S. Lavrovas per bendrą spaudos konferenciją su Maskvoje viešinčiu Graikijos užsienio reikalų ministru Niku Kotziu (Niku Kociju) kritikavo Kijevo vyriausybės reikalavimą dėl visiškos Ukrainos sienos su Rusija ruožo, patenkančio į prorusiškų separatistų kontroliuojamą teritoriją, kontrolės.
Pasak ministro, šis reikalavimas, kurį Kijevas įvardija kaip vieną iš bet kokio galimo susitarimo sąlygų, yra „nerealistinis“.
S. Lavrovas sakė, kad klausimas dėl sienų kontrolės turi būti suderintais su separatistais, kontroliuojančiais dalį rytinių Donecko ir Luhansko sričių. Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovas taip pat kaltino Ukrainos kariškius mėginant atsikovoti daugiau teritorijų prieš prasidedant deryboms.
Vokietijos kanclerės atstovas Steffenas Seibertas (Štefenas Zeibertas) pareiškė, jog faktas, kad trečiadienio pavakarę numatytas keturšalis viršūnių susitikimas Baltarusijos sostinėje įvyks, „suteikia vilties prošvaistę, bet nieko daugiau“ pastangose užgesinti konfliktą Ukrainoje.
„Neaišku, ar šis rezultatas gali būti pasiektas“, – sakė S. Seibertas.
Ukrainos prezidentas P. Porošenka atmeta šalies federalizacijos idėją
Ukraina išliks unitarinė valstybė, nes tai atspindi triuškinančios piliečių daugumos valią, – tai trečiadienį pareiškė prezidentas Petro Porošenka.
„Ukraina buvo, yra ir bus unitarinė valstybė. Tai visiškai atitinka Ukrainos tautos požiūrį – kaip jau sakiau, daugiau negu 85 proc. (ukrainiečių) tvirtai palaiko unitarinės valstybės poziciją“, – P. Porošenka sakė per išplėstinį vyriausybės posėdį.
„Šalies vadovybės pozicija kyla būtent iš šios Ukrainos žmonių nuostatos“, – pridūrė jis.
„Valstybė kaimynė (Rusija) primygtinai stengiasi eksportuoti mums federalizacijos idėją, – pabrėžė P. Porošenka. – Decentralizacija, kurią mes plėtojame, neturės nieko bendra su federalizacija.“
„Esu pasiruošęs priimti bet kokį mechanizmą, suteikiantį teises teritorinėms bendruomenėms, egzistuojančiomis federacinėje Rusijoje, – bet prieš mokydami kitus pirmiau pasižiūrėkite į save“, – sakė prezidentas.
„Federalizacijos sėklos neįsišaknys Ukrainos žemėje“, – pridūrė jis.
„Iš karto noriu perspėti, kad kai kurių sričių decentralizacija niekaip nepaveiks, – jose centro, valstybės, vaidmuo ne tik nesumažės, bet ir padidės. Tai gynybos sritis – pas mus nebus jokio šalies gynybos teisių perdavimo, nebus jokių vietos batalionų, divizijų, liaudies milicijos ir kitokių kvailysčių. Tai sritys, susijusios su nacionaliniu saugumu, išorės politika, kova su korupcija“, – aiškino prezidentas.
Taip pat jis sakė, esą dauguma šalies piliečių palaiko poziciją, kad tik ukrainiečių kalba turi turėti oficialios kalbos statusą.
P. Porošenka nurodė, kad decentralizacijos procese bus plačiai naudojama užsienio šalių patirtis.
„Pas mus dirba tarptautiniai ekspertai ir konsultantai. Pagrindu taps Lenkijos patirtis“, – sakė jis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.