Dvi dešimtys Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančių pingvinų sveikina TV3 žiūrovus su pasauline pingvinų diena. Būtent balandžio 25-ąją prasideda šių mažųjų džentelmenų migracija. Tiesa, muziejaus pingvinai niekur nemigruoja. Nebent arčiau žmogaus. Štai kaip pingvinas vardu Rūkas myli jį globojantį biologą Pavelą.
„Aš jį vadinu lietuvišku pingvinu. Nes jis čia išsirito iš kiaušinio, čia išaugo. Čia susirado draugų, meilių ir taip toliau. Tai jo gyvenimas prabėgo čia. Manau, pakankamai kupinas įvykių ir laimingas. Tai vat, Rūkas, susipažinkit“, – sako Lietuvos jūrų muziejaus biologas Pavelas Kulikovas.
Anksčiau muziejuje gyvenantiems pingvinams vardus galvodavo vaikai, dabar tai daro patys biologai. Sako, tradiciją sustabdė kovido pandemija ir karantinas. Tačiau dabar ilgai stebėdami pingvinus gali kiekvienam duoti būtent jam tinkantį vardą.
„Karuselė, toks buvo pingvinas. Ji savo vardą gavo dėl savo elgesio. Nepaisant to, kad buvo labai ramaus būdo, bet dar būdama maža, jos buvo neįmanoma pamaitinti – visad sukdavosi ratu kaip karuselė. Taip ir gavo savo vardą“, – pasakoja P. Kulikovas.
Apie šiuos mažuosius džentelmenus prikurta labai daug mitų. Vienas jų, kad pingvinai poras sukuria visam gyvenimui. Tačiau biologai sako, kad šie neskraidantys paukščiai, kaip ir žmonės – vieni partnerius nuolat keičia, kiti įsimyli visam gyvenimui.
„Vieni iš tokių gal, labiausiai žinomų ir įsišaknijusių mitų, kad pingvinai gyvena ten, kur šalta. Iš tiesų tai nėra tiesa. Nes dalis pingvinų gyvena šaltuose kraštuose, bet yra pingvinų rūšių, gyvenančių šiltuose kraštuose. Kaip pavyzdžiui, mūsiškio protėviai – Afrikos Magelano pingvinai. Jie gyvena Pietų Amerikos kontinente, Afrikos kontinente, ten, kur yra tikrai šilta“, – teigia P. Kulikovas.
Kiekvienas pingvinas turi skirtingą balsą. Tik žmogaus ausiai jie gal atrodo vienodi. Iš tikro mažieji džentelmenai būtent pagal balsą atskiria savo antrąsias puses, vaikus ar tėvus, milžiniškuose šių frakuotų paukščių būriuose.
Pavelas apie pingvinus išmano viską. Norėdamas savo žiniomis apie juos pasidalinti išleido ir knygutę visai šeimai.
„Yra, kurie mėgsta bendrauti Tete-A-Tete, tada jie labai mieli ir pūkuoti. Bet jei susirenka bent 4–5 žmonės, jie pradeda stresuoti, jaučia kažkokį nejaukumą ar pavojų ir gali įgnybti. Ane? Gal ir įgnybti. – O ką šiuo atveju jis nori pasakyti? – Net nežinau, vertinkit, kaip norit, aš manau, kad tik teigiamus dalykus. Kaip ne kaip, jo šventė, nejaugi pyksi?“, – kalba P. Kulikovas.