• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį vakare mirė buvęs praeityje garsus kriminalinio pasaulio veikėjas 72 metų Georgijus Dekanidzė. Kaip pranešė naujienų portalas delfi.lt, vyro mirties priežastis - nesmurtinė, jis paskutiniais metais sunkiai sirgo.

REKLAMA
REKLAMA

Sostinės policijai apie G. Dekanidzės mirtį pranešta apie 21 val.

Paskutiniais gyvenimo metais vyriškis gyveno bute esančiame prestižinėje Vilniaus Senamiesčio Aušros vartų gatvėje. Nors į kriminalistų akiratį jis nebuvo patekęs, tačiau ne kartą buvęs pastebėtas buvusių „Vilniaus brigados“ veteranų draugijose.

REKLAMA

Slaptųjų tarnybų šešėlyje

Nuo sovietinių laikų Vilniaus milicijos ataskaitose minimo G. Dekanidzės vardas plačiai nuskambėjo 1993 metais, kai Rygoje dėl žurnalisto Vito Lingio nužudymo buvo suimtas jo sūnus Borisas Dekanidzė.

Pirmą kartą su teisėsaugos pareigūnais B. Dekanidzė susidūrė 1985 metais. Maždaug 1990 metais jis subūrė Vilniaus nusikalstamo jaunimo grupuotes į vieną ir pavadino „Vilniaus brigada“.

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs ilgametis Lietuvos policijos Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnas Juozas Rimkevičius savaitraščiui „Balsas.lt savaitė“ yra sakęs, kad Vilniuje buvo plačiai kalbama, jog „Lietuvos“ viešbučio 22-ajame aukšte įsikūrusiame restorane nuolat rinkdavosi „brigadiniai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie kartais kviesdavosi į svečius vadinamosios žydų ir rusų mafijos autoritetus ne tik iš buvusios SSRS šalių, bet ir iš Vakarų Europos bei JAV.

Sovietinais metais šį sostinės viešbutį aktyviai kontroliavo KGB žmonės.

„Kas ir ką inicijavo, dabar neaišku. Kadaise būtent saugumas iš milicijos operatyvininkų perėmė asmenų, kurie buvo įtariami vykdę įvairius nusikaltimus, bylas ir leido jiems nevaržomai išvykti į užsienį, – pasakojo J. Rimkevičius. – Greičiausiai tai buvo patogus variantas per Vakaruose besilankančius asmenis išplėsti svarbios informacijos gavimo agentūrų tinklą.

REKLAMA

Būtent tuomet pernai nuo užpuoliko kulkos kritęs ir po sunkių komplikacijų neatsigavęs ligoninės palatoje miręs žymusis rusų gangsteris Viačeslavas Ivankovas (Japončikas) ir kiti garsūs to meto mafijos šulai ilgam nusėdo JAV, Belgijoje, Vokietijoje – šalyse, kur saugumiečius labiausiai domino pikantiška informacija. „Lietuvos“ viešbutis – tada buvo akylai stebimas saugumo darbuotojų. Kadaise net buvo paplitęs toks anekdotas: „Kartą „Lietuvos“ viešbučio kambaryje nukrito lubos... ir pakibo ant laidų.“

REKLAMA

Tarptautinės mafijos patikėtinis

Interpolo Lietuvos nacionalinis biuras, kuriame dirbo J. Rimkevičius, sukaupė duomenų apie tai, kad B. Dekanidzė buvo rusų mafijos kontroliuojamo Niujorko Braitono Byčo patikėtinis mūsų šalyje. Šie nusikalstamo susivienijimo atstovai vertėsi gerokai rimtesne veikla nei lietuviai: perpardavinėjo narkotikus, ginklus, deimantus, organizavo užsakomąsias žmogžudystes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Skandalingai Lietuvoje pagarsėjusi firma „Pantera“ prekiavo radijo prietaisų ir elektronikos įranga, Vengrijoje turėjo filialą, kuriame išrinkdavo elektronikos prietaisus, eksportuodavo juos kaip atsargines dalis, paskui tuos prietaisus surinkdavo Lietuvoje ir galiausiai parduodavo. Buvo įtarimų, kad naudojant tokią schemą kontrabanda buvo vežami narkotikai. V. Lingiui pradėjus viešinti šią temą spaudoje, milžiniškas pajamas teikęs verslas sunyko“, – tvirtino šiuo metu Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojo postą užimantis J. Rimkevičius.

REKLAMA

Sunaikino žurnalisto ir savo gyvenimus

1994-ųjų lapkritį Aukščiausiasis teismas už dienraščio „Respublika“ žurnalisto V. Lingio nužudymo organizavimą B. Dekanidzę nuteisė mirties bausme.

Nuosprendis B. Dekanidzei buvo įvykdytas 1995 metų liepos 12 dieną. Tai buvo paskutinė mirties bausmė Lietuvoje.

B. Dekanidzė palaidotas Sudervės žydų kapinėse Vilniuje. Ant sūnaus kapo G. Dekanidzė pastatė brangų paminklą.

Taip pat apie tai žiūrėkite „LNK“ vakaro žiniose:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų