• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suomijos gynybos ministerijos turimos minos tapo šalies politine problema. Valstybė nėra pasirašiusi 1999 metų Otavos sutarties dėl žemės minų sunaikinimo. Pati Suomija nebegamina ir nebeperka pėstininkų minų, tačiau nenori sunaikinti turimų šių gana brangių gynybinių ginklų, rašo Suomijos dienraštis "Helsingin Sanomat".

REKLAMA
REKLAMA

Kariuomenės požiūriu, šios minos yra labai naudingos Suomijai, kadangi ji turi ilgą sieną ir didžiulę teritoriją, o jos gynybos pagrindas yra sušaukta kariuomenė.

REKLAMA

Negalutiniame gynybos ministerijos darbo grupės pranešime teigiama, jog šis klausimas kelia daug problemų. Suomijos politika žemės minų atžvilgiu skiriasi nuo Šiaurės Europos valstybių bei Europos Sąjungos (ES). Ji stoja į bendras gretas su Kinija, Rusija, Jungtinėmis Valstijomis bei Pakistanu, kurios neatsisako savo minų.Žemės minų problema susilpnino Suomijos, kaip nusiginklavimo rėmėjos, pozicijas. Ji tiesiogiai susiduria su kebliais klausimais ir patenka į nepatogias situacijas.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, kartais Suomijai būdavo sunku sutikti su kitų ES valstybių formuluotėmis dėl nutarimų, kuriuose minima Otavos sutartis. Suomija yra vienintelė valstybė, nepasirašiusi pakto.

Jungtinėse Tautose Suomija kasmet balsuoja už rezoliuciją ir ragina kitas valstybes neatidėliojant pasirašyti paktą, nors pati to nėra padariusi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Generolo majoro Hanu Heraneno (Hannu Herranen) vadovaujama darbo grupė ieško karinių sprendimų, kaip Suomija galėtų atsisakyti savo pėstininkų minų ir prisijungti prie pakto 2006 metais. Tai reikštų, jog visos minos turėtų būti sunaikintos 2010 metais.

REKLAMA

Suomija turi dvi išeitis: atsisakyti pėstininkų minų ir susilpninti Suomijos gynybą, arba minas pakeisti kitais ginklais ir stipriai padidinti gynybos išlaidas. Pasak darbo grupės pranešimo, jei minos nebus pakeistos kitais ginklais, regioninių ir vietinių pajėgų galimybės gerokai susilpnės.

REKLAMA

Tuo tarpu minų pakeitimas kitomis sistemomis pareikalautų papildomų išlaidų gynybai, siekiančių nuo 180 mln. iki 600 mln. eurų. Suma priklausys nuo pasirinktos sistemos.

Nėra vienos ginklų sistemos, kuri galėtų užpildyti spragą, liksiančią po minų panaikinimo. Reikėtų įsigyti naujų ginklų, amunicijos ir jutiklių. Tačiau net tai neturėtų tokio psichologinio poveikio, kokį kariuomenei duoda žemės minos - jos sukuria baimę priešų pajėgose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektroniniais jutikliais grįstas sistemas yra gana sunku išmokti naudoti, tuo tarpu mažą miną po velėnos sluoksniu gali paslėpti kiekvienas atsarginis.

Gynybos ministras Sepo Karinenas (Seppo Karinen) pareiškė, jog stiprus lėšų padidinimas yra nerealus tikslas. Jis paragino problemą spręsti "kūrybiškai".S. Karinenas nemano, jog Suomija turėtų sekti Estijos pavyzdžiu. Estija greitu metu ketina pasirašyti Otavos sutartį ir atsisakyti minų. Ji taip pat planuoja sustiprinti savo gynybą įstojusi į NATO.

REKLAMA

Suomija taip pat galėtų leisti problemai išsispręsti su laiku - paprasčiausiai nepakeisti dabartinių senstančių minų atsargų. Visos Suomijos minos bus nebenaudojamos maždaug 2025 metais. Tačiau tai neišspręstų tiesioginės politinės problemos.

H. Heraneno darbo grupė savo pasiūlymus pateiks pavasarį. Sprendimas dėl žemės minų bus įtrauktas į vyriausybės gynybos politikos ataskaitą iki rudens.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų