„Visuomet gedint kolegų, uždegdavo žvakutę, padėdavo nuotrauką, o dabar nieko nėra. Negalime nei kalbėti, nei ką nors komentuoti“, – stebėjosi mirusiosios kolegė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma – aut. past.)
Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių atstovė Sonata Tenytė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad tikrai ne buvo tokių prašymų, kad būtų draudžiama išreikšti pagarbą mirusiam žmogui ar gedėti jo.
„Ligoninėje nėra nuotraukos, nekrologo, žvakelės ir pan. Iš tikrųjų, apie tai ligoninėje diskutavome ir šiuo atveju nusprendėme remtis psichologų pateiktomis rekomendacijomis.
Tais atvejais, kada žmogus kolektyve nusižudo, kad labiau neatštrinti emocinės ir taip įtemptos būklės, kad neskatinti ir kitų žmonių rinktis sunkią akimirką tokį kelią – tai priėmėme sprendimą, kad tos fizinės išraiškos nedarysime.
Tai tikrai nereikėtų traktuoti kaip kažkokio draudimo arba nelaimės neigimo. Tikrai ligoninė pareiškė užuojautą ir mirusiosios artimiesiems, ir kolegoms, ypač tame skyriuje, kur dirbo gydytoja.
Esame sudarę galimybes išreikšti pagarbą artimiesiems ir mirusiajai sudalyvaujant ir laidotuvių ceremonijoje ar šiandien šermenyse ir pan.“, – teigė S. Teinytė.
S. Teinytė sako, kad taip pat velionės kolegų prašė vengti netaktiškų ir neetiškų komentarų. „Tikrai suprantame, kad kiekvienas žmogus turi savo nuomonę ir savo poziciją, ją gali reikšti. Tiesiog prašėme, kol nėra visų aiškių aplinkybių, kol nėra tyrimo rezultatų, kad susilaikytų nuo tų piktų kažkokių [komentarų]“.
Sejonienė: kartais tai atrodo kaip perlenkta lazda
Seimo narė Jurgita Sejonienė sako, kad ta psichiatrų rekomendacija iš vienos pusės suprantama, tačiau kartais jau būna perlenkiama lazda.
„Iš vienos pusės suprantu psichiatrų tą rekomendaciją – mirties išgražinimas tikrai niekam nenaudingas, bet uždrausti žmonėms gedėti, čia jokio gi garbinimo.
Jei darbuotojams pasiūlo psichologų pagalbą, tai man atrodo, kad kolegoms pagerbti išėjusią savo kolegę reikėtų suteikti galimybes. Kartais tai atrodo kaip perlenkta lazda“, – teigė .J. Sejonienė.
Jauna medikė mirė penktadienį
Visuomenę ir ypač medikų bendruomenę sukrėtė žinia apie jaunos gydytojos netektį. Siekiant reaguoti operatyviai ir organizuotai, įvykus šiai krizei, kreiptasi į Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovą dėl mobilios krizių valdymo komandos pasitelkimo – įstaigos bendruomenei teikiama pagalba iš išorės.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) reiškia užuojautą gydytojos šeimai, artimiesiems ir kolegoms, rašoma pranešime spaudai.
Tokiu sudėtingu metu krizių valdymo specialistai padės ligoninės administracijai tinkamai suplanuoti ir vykdyti reikiamus žingsnius, suteiks skubią psichologinę pagalbą darbuotojams, gavus pritarimą – ir artimiesiems.
Paaiškėjus situacijai, SAM kreipėsi į gydymo įstaigą dėl faktinių aplinkybių ir papildomos informacijos, galimai susijusios su įvykiu, pateikimo. Jos vertinimui bus sudaroma komisija, sprendžianti dėl ligoninės aplinkos saugumo ir darbuotojų psichologinės gerovės užtikrinimo.
Kaip žinoma, savižudybė yra sudėtingas ir kompleksiškas reiškinys, ją lemia daugelio faktorių bei įvykių visuma. SAM skatina ir palaiko visus procesus, kurie padės visa tai atskleisti, prireikus inicijuoti ir vykdyti sisteminius pokyčius. Neabejojama, kad SAM ir kitų institucijų vykdomi veiksmai dėl situacijos aplinkybių ištyrimo leis objektyviai įvertinti šį rezonansinį įvykį ir pateikti išvadas.
Siekdama išvengti dar didesnių neigiamų pasekmių ligoninės bendruomenės narių emocinei sveikatai, SAM prašo elgtis etiškai ir atsakingai, susilaikyti nuo išankstinių vertinimų. Suprasdami, kad sudėtingoje situacijoje gali būti ir daugiau medikų, skatiname, patiriant sunkumus bei problemas nedelsti ir kreiptis į SAM pasitikėjimo liniją 8 800 66004.
Šis įvykis – sukrečianti patirtis. Jos akistatoje būtina priminti, kad pastebėjus savižudybės ženklus laiku, žmogui galima padėti, jį išklausant ir nukreipiant profesionalios pagalbos. Dėl šios priežasties itin svarbi atida ne tik artimiausioje, bet ir darbinėje aplinkoje, galimybių sudarymas ar žinojimas, kaip pasinaudoti psichikos sveikatą stiprinančiomis paslaugomis.
Gydytojos artimieji teigia, kad turi mobingo įrodymų
Praėjusios savaitės pabaigoje nusižudė jauna Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusi gydytoja anesteziologė. Medikės aplinka tvirtina, kad prie tokio sprendimo ją galėjo privesti mobingas, tragiškos darbo sąlygos ir psichologinis spaudimas. Ligoninės vadovas nuo platesnių komentarų susilaiko, o nusižudžiusi gydytoja, kaip teigia Seimo narė Jurgita Sejonienė, rinko mobingo įrodymus, kurie dabar jos artimųjų rankose.
Naujienų portalo tv3.lt žiniomis, per 30 metų turinti gydytoja anesteziologė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) nusižudė penktadienį, o ketvirtadienį buvo atleista iš darbo. Medikė dirbo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir Kauno klinikose.
Šiuo metu teisėsauga aiškinasi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusios jaunos medikės mirties priežastį, tačiau daugiau detalių neatskleidžia. Gydymo įstaigos atstovai teigia, kad gydytoja buvo atleista iš darbo praėjusį ketvirtadienį dėl šiurkštaus pareigų pažeidimo.
„Mirties atvejis yra tiriamas. Tai yra tyrimas mirties priežasčiai nustatyti“, – BNS pirmadienį sakė Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė, tačiau daugiau detalių ji neatskleidžia.
Pasak tv3.lt šaltinių, medikė galimai patyrė mobingą, tačiau ji buvo ne vienintelė – pasakojama, kad psichologinį spaudimą patirti galėjo ir kiti įstaigos darbuotojai.
„Kenčiame visi, patyčias, smurtą, žeminimus“, – tikino vienas iš įstaigos darbuotojų.
Daugiau apie tai skaitykite čia.