Pirmasis incidentas įvyko kovo 12 d., kai, įtariama, antifrizu apsinuodijo 2009 m. gimusi paauglė. Deja, kaip praneša Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė, kovo 15 d. merginos gyvybė užgeso.
Vos po kelių dienų, kovo 20 d. po pietų, buvo gautas pranešimas apie dar vieną galimą apsinuodijimo atvejį – į Kauno klinikas iš Prienų rajono pristatytas 2010 m. gimęs berniukas.
Policijos duomenimis, jo būklė šiuo metu yra pagerėjusi, tačiau situaciją stebi medikai.
Meras: tokia situacija – pirmą kartą
Prienų rajono meras Alvydas Vaicekauskas naujienų portalui tv3.lt teigė, kad tokia tragedija rajone įvyko pirmą kartą.
Pasak jo, nors vaikų savižudybių atvejų anksčiau pasitaikė, jie buvo itin reti.
Savivaldybė, siekdama atkreipti visuomenės dėmesį, buvo viena pirmųjų, kuri savo socialiniuose tinkluose informavo apie šiuos įvykius ir paragino gyventojus susitelkti.
„Aišku tokie atvejai sukrečia, todėl ir pasirinkome tokį būdą, kaip žinutės transliavimą, nes galvojome, kad negalime tylėti, reikia atkreipti visų dėmesį ir sutelkti visas pajėgas ir pabandyti užkardyti tas priemones“, – pažymi A. Vaicekauskas.
„TikTok“ įtaka ir visuomenės reakcija
Apie tai, kad tokius paauglių veiksmus galėjo paskatinti socialiniame tinkle „TikTok“ pamatytas iššūkis, meras teigia girdėjęs apie šią versiją ir pripažįsta, kad tai kelia nerimą.
Pasak mero, viena iš problemų yra nepakankamas tėvų bendravimas su vaikais.
„Visi pastebime, kad ko gero tėvai per mažai bendrauja su savo vaikais ir paaugliais, tame amžiuje, kur tai yra labai svarbu. Šiuo atveju po mūsų paskyroje patalpinto kvietimo susitelkti, tai labai sureagavo visi.
Ir galvojame, žiūrint į tą reakciją, galbūt visi daugiau padirbėjo su vaikais, net ir mokyklos, tai galbūt, išvengsime tų nelaimių, kurių tikrai labai baiminamės visi ir nenorime“, – nurodo meras.
Pasak A. Vaicekausko, tiek visuomenė, tiek prekybininkai tapo budresni – po įvykių pradėta atidžiau stebėti antifrizo pardavimus.
„Išgirdome, kad net ir parduotuvėse pardavinėdami šį skystį, prekybininkai atidžiau žiūri, kas ką perka, tai čia toks dėmesio atkreipimas, galbūt pagelbės mums išvengti nelaimių ateityje“, – teigia jis.
Kodėl paauglius paveikia iššūkiai socialiniuose tinkluose?
Pasklidus įtarimams, kad paaugliai, apsinuodiję antifrizu, galėjo būti paveikti socialiniame tinkle paplitusiu iššūkiu, psichologas Gediminas Navaitis pažymi, kad šiame amžiuje žmogui yra labai svarbu išmokti atmesti aplinkos pagundas ir įvertinti, kiek naudos ar žalos jos atneš.
Pasak jo, ši situacija atkreipia dėmesį į dalykus, kurie, ugdant paauglius, yra pamiršti arba jiems skiriama per mažai dėmesio. Vienas tokių – savarankiškumas.
„Savarankiškumas yra gebėjimas atmesti nepriimtinus pasiūlymus, kurie, labai svarbu, net padarius ir įrodžius, kad gali – nieko neduoda. Svarbiausia – kam ir ką jie įrodinėjo? Bet kuriam suaugusiam šie klausimai kiltų savaime, mūsų gyvenimiškos patirties užtenka“, – atkreipia dėmesį psichologas.
G. Navaitis taip pat pabrėžia, kad paaugliai gali nemąstyti apie savo sprendimų pasekmes ir pasiduoti aplinkos siūlomoms pagundoms.
„Visi bręstantys žmonės turi įgyti tokią savybė ir išmokti, kad reikia atmesti nepriimtinus siūlymus, šitas gebėjimas yra svarbus visiems. Toks gundymas „šok iš važiuojančio traukio, gal neužsimuši“, turi būti aiškiai atsakytas, kad bandyti nenoriu, koks man iš to malonumas, bandyti užsimušiu ar neužsimušiu“, – pastebi jis.
Psichologas pataria, kaip padėti paaugliams
Kaip spręsti tokias paauglių problemas, psichologas pateikia kelis esminius dalykus – užtikrinti paauglio užimtumą ir puoselėti gerus tarpusavio santykius.
„Reikia, kad jis turėtų ką veikti, pavyzdžiui, sportuotų. Kai atsiras pasiūlymas, kuris jį gundo, pavyzdžiui, kvietimas išgerti, reikia, kad kitose pusėje būtų kitas gundytojas, kuris sakytų: „Gal šiandien ateik į dramos būrelį arba sporto būrelį?“ Tada kyla klausimas, kuris gundymas persvers.
Kitas dalykas, tai geri santykiai tiek ugdymo įstaigoje, tiek šeimoje, nes, geri santykiai reiškia, kad paauglys bus atviresnis ir pasidalins savo mintimis, norais ar jausmais su suaugusiais. Nesvarbu kokio išsilavinimo bus tėvai, jie vis tiek sugebės nurodyti paaugliui skirtumus tarp vienokio ar kitokio pasirinkimo. Na, ir galiausiai, labai svarbus suaugusiųjų pavyzdys“, – sako psichologas.
NEJUOKINKITE ir eikite velniop su savo veidmainiškais snukiais!