• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet milijonus miestui kainuojanti „Cido“ arena renginiais panevėžiečių nedžiugina, bet atsikratyti jai mokamų lupikiškų mokesčių Savivaldybė kol kas nėra pajėgi.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien vyksiančiame miesto Savivaldybės tarybos Sveikatos, sporto, socialinės paramos ir nevyriausybinių organizacijų komiteto posėdyje bus bandoma peržiūrėti prieš daugiau kaip ketverius metus sudarytą koncesijos sutartį su „Panevėžio arena“. Komiteto nariai norėtų sužinoti, kaip Savivaldybės administracija derėjosi su arenos valdytoja bendrove „Panevėžio arena“ ir ar pavyko sutarti sumažinti metinį mokestį, kasmet Savivaldybės kišenę paploninantį 2,2 mln. litų. Miesto mero patarėjas Darius Simėnas sako iš karto galintis pasakyti, kad apie mažesnį koncesijos mokestį su arenos valdytojais bus galima kalbėti nebent kitąmet, kai Savivaldybė susimokės skolas.

REKLAMA

Renginių – vienas kitas

108 mln. litų kainavusioje universaliojoje „Cido“ arenoje artimiausias renginys numatytas liepos 19–25 dienomis – vyks Europos jaunučių vaikinų (iki 16 metų) krepšinio čempionatas. Toliau pertrauka ir tik spalio 19–21 dienomis vyks Europos dviračių treko elito čempionatas „Eurotrack 2012“. Pasibaigus šiam čempionatui dar spalio mėnesį panevėžiečiams koncertuos operos solistas Virgilijus Noreika, o po to vėl ilga pertrauka – tik gruodžio pabaigoje numatomi du komerciniai koncertai.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, prieš Europos jaunučių vaikinų krepšinio čempionatą „Cido“ arenoje vyko draugiški vaikinų rinktinių U-16 krepšinio turnyrai, kuriuos panevėžiečiai galėjo lankyti nemokamai. Bus ir dar vienas nemokamas renginys: rugsėjo 28–30 dienomis sporto arenoje rengiama „EXPO Aukštaitija 2012“ paroda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto galima drąsiai tvirtinti: miesto arena pramogomis panevėžiečių nelepina, ir nieko keisto, kad jau ne vienus metus piktinamasi duoklės, kurią Savivaldybė įpareigota kasmet mokėti arenos valdytojui, dydžiu. Juolab kad sunkmečiu ji nesugebėjo sumokėti privalomo koncesijos mokesčio ir už 2009 metus susidarė 1,3 mln. litų skola. Tais metais Savivaldybės administracijai teko sėsti su „Cido“ areną valdančia bendrove „Panevėžio arena“ prie derybų stalo ir sudėlioti skolos grąžinimo grafiką 2010-iesiems.

REKLAMA

Ne ką geresnė situacija ir dabar: Savivaldybė neišgali laiku mokėti koncesinių pinigų arenos valdytojams ir priversta planuoti jų mokėjimą kitų metų sausiui.

Biudžetas skriaudžiamas ne pirmus metus

Apie koncesinės sutarties su sporto arenos valdytoja bendrove „Panevėžio arena“ peržiūrėjimą ir Savivaldybės derybas kalbama nuo šių metų pradžios. Šiomis derybomis itin suinteresuotas miesto Tarybos Sveikatos, sporto, socialinės paramos ir nevyriausybinių organizacijų komitetas.

REKLAMA

„Nesutinku su daugiau kaip prieš ketverius metus sudaryta tokia koncesijos sutartimi ir nesuprantu, kodėl Savivaldybė kasmet turi mokėti po 2,2 milijono litų, – piktinasi komiteto pirmininkas Rimgaudas Pranas Misiūnas. – Tai skausmingas mokestis. Puikiai žinau, kad sporto bazėms išlaikyti turi būti skiriamos lėšos iš biudžeto, bet nesutinku, kad jos būtų tokio dydžio, kokias dabar Savivaldybė moka arenos valdytojui.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. P. Misiūnas neabejoja, jog tai, kad du su trupučiu milijono litų – per didelė prabanga Panevėžiui, turėjo puikiai suprasti buvusieji miesto vadovai: ir tie, kurie dėjo savo parašus po tokia koncesijos sutartimi, ir tie, kurie vėliau turėjo galimybę inicijuoti derybas su universaliosios arenos valdytojais ir tą sutartį peržiūrėti. Tačiau kažkodėl nei vieni, nei kiti nesiėmė veiksmų, kurie būtų davę apčiuopiamą rezultatą.

REKLAMA

Tiesa, Sveikatos, sporto, socialinės paramos ir nevyriausybinių organizacijų komiteto vadovas prasitarė girdėjęs, kad vis dėlto yra sudaryta darbo grupė, kuriai vadovauja mero patarėjas D. Simėnas. Ši grupė jau derasi su „Cido“ arenos valdytojais dėl galimybės 2013 metais pagaliau peržiūrėti penktus metus skaičiuojančią koncesijos sutartį, kurią vis daugiau valdininkų linkę tiesiai šviesiai vadinti lupikiška.

REKLAMA

„Lyg ir esame apraminti, nes teigiama, jog reikia laukti kitų metų“, – prisipažįsta R. P. Misiūnas. Tačiau, anot jo, kai kurie politikai – daugiausia vienaip ar kitaip susiję su ta sutartimi praeityje per anksčiau užimtus gana aukštus postus – spaudžia komitetą užlįsti darbo grupei už akių ir imtis narstyti koncesijos sutarties sąlygas bei derybų dėl jų sušvelninimo smulkmenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Savivaldybės administracija komitetui buvo pateikusi nagrinėti koncesinės sutarties dokumentus ir vykusių derybų protokolus. Tačiau nesame teisininkai, kad galėtume tvirtinti, jog 2008 metais sudaryta koncesijos sutartis teisinga“, – prisipažino R. P. Misiūnas, kad, norint susigaudyti miesto valdžios ir universaliosios arenos operatorių sutartyje, reikia labai daug išmanyti.

REKLAMA

Su vergove nebesitaikstys

Buvęs vicemeras, dabar Sveikatos, sporto, socialinės paramos ir nevyriausybinių organizacijų komiteto narys Gintaras Šileikis yra vienas tų žmonių, kuris kažkada – dirbdamas mero pavaduotoju – aktyviai reiškėsi koncesijos sutarties klausimu. Tačiau tuo viskas ir baigėsi.

REKLAMA

„Kol buvau valdančiojoje daugumoje – iki pernai gruodžio, – tikrai domėjausi šia sutartimi. Jau buvo pasiekti šiokie tokie susitarimai, – tikina buvęs vicemeras. – Bet įvyko valdžios perversmas – darbai liko neužbaigti.“

„Tačiau ši sutartis vergiška ir aš jos ramybėje nepaliksiu, – skuba patikinti G. Šileikis. – Spausiu visomis išgalėmis, kad ji būtų peržiūrėta.“

REKLAMA
REKLAMA

Spaudimo politikas sako imsiąsis jau šiandien, Sveikatos, sporto, socialinės paramos ir nevyriausybinių organizacijų komiteto posėdyje. Tokiam žingsniui jį esą kursto ir faktas, jog net būdamas Tarybos narys neturi teisės susipažinti su visais su koncesine sutartimi susijusiais dokumentais.

„Gavau raštą iš Savivaldybės administracijos, kad tam tikra informacija, susijusi su koncesine sutartimi, turi komercinės paslapties elementų ir negali būti viešinama, – neslepia nuostabos G. Šileikis. – Nesuprantu tokio atsakymo. Pagal sutartį mokestis arenos valdytojui mokamas iš biudžeto, o tai yra mokesčių mokėtojų pinigai. Mokesčių mokėtojai privalo žinoti, kaip pinigai panaudojami.“

Vis tiek teks laukti kitų metų

Darbo grupės, kuri derasi su sporto arenos valdytoja bendrove „Panevėžio arena“, vadovas mero patarėjas D. Simėnas „Panevėžio balsui“ patvirtino, kad derybos su koncesininku iš tiesų vyksta ir jose kalbama tik apie kitus, 2013-uosius, metus. Anksčiau peržiūrėti sutarties sąlygų galimybių nėra, nes iki šių metų pabaigos Savivaldybė dar turi baigti mokėti senas skolas arenos valdytojui. Kai miestas pagaliau nebebus skolingas, tuomet, pasak D. Simėno, bus galima kalbėtis ir apie nuolaidas bei pačios sutarties peržiūrėjimą.

REKLAMA

„Kol Savivaldybė skolinga, kaip galima spausti arenos valdytoją, kad darytų nuolaidų? – sako mero pavaduotojas. – Beje, koncesininkas nemažai nuolaidų jau daro – kad ir dėl koncesijos mokesčio indeksavimo. Pagal sutartį koncesijos mokestis kasmet turi būti indeksuojamas didėjant ar mažėjant vartojimo kainų indeksui. Su koncesininke susitarėme mokesčio neindeksuoti iki 2015 metų. Jei indeksas nesikeis trejus metus, tai leis biudžetui sutaupyti apie 200 tūkstančių litų. Be to, susitarta, kad koncesijos mokestis už šių metų lapkritį – per 172 tūkstančius litų – būtų atidėtas iki kitų metų sausio 31 dienos.“

Tai, anot D. Simėno, tikrai didelės nuolaidos ir jos padės kitose derybose. Juolab kad Savivaldybė savo reikmėms gavo 10 papildomų renginių Europos čempionatams vykdyti, o su bendrove „Panevėžio arena“ sutarta, kad ji apmokės čempionatų komunalines ir apsaugos išlaidas.

R. Mikučionytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų