• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miškuose daugėja žmonių renkančių ragus. Vieni vedini azarto ragų ieško tarsi lobio ir per dieną pėsčiomis įveIkia keliasdešimt kilometrų, kitų siekis – pasipelnyti, tad po miškus bei ūkininkų laukus laksto keturračiais, gąsdina žvėris ir niokoja gamtą.

Miškuose daugėja žmonių renkančių ragus. Vieni vedini azarto ragų ieško tarsi lobio ir per dieną pėsčiomis įveIkia keliasdešimt kilometrų, kitų siekis – pasipelnyti, tad po miškus bei ūkininkų laukus laksto keturračiais, gąsdina žvėris ir niokoja gamtą.

REKLAMA

Vos pamato gulinčius ragus, kaunietis Mindaugas traukia telefoną ir viską įamžina. Įspūdingiausi šių metų trofėjai – didžiuliai elnių ragai.

„Įsijungi žemėlapį, užsidedi tašką, kur mašiną palikai, ir vaikštai, ieškai. – Kiek per dieną? – Šiemet kažkaip keistai – 30 kilometrų nueinu, tada randu, mažiau ir nerandu“, – sako ragų ieškotojas Mindaugas Smailys.

Šiemet beieškodamas ragų miškais vyras jau nužingsniavo šimtus kilometrų.

„Būna, kad pavargsti, kojas skauda, jau galvoju, ryt neisiu, ragus į krūvą susidėjęs, žiūriu į tuos ragus, na ką, ryte varau“, – pasakoja Mindaugas.

REKLAMA
REKLAMA

Juokauja, kad prieš septynerius metus susirgęs šia liga, tad žvėrims metant ragus ir skuba į gamtą laimikio ieškoti. Ten praleidžia valandų valandas. Jau surinkęs įspūdingą kolekciją.

REKLAMA

„Medžioklėj buvau, sėlindamas prie briedžio, elnio ragą radau, užlipau, ir nuo tada galvoju – reikia ieškot. Radęs iš viso gal apie 150 esu, netikėčiausias gal prie pat kelio buvo, važiavau ir metras prie kelio gulėjo“, – kalba Mindaugas.

Gamtoje pilna ženklų, atskleidžiančių žvėrių buveines ir takus, štai, kad ir ant medžio paliktos žymės. O kur miško galiūnai numes savo karūną, nuspėti neįmanoma. Tad Mindaugas sako, arba lydi sėkmė, arba grįžta tuščiomis.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra pasitaikę, kad abu ragai trijų metrų atstumu, jei žvėris ramiai maitinosi ten, kai atėjo metas mest, ir numetė. O jie vaikomi, bėgioja miškais, vienas gali būti čia, o kitas už kilometro“, – aiškina Mindaugas.

Ragų vainiką elniai, briedžiai, stirninai ar danieliai numeta kasmet, naują puošmeną užsiaugina vos per 4 mėnesius. Ir rudenį jau pasidabinę vilioja pateles. Per dieną brandaus elnio ragai paauga net iki 1,5 centimetro. Jų dydis, išsišakojimas liudija gyvūno amžių ir perspektyvumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ragų ieškotojų pastaruoju metu itin padaugėjo, ir pirkėjų jų radiniams netrūksta. Pardavus tokį laimikį – galima neblogai užsidirbti. Kilogramas kaulinės medžiagos pabrango ir siekia keliasdešimt eurų. Iš ragų gamina baldus, šviestuvus, juvelyrinius dirbinius ar suvenyrus.

„Apie 20 eurų kilogramas, tai toks ragas 4 kg, 80 eurų“, – sako Mindaugas.

Tad dalį ragų ieškotojų į gamtą gena ne azartas ar hobis, o pelnas. Tokie ypač neramina girininkus. Kęstutis Markevičius sako, kad į miškus šie plūsteli jau švintant ir elgiasi agresyviai.

REKLAMA

„Jie ne tik miške, bet ir po ūkininko laukus važinėja su keturračiais, su džipais, stengiasi kuo anksčiau vienas už kitą, kol dar neprašvitę, tai ir gyvūnam, ir miškui, ir tiem patiem pasėliam kenkiama“, – sako girininkas Kęstutis Markevičius.

Kai kurie ragų ieško net su dronais ir šunimis. Gąsdina žvėris, trikdo jų ramybę, o kartais netgi persekioja. Tad miškų sergėtojai įspėja.

„Yra draustiniai, yra kertinės buveinės, yra „Natura 2000“ teritorijos, kur jei papulsit, nepykit, bet bausim, ir labai stipriai bausim. Nes tai paklotės niokojimas, faunos trikdymas, galų gale, paukščiai pradėjo perėt – ir tai ne į naudą niekam“, – tikina K. Markevičius.

Bendra elninių gyvūnų populiacija Lietuvoje gan didelė – apie 7 tūkstančiai danielių, 18 tūkstančių briedžių, 55 tūkstančiai tauriųjų elnių ir per 170 tūkstančių stirnų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų