Volstrito premijų sezonas prasideda ir, atrodo, kad visiems vėl kyla déjà vu. Premijomis neatsilieka ir Europos bankai.
Pasaulį toliau kamuoja įmonių bankrotai, nedarbas ir viešųjų išlaidų karpymas, tačiau kaip ir kasmet, didžiosios finansų korporacijos nesibodi atseikėti milijardų kasmetinėms bankininkų premijoms – žmonėms, kurie labiausiai kaltinami dėl pasaulio finansų sistemos žlugimo.
JAV pažadai
Neseniai ,,Bloomberg“ atlikto tyrimo duomenimis, 70 proc. amerikiečių teigė, kad bankams, gavusiems valstybinę paramą per 2008-ųjų finansų krizę, turėtų būti uždrausta mokėti milžiniškas premijas darbuotojams. Kas šeštas amerikietis taip pat palaikė idėją 50 proc. apmokestinti didesnes nei 400 tūkst. dolerių (1 mln. litų) premijas. Šis pasipiktinimas premijomis vienija skirtingo amžiaus, politinių pažiūrų ir pajamų piliečius.
Paskelbta, kad penki didieji JAV bankai – ,,Bank of America“, ,,JPMorgan“, ,,Citigroup“, ,,Goldman Sachs“ ir ,,Morgan Stanley“ šių metų premijų krepšelyje jau turi daugiau nei 91 mlrd. dolerių.
JAV vertybinių popierių biržos komisija ir kitos agentūros vėl kuria planus griežčiau kontroliuoti bankininkų premijas. Siūloma priversti bankus ir kitas finansų institucijas griežčiau kontroliuoti įpareigojant jas viešinti mokamus priedus. Tai leistų palyginti vadovybės gaunamas premijas su visų darbuotojų mediana ir išvengti nepagrįstų premijų mokėjimo, mat tai kelia didžiausią riziką ekonomikai ir banko akcininkams.
,,Huffington Post“ apžvalgininkės Lisos Gilbert teigimu, šie sprendimai turi būti priimti kaip įmanoma greičiau, nes kitaip rizikingas mokesčių mokėtojų pinigų grobstymas nenustos destabilizuoti JAV ekonomikos.
Europa neatsilieka
Apynasris bankams stringa ir Europoje. Didžioji Britanija vėl nukėlė vadinamojo Merlino projekto priėmimą, kuriuo siekiama susitarti dėl bankų premijų skaidrumo ir verslo paskolų teikimo. Aišku tik viena – bankai nebenori trečius metus iš eilės karpyti milijoninių premijų.
Tikėtina, kad bevaisiai bus ir Britanijos premjero Davido Camerono raginimai šiais metais peržiūrėti bankininkų premijas. Premjeras labiausiai akcentavo „Royal Bank of Scotland“ banko, kurį sunkmečiu mokesčių mokėtojų pinigais gelbėjo valstybė, skolas.
Į diskusiją dėl skaidrumo įsivėlė ir Europos Sąjunga (ES), kuri ragino bankus pademonstruoti „saiką ir atsakomybę“. ES vidaus rinkos ir paslaugų komisaras Michelis Barnieras ,,The Financial Times“ teigė, kad bankai turi vadovautis tam tikrais etikos principais ir įvertinti dabartinę ekonomikos situaciją. Jis taip pat priminė, kad stambiausi Europos bankai privalės laikytis su ES suderintų reikalavimų dėl išmokų.
Problemų nemato
Nepaisant kasmet prieš premijų sezoną išaugančio visuomenės ir valdžios pasipiktinimo, bankininkai tvirtai laikosi savo pozicijos.
Vieno didžiausių Britanijos bankų ,,Royal Bank of Scotland“ valdybos pirmininkas Philipas Hamptonas BBC radijui teigė, kad tarp šalies investicinių bankininkų vyrauja ,,brigadininkų kultūra“.
,,Finansų sektoriuje dirbantys žmonės visais laikais gaudavo didesnes nei įprasta pajamas. Mes – kaip brigadininkai. Finansų sistema traukia žmones, kurie yra didžiausi šios srities ekspertai ir tikrai daug pasiekia. Bankininkai – tarsi žvaigždės, tik mažiau vieši“, – pasakojo P. Hamptonas.
Jam pritaria ir naujasis ,,Barclays“ banko vadovas Robertas Diamondas, kuris pareiškė, kad bankininkai privalo baigti atsiprašinėti dėl didelių atlyginimų ir premijų.
,,Finansų įstaigos negali nemokėti premijų, nes tai turės rimtos įtakos visam bankininkystės sektoriui“, – BBC teigė jis.
FAKTAI: Bankų premijos
JAV bankas ,,Goldman Sachs“ premijoms šiais metais skirs apie 10 mlrd. dolerių. „JPMorgan Chase“ – 15 mlrd. JAV dolerių.
,,Citigroup“ investicinio banko vadovo Johno Havenso premija šiemet sieks 9 mln. dolerių.
Didieji Europos bankai ,,BNP Paribas“, „Barclays“ ir „Deutsche Bank“ finansinius metus užbaigs tik vasarį, premijų suma paaiškės tik tuomet.
Didžiausias Šveicarijos bankas UBS paskelbė šiemet premijas didinsiantis 25 proc.
Pagal Europos Parlamento direktyvą, bankininkų premijos turi būti proporcingos jų atlyginimams. Tik 30 proc. premijos galės būti iš anksto išmokamos grynaisiais.