Apie tai, kaip seksis dirbti premjero Gintauto Palucko Vyriausybei, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo kandidatė į Socialinės apsaugos ir darbo ministres, socialdemokratė Inga Ruginienė ir Seimo narys, konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė.
Vyriausybės programa, ji jau pasirodė, ją jau visi aptarinėja, kalba apie tai. Iš viso programą sudaro 18 skyrių, 64 puslapiai. Ar galėtumėte bendrai nubrėžti, kaip mes gyvensime tuos 4 metus?
I. Ruginienė: Na, jeigu žiūrėti tokį bendrą žvilgsnį į programą, tai akivaizdu, kad daug dėmesio yra skiriama socialinei politikai ir sprendimams. Na, nemažai yra kalbama apie tai, kad viešojo sektoriaus stiprinimas ir atlyginimų augimas turėtų būti užtikrinamas.
Be abejo, daugiau aš esu atsakinga už savo dalį. Ten turime jau ir aktyvios būsto politikos, eilę šeimų politikos priemonių, taip pat orios senatvės užtikrinimui senjorams yra tam tikrų stiprių priemonių.
Lygiai taip pat, kas man yra ypatingai labai svarbu, tai ir darbo rinkos užtikrinimo ir skatinimo priemonių. Nepamirškime, kad Vyriausybės programa, tai yra tokios labiau politinės kryptys.
Bet prie šito svarbaus dokumento dar reikės gerokai padirbėti, nes dabar per 3 mėnesius nuo patvirtinimo reikės pateikti ir priemonių planą. Priemonių plane bus jau konkretesni veiksmai, kur matysis ir tam tikri sprendiniai.
Pasigirdo tokių kalbų, kad šioje Vyriausybės programoje viskas pateikta labai aptakiai ir žmonės, tiek ekspertai, tiek žurnalistai, tiek kiti gyventojai, laukia to priemonių plano. Kas ten bus, turėtume matyti kovo mėnesį, kaip, iš kur gaunamos tos lėšos ir kokios priemonės konkrečiai?
I. Ruginienė: Aš, dirbdama prie savo socialinės apsaugos dalies, esu peržiūrėjusi kelių Vyriausybių programas, kad turėčiau įspūdį, kaip anksčiau jos kuriamos ir kaip atrodė. Tai jos yra ganėtinai aptakios ir be priemonių plano yra labai sudėtinga matyti tam tikrus konkrečius sprendinius.
Ir ko aš labiausiai norėčiau, kad kitus tris mėnesius būtų daugiau komandinio darbo. Prie Vyriausybės programos daugiau politikai su socialiniais partneriais ir nevyriausybinėmis organizacijomis (NVO) prisėdo sudaryti tokias nepolitines kryptis, tai daugiau prie priemonių plano norėtųsi NVO, socialinius partnerius ir tam tikrų sričių ekspertus matyti, kad galėtume sudėti konkrečius dalykus.
Vyriausybės programa yra beveik perpus trumpesnė negu buvo konservatorių ir liberalų Vyriausybės. Kiek spėjote Jūs pasižiūrėti tą programą, ir kaip toks pirmasis žvilgsnis, kas laukia Lietuvos?
M. Lingė: Tikrai neprisiriščiau prie skaičių, ženklų, žodžių ir numeracijų, kur daugiau jų prirašoma, ten tarsi daugiau darbų yra padaroma. Taip, matyt, nėra. Esmė yra turbūt principiniuose apsisprendimuose ir tiksluose, kokias problemas norime išspręsti, kas yra svarbiausia. Čia turbūt į Vyriausybės programą, jeigu iš tokio platesnio paukščio skrydžio žiūrint, man norisi didesnės ambicijos ir drąsos.
Ką turiu mintyje, mūsų Vyriausybės atžvilgiu, mes į savo programą buvom įsirašę konkrečių rodiklių, konkrečių terminų, gal net ir per daug. Bet tai padeda siekti tam tikros krypties ir žinai, ar tau pavyko, ar nepavyko, kaip vertinti pažangą.
Šioje programoje yra daug tokių tikslų, kurie yra suformuluoti aptakiai ir būtų tikę Vyriausybei, kuri buvo prieš 20 metų. Ir kuri turbūt tiks ir būsimoms, nes visi kažkiek kažką turės tobulinti, gerinti, didinti, sudaryti geras sąlygas ir panašiai.
Esmė yra, ar yra pasiektas kažkoks dydis, ar laiko intervale išspręsta kažkokia problema. Tada jau aišku yra ir ekspertams, už ko kabintis. Čia, matyt, tos drąsos tikrai pristigo.
Antras momentas yra tas, kadangi dirbau ir biudžeto finansų komitete, kad tenka žiūrėti ir į tuos pamatus. Būtent ten ir yra tas galimybių laukas, kuriame pavyks ar nepavyks kitoms sritims – žemės ūkiui, aplinkosaugai, ekonomikai – bet kam, kam reikia papildomų investicijų, ypatingai viešųjų finansų.
Ten vaizdas yra liūdnesnis ir matom labai didelę dalį lėšų suprojektuotų išlaidoms. Kas bebūtų – socialinėje srityje ypatingai daug ir vaiko pinigų, ir vaiko priežiūros didinimai, ir parama būstui ir socialinės paramos didinimas, sutapatinamas su minimaliu vartojimo dydžiu ir nemokamas maitinimas yra mokyklose, darželiuose priežiūra nemokama. Atrodo daug tokių patrauklių dalykų, su kuriais gal ir nesinorėtų ginčyti, nes kaip tu gali ginčytis su gerais siūlymais. Tačiau klausimo, o kas padės tuos pinigus uždirbti valstybei, to jau nebėra.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše teksto pradžioje.
Nustebino šalį į laikotarpį 20 metų atgal
4 metus šūdą malė ir visa konservų mafija pinigus vogė
Taigi dabar eikit nakui