Šiandien žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie aplinkos ministro Gedimino Kazlausko ir dviejų jo pavaldinių išvyką į Nairobį, ministerija suskubo pasiaiškinti – esą kelionė, kuri mokesčių mokėtojams kainavo apie 30 tūkstančių litų, buvo iš anksto derinta su Vyriausybe, o pats renginys, į kurį vykstama, – prioritetinis.
Kenijoje vyksta Jungtinių Tautų (JT) Aplinkos programos Valdančiosios tarybos 25-oji sesija, kartu su ja – Pasaulinis aplinkos ministrų forumas, kuriame dalyvauja maždaug 150 pasaulio šalių delegacijos.
Anot G. Kazlausko atstovo spaudai Tomo Beržinsko, šis renginys yra įtrauktas į prioritetinių Lietuvai JT organizacijos renginių sąrašą. Tokių renginių sąrašas kasmet tvirtinamas ministro pirmininko potvarkiu, jie taip pat derinami su Užsienio reikalų ministerija.
Aplinkos ministro atstovas taip pat teisina G. Kazlausko sprendimą vykti su L. Dzelzyte ir V. Augutavičiene – esą remiantis buvusio aplinkos ministro Arūno Kundroto pasirašytu įsakymu į tarptautinio lygio renginius ministras vyksta ne vienas, o su delegacija, kurią sudaro du žmonės. Aiškinama, kad šios dvi konkrečios darbuotojos buvo pasirinktos todėl, kad būtent jos Aplinkos ministerijoje kuruoja sritis, apie kurias diskutuojama JT renginyje.
Kubilius užmiršo, Matulioniui net nereikėjo žinoti
Dėl ministro G. Kazlausko, jo patarėjos Lauros Dzelzytės ir ministerijos Aplinkos strategijos departamento direktorės Vilijos Augutavičienės komandiruotės į Keniją šių metų sausio 29 dieną buvo pasirašytas ministro pirmininko potvarkis, kuriuo G. Kazlauskas ir jo komanda įgalioti atstovauti Lietuvos Respublikos Vyriausybei minėtoje sesijoje ir forume.
Tačiau premjeras Andrius Kubilius vakar tvirtino, kad apie šią kelionę nieko nežinojo. „Neturiu supratimo. Jei tarp mano potvarkių nėra potvarkio dėl G. Kazlausko komandiruotės, tuomet aš nieko nežinau“, - dienraštis „Lietuvos rytas“ citavo A. Kubilių.
„Galbūt dėl didelio užimtumo šį potvarkį ministras pirmininkas ir pamiršo – žinoma, jei tik Vyriausybės vadovo žodžiai pacituoti tiksliai“, - aiškinama aplinkos ministro atstovo pranešime. Priduriama, kad žiniasklaidoje cituojamas Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis, kuris sakėsi irgi nebuvęs informuotas apie ministro vizitą, apie tai žinoti ir neprivalo – tai nėra jo tiesioginės pareigos.
Renginys – ne toks paviršutiniškas kaip žiniasklaidos požiūris į jį
Pranešime piktinamasi ir žiniasklaidos teiginiais, kad renginys Nairobyje skirtas kone vien pramogoms. Tai, „švelniai tariant, prasilenkia su tikrove“, - teigia ministro atstovas spaudai aiškindamas, kad forume diskutuojama itin svarbiais, Lietuvai ir pasauliui aktualiais klimato kaitos, tarptautinio aplinkosauginio valdymo, aplinkosaugos problemų sprendimo klausimais, ieškoma sprendimų ir naujų galimybių pasaulinės ekonominės-finansinės krizės akivaizdoje.
„Ko gero, žiniasklaidos žvilgsnis į renginio programą buvo itin paviršutiniškas“, - apgailestaujama pranešime. Pasak ministro atstovo, žiniasklaidoje minimas forumo dalyviams siūlomas safaris rengiamas paskutinę sesijos dieną, tačiau ministras su delegacija net ir norėdamas negalėtų jame dalyvauti, kadangi privalės išvykti į Lietuvą.
G. Kazlausko atstovas spaudai aiškina, kad neabejotiną šio JT renginio svarbą ir naudą pripažino bei jame dalyvavo ir ankstesni Aplinkos ministerijos vadovai – A. Kundrotas ir Artūras Paulauskas. Beje, JT vykdomos Aplinkos programos atstovybė įsikūrusi būtent Nairobyje, todėl ministras ir jį lydintys asmenys neturėjo pasirinkimo, kur vykti.
Žada mažinti komandiruočių biudžetą
Kaip teigiama pranešime, šių metų Aplinkos ministerijos planuose numatyti vos keli prioritetiniai renginiai, kuriuose ministro dalyvavimas yra būtinas. Tuo tarpu keliolikos renginių ministro G. Kazlausko iniciatyva esą buvo atsisakyta.
Informuojama, kad, atsižvelgus į sudėtingą finansinę situaciją, Aplinkos ministerijoje svarstoma galimybė sumažinti šiems metams numatytą komandiruočių biudžetą mažiausiai 10 procentų. G. Kazlausko nurodymu esą analizuojama galimybė biudžetą sumažinti dar gerokai ženkliau.
Pasak ministro atstovo, visos delegacijos vizito į Keniją kaina – apie 30 tūkstančių litų.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.