Panevėžio apygardos teismas penktadienį paskelbė nuosprendį milijoninės vertės ikonų vagystės byloje.
Penki nuteistieji laisvės atėmimo bausmėmis buvo suimti teismo salėje ir išvežti konvojaus, vienas į nuosprendžio paskelbimą neatvyko, BNS pranešė teismo atstovė spaudai Jolita Gudelienė.
Leonidas Epelbaumas ir Nikolajus Glotko kalės šešerius metus, Artūras Barasa - šešerius metus ir mėnesį. Pastarasis į nuosprendžio paskelbimą neatvyko.
Saulius Navickas kalės penkerius metus, Saulius Jankūnas - šešerius metus ir tris mėnesius, Aleksandras Bespalovas - septynerius metus ir šešis mėnesius. R.B. išteisintas dėl visų kaltinimų.
Iš L.Epelbaumo, S.Navicko, S.Jankūno, N.Glotko, A.Bespalovo ir A.Barasos nukentėjusiam kolekcininkui, vilniečiui Andrejui Balykui teismas priteisė 9 mln. 161 tūkst. litų turtinės žalos, jo sutuoktinei Janinai Balyko - beveik 75 tūkst. litų.
Nuteistiesiems taip pat teks atlyginti neturtinę žalą - 20 tūkst. A.Balykui, 30 tūkst. litų jo žmonai, dviem jų sūnums iš viso priteista 80 tūkst. litų.
Byloje buvo nagrinėjami kaltinimai dėl valstybės tarnautojo vardo pasisavinimo, neteisėto žmogaus laisvės atėmimo, plėšimo panaudojant šaunamąjį ginklą, svetimo turto pagrobimo ir kt.
Itin stambaus masto plėšimas, per kurį pavogtos itin brangios, milijonais vertinamos ikonos, įvykdytas 2008 metais.
Kaltinamajame akte rašoma, kad 2008-ųjų spalio 10-osios naktį minėti asmenys, prisistatę policijos pareigūnais, sustabdė vieno turtingiausių Lietuvos kolekcininko A.Balyko vyresniojo sūnaus vairuojamą automobilį. Jaunuolis buvo sumuštas, apipiltas skysčiu grasinant nužudyti, jeigu nepasakys, kaip patekti į namus.
Pasak prokurorų, pagrobę namo garažo durų pultą užpuolikai įsibrovė į namą, kur, grasindami kolekcionieriaus žmonai bei jaunesniajam septyniolikmečiui sūnui, juos sumušė ir surišo. Pistoletais ginkluoti vyrai pagrobė itin vertingą 272 ikonų kolekciją, kitus vertingus antikvarinius daiktus. A.Balykas tuo metu buvo išvykęs į Paryžių.
Pagrobtą automobilį „Volvo“ po nusikaltimo padarymo kaltinamieji sudegino. Teisėsaugos vertinimu, jie kolekcininko šeimai padarė beveik 10 mln. litų turtinę žalą. Tuo metu kolekcininkas teigia, kad padaryta kur kas didesnė - 52 mln. litų žala, jis teismui pareiškė tokio dydžio civilinį ieškinį.
Iš namų pagrobtos ne tik ikonos, bet ir daugiau kaip 100 tūkst. eurų (345 tūkst. litų), sidabriniai antikvariniai daiktai, savigynai išduotas pistoletas „Beretta 84F“, laikrodžiai ir visi kolekcininko žmonos papuošalai iš aukso, sidabro, perlų.
Tyrimo duomenimis, kaltinamieji apiplėšti garsų Vilniaus kolekcininką A.Balyką planavo jau 2008 metų pavasarį. Jie įsigijo policijos pareigūno uniformą, radijo stoteles, kaukes, mikroautobusą, šaunamuosius ginklus ir kitas nusikaltimo padarymui būtinas priemones.
2010-ųjų sausį pareigūnai paskelbė, kad nusikaltimas išaiškintas, sulaikyti įtariamieji. Per atliktas kratas pareigūnams pavyko rasti dalį pagrobtų meno vertybių Lietuvoje ir užsienyje. Dalis jų buvo gerai paslėptos, kita dalis - jau parduotos.
Penktadienį prieš pietus teismas paskelbė nuosprendį kitoje pagrobtų ikonų kontrabandos ir pardavimo byloje. Kaltinamasis E.G. buvo išteisintas, Arturui Skurkai skirta piniginė bauda, o Jevgenijus Malimenkovas nuteistas 9 mėnesių laisvės atėmimu.
Bylos tyrimą kontroliavęs Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Jasaitis BNS sakė, kad po plėšimo dalis ikonų buvo parduotos kitiems asmenis ir gabentos per valstybės sieną į Baltarusiją. Dalis - iki 20 - ikonų sulaikyta Baltarusijoje, apie 18 - Lietuvoje. Lietuva rašė teisinės pagalbos prašymą Baltarusijai, tačiau meno vertybės taip ir nebuvo grąžintos.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.