„Šianakt išėjo Tėvulis...
Žmogus - epocha, poetas, rašytojas, dailininkas, didelio, daugialypio talento kūrėjas!
Visada gyvensi artimųjų ir daugybės žmonių, bičiulių, kūrybos mylėtojų širdyse...
Ilsėkis ramybėje, Tėvuli.
Praeina visa, ir mirtis praeis,
Tau liks blyškus Turino Drobės linas,
Vaikystės pasakų baugus eglynas,
Tyli malda, kuria kadai meldeis.
L.Gutauskas“, – šeštadienį savo socialinėje paskyroje rašė T. Gutauskas.
Lietuva neteko neaprėpiamo talento kūrėjo
Mirus tapytojui, poetui, rašytojui Leonardui Gutauskui, Lietuva neteko neaprėpiamo talento kūrėjo, teigia literatūros kritikas Petras Bražėnas.
„L. Gutausko kūrybą aprėpti sunku. Dar keliems dešimtmečiams į priekį ir dailėtyrininkai, ir literatūrologai turės darbo“, – šeštadienį LRT radijui sakė jis.
P. Bražėno teigimu, su L. Gutausko eilėraščiais užaugo ne viena vaikų karta.
„Jis stovi tarp ryškiausių mūsų prozininkų, tarp švariausio, gražiausio balso poetų (...). Tai reto talento, reto darbštumo, reto širdies dosnumo žmogus“, – teigė kritikas.
P. Bražėnas pabrėžė didžiulį L. Gutausko darbštumą ir įvairiapusiškumą.
„Be savo didžiulio visokeriopo talento, jis buvo labai dosnios širdies žmogus. Su niekuo nepalyginamas jo darbštumas ir dosnumas. Kiek žinau, visi jo draugai apdovanoti jo paveikslais, apie knygas jau nekalbu“, – tvirtino literatūros kritikas.
Mirė eidamas 83-iuosius metus
L. Gutauskas gimė 1938 metais Kaune, Valstybiniame dailės institute studijavo scenografiją. Nuo 1965 metų jis dalyvavo parodose, 1981 metais įvertintas LTSR valstybine premija.
1998 metais menininkui skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2001 metais – Nacionalinė kultūros ir meno premija už prozos ir poezijos kūrinius.
Literatūroje L. Gutauskas debiutavo 1961 metais eilėraščių rinkiniu „Ištrūko mano žirgai“. Anot kritikų, jo eilėraščiams būdingas panteistinis artumas gamtai, tapybiškas vaizdas. Kūrėjas yra išleidęs beveik dvi dešimtis iliustruotų eilėraščių knygų vaikams, septynis romanus, poezijos knygų bei tekstų muzikos kūriniams.
Nuo 1989 metų L. Gutauskas priklausė tapytojų grupei 24. Jis yra nutapęs Lietuvos menininkų, religinių, mitologinių, abstrakčių kompozicijų.
„L. Gutausko tapyba išsiskiria savita bendražmogiškų temų – amžinybės, tautos istorijos ir atminties, žmogaus tobulėjimo – interpretacija. Paveiksluose vyrauja sakralinė, iškilminga nuotaika, vaizdai metaforiški, paremti poetiniais įvaizdžiais, senovės graikų, Rytų civilizacijų, lietuvių tautodailės simboliais ir vaizdiniais, gamtos motyvai savitai perkurti“, – rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje.
L. Gutausko kūrinių turi Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, užsienio (Rusijos) muziejai.