Lietuvoje prieglobstį gavęs S.Šalabajevas tikina esąs persekiojamas dėl politinių motyvų.
Apeliacinis teismas penktadienį nusprendė palikti galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą neišduoti 47 metų vyro nei Kazachstanui, nei Ukrainai, kuri taip pat vykdo baudžiamąjį persekiojimą.
Ši teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
„Apeliacinis teismas nusprendė prokuratūros skundo netenkinti. Prieglobstis saugo asmenį ne tik nuo to asmens kilmės valstybės, bet ir nuo bet kurios trečiosios valstybės, kurioje asmuo pagrįstai gali bijoti jam gresiančio persekiojimo dėl Pabėgėlių konvencijoje įtvirtintų priežasčių, arba iš kurios jis gali būti vėliau nusiųstas į tokią valstybę, kur jam grėstų minėtasis persekiojimas, tai yra į kilmės valstybę“, – žurnalistams sakė teisėja Sigita Bieliauskienė.
Persekioja dėl tariamai įvykdyto nusikaltimo
Ji pabrėžė, kad ekstradicijos prašymą svarstanti šalis turi įsitikinti, kad pabėgėlį perdavus į trečiąją šalį, jis paskui nebus grąžintas į savo kilmės valstybę, ar kitą valstybę, kur jam grės persekiojimas.
Teismas taip pat rėmėsi Migracijos departamento šiemet vasarį pateikta išvada, kurioje konstatuota, kad S. Šalabajevas yra persekiojamas ne dėl jo tariamai įvykdyto nusikaltimo.
Teisėja taip pat atkreipė dėmesį, kad daliai asmenų, kurie kaltinimuose įvardyti S.Šalabajevo bendrininkais, kitose Europos Sąjungos valstybėse yra suteiktas politinis prieglobstis ar atsisakyta šiuos asmenis išduoti, pripažinus, kad šie asmenys buvo persekiojami dėl politinių priežasčių.
Kazachstano generalinė prokuratūra teigia, kad dėl S.Šalabajevo nusikaltimų „BTA Bank“ patyrė 489 mln. dolerių (429 mln. eurų) nuostolių, o jo persekiojimas nesusijęs su politika.
47 metų S.Šalabajevas sako esąs persekiojamas todėl, kad yra toje pat byloje kaltinamo Kazachstano opozicijos atstovo ir verslo magnato Muchtaro Abliazovo giminaitis.