaus nužudymą tyrusios policijos pareigūnės žodžių.
„Jam perpjauta miego arterija, perdurtas plautis – tačiau po tokių sužalojimų jis galėjo išgyventi" – motiną tikino pareigūnė.
„Reikia suprasti, kad susibadęs jis sugebėjo iššokti per balkoną. Kažkas dar neva matė, kad jis kurį laiką kybojo ant atbrailos krašto", – kraupo žuvusio vaikino mama.
Tą lemtingą ketvirtadienio naktį vyko Lietuvos ir Argentinos rinktinių krepšinio rungtynės. Naktis bendrabutyje buvo nerami. Nors vaikinas gyveno su kitais kambario draugais, tačiau tai, ką jis paskutinį savo gyvenimo vakarą veikė, kol kas mįslė.
Palangoje Senąją gimnaziją su pagyrimu baigęs jaunuolis turėjo neeilinių gebėjimų. Itin stropus mokinys pradžioje įstojo į biochemiją, tačiau vaikino širdis linko prie informatikos. V.Ektis perėjo studijuoti informacinių technologijų.
„Jis siekė savo tikslo. Kadangi mokyklos baigiamuosiuose egzaminuose nelaikė informatikos egzamino, vasarą važiavo į Vilnių ir jį išsilaikė. Sūnus įstojo į valstybės finansuojamą vietą, buvo aštuntas iš trisdešimties priimtų", – pasakojo Valdo tėtis Valdas Ektis.
Pirmame kurse gabus vaikinas buvo atleistas nuo dviejų disciplinų.
Liūdesio ženklų nebuvo
Valdas buvo visiškai paniręs į mokslus. Dažniausiai visą laisvą laiką leidęs prie kompiuterio V.Ektis tėvui buvo prasitaręs, kad jautėsi vienišas.
Su palangiškiu Vilniuje studijavo ir artimiausias jo bičiulis. Tačiau skirtingas specialybes pasirinkę jaunuoliai taip ir nesuspėjo apsigyventi arčiau vienas kito.
„Jis buvo prasitaręs, kad bendrabutyje jam nėra gerai. Pirmame kurse buvo patekęs į vieną kambarį su kuršėniškiais jaunuoliais. Minėjo, kad kambaryje buvo geriama, rūkoma. Persikėlęs į kitą bendrabutį, gerų draugų ir čia nesurado", – aiškino jaunuolio tėvai.
Tačiau po tragedijos pasklidę gandai, esą vaikinas sirgo depresija ir galbūt gyvenimą nutraukė pats sumaišęs alkoholio su medikamentais, tėvus labai įskaudino.
„Net kalbos negali būti, kad jis sirgo. Visą vasarą praleido namie. Jokių ligos požymių nebuvo", – tikino V.Ektis.
Valdo kambaryje vietos buvo tik knygoms ir kompiuteriui, televizoriaus jaunuoliui nereikėjo.
„Tačiau jis nebuvo prie knygų palinkęs moksliukas, nesugebantis savęs apginti. Jis daug sportavo, važinėjo dviračiu", – kalbėjo tėvai.
Tuo, kad vaikinas galėjo būti apsvaigęs nuo alkoholio, tėvai negali patikėti.
„Jis visiškai nevartojo alkoholio, gėrė tik žalią arbatą. Mėsos net nevalgė. Propagavo sveiką gyvenseną", – tikino artimieji.
Rungtynės nedomino
Lemtingąjį vakarą paskutinį kartą Valdą gyvą matė jo kambario draugai.
„Krepšiniu jis nesidomėjo, nėra cypavęs prieš ekraną. Kambario kaimynai sakė, kad jie rungtynes stebėjo kitur. Per didžiąją pertrauką jie esą sugrįžo į kambarį ir jį matė sėdintį prie kompiuterio", – minėjo velionio tėvai.
Valdas tąsyk sėdėjo su ausinėmis. Išgirdęs žingsnius, vaikinas pasukęs galvą paklausė, koks rungtynių rezultatas. Buvo apie 22 val.
Su geriausiu draugu Mindaugu Valdas bandė susisiekti apie 19 val. Vaikinas bičiuliui parašė žinutę ir pakvietė pasivaikščioti. Tačiau klasės draugas pasiūlė susitikti vėliau.
„Dešimtą vakaro jį matė blaivą. Negi jis per penkiolika minučių susikratė butelį ir iššoko?" – retoriškai klausė Valdo motina.
Tą vakarą jaunuolis dar susirašinėjo su klasės drauge. Mergina paprašė pagalbos dėl kompiuterio gedimo, tačiau Valdas atsakęs, kad jam reikėtų laiko situacijai išsiaiškinti.
Įkalčius paliko
Žinią apie tragediją gavę pusę pirmos nakties, jau paryčiais Valdo tėvai buvo Vilniuje. Penktadienį tėvai ėmė belstis į bendrabutį, kuriame gyveno sūnus.
„Užlipę į penkioliktą aukštą balkone pamatėme paliktas Valdo šlepetes. Šalia gulėjo nuorūka. Kodėl visą naktį įkalčiai pragulėjo palikti balkone? Tik tuomet, kai nuvažiavome į policiją, mums buvo pareikšta, kad kažkas kitą dieną prieš pietus išvyko jų surinkti", – vos besitvardydami kalbėjo palangiškiai.
Įvykus nelaimei, pasak to paties bendrabučio gyventojų, gal pusvalandį kieme esą buvo ramu. Pirmoji į įvykio vietą atskubėjo greitoji medicinos pagalba.
„Policija atvažiavo kur kas vėliau. Gal tris valandas sūnus gulėjo ant grindinio net neuždengtas", – kraupo Valdo mama.
Tą pačią naktį pro šio bendrabučio langą buvo išmestas televizorius. Jo duženas matė prie Valdo kūno susirinkę studentai.
31 slaptažodis
Žuvusio studento artimieji įsitikinę, kad jaunuolis ne pats iššoko, o buvo išmestas.
„Šiame bendrabutyje jau buvo išmestas studentas, jaunimas pasakojo, kad čia skraido ne tik televizoriai, bet ir šaldytuvai", – pasakojo velionio šeimos nariai.
Artimiesiems niekas iš bylos tyrėjų neatsakė, ar vaikino kambarys po įvykio buvo rastas atrakintas ar ne. Žinoma tik tiek, kad vaikino kompiuteris buvo paliktas įjungtas.
„O to niekada nėra buvę. Jis niekada nepalieka jo įjungto. Jis itin pedantiškas – visus uždirbtus pinigus investuodavo į kompiuterį ir kompiuterines programas", – kalbėjo tėvai.
Artimieji tarp Valdo daiktų nerado akinių, skirtų darbui prie kompiuterio.
„Valdui akinių nereikėjo, jis juos užsidėdavo tik sėdėdamas prieš monitorių", – teigė tėvai.
Ar sūnus galėjo būti įsipainiojęs ir kompiuterinių tinklų įsilaužėlių kompaniją, tėvai negali atmesti.
„Visko gali būti. Tačiau kol kas niekas negali pasakyti, kas tame jo kompiuteryje yra. Policija dejavo, kad jame rado 31 užraktą ir slaptažodį", – kalbėjo tėvai.
Sužinojo, ko nereikėjo?
Gabaus programuotojo vardą pelnęs studentas jau antrame kurse buvo graibstomas įvairių firmų atstovų.
Tėvų manymu, vaikinas negalėjo užsiimti neteisėta veikla.
„Niekada neturėjo didelių pinigų, tik nedideles sumas jam pavykdavo užsidirbti", – aiškino artimieji.
Žuvusio studento kišenėje esą buvo rasta piniginė, joje tebuvo 10 litų.
Artimas Valdo draugas Mindaugas tikino, jog draugas yra prasitaręs, kad jautė spaudimą, tačiau konkrečių asmenų neįvardijo.
„Jis tiesiog buvo kitoks. Negėrė, sėdėjo ir mokėsi. Buvo labai gabus, tai galėjo kam nors nepatikti", – mįslingai aiškino bičiulis.
Vaikinas prasitarė, jog Valdas prieš kurį laiką užsiminė, kad buvo sulaukęs vyresnių kursų studentų vizito.
„Kažkas, matyt, jautėsi galingesnis, viršesnis ir atėjo pasiaiškinti, koks čia naujokas atsirado. Manau, kad jis ką nors sužinojo, ko jam nereikėjo žinoti", – teigė Mindaugas.
Mįslingą palangiškio mirtį tiria Vilniaus policijos Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyrius. Šaltinių teigimu, savižudybės versija beveik atmesta, pareigūnai dirba ties nužudymo versija.
Papildyta
Valdo klasės auklėtoja, Palangos Senosios gimnazijos mokytoja Dalia Rakauskienė įsitikinusi, kad tragedijos priežastimi galėjo tapti jos auklėtinio išskirtinumas.
„Jis atkakliai siekė tikslo. Valdas buvo išskirtinas vaikas. Tačiau nesididžiavo tuo“, – tikino D.Rakauskienė.
Labai atvirus ryšius su auklėtiniais palaikiusi auklėtoja tikino, kad Valdo elgesyje nebuvo pastebėjusi paniekos mažiaus išmanantiems.
„Gal būt pabrėžtinas jo tikslo siekimas kažką erzino? Visuomenė nelinkusi tokių priimti. Gal būt jis tapo studentiško konflikto auka?“, – svarstė auklėtoja.
Mokytoja tikino, kad atviro būdo ir kartais tiesmukai nuomonę reiškiantis vaikinas galėjo sulaukti ne mokslo ir žinių, o pramogų siekusio jaunimo antipatijos.
„Praleidau su šia laida daugybę valandų. Valdas nebuvo linkęs į depresiją, per tiek metų jau pažįsti žmones. Šiuos įtarimus visiškai atmetu. Jis buvo per stiprus tam“, – tikino mokytoja.
Asta Aleksėjūnaitė
Saulėtekyje žuvusio studento byloje keliamos skirtingos versijos