Milijonams žmonių visame pasaulyje sekmadienį švenčiant Velykas, popiežius Benediktas XVI apgailestavo dėl kančių neramiuose ir skurdžiausiuose pasaulio regionuose.
"Kiek žaizdų, kiek kančių yra pasaulyje! Netrūksta gamtinių nelaimių ir žmogiškųjų tragedijų, kurios (pareikalauja) nesuskaičiuojamų aukų ir padaro didžiulių materialinių nuostolių", - sakydamas savo tradicinį Velykų kreipimąsi sakė Katalikų Bažnyčios galva.
"Galvoju apie bado rykštę, nepagydomas ligas, terorizmą ir žmonių grobimą, apie tūkstančius veidų smurto, kurį kai kurie žmonės bando teisinti religijos vardu", - sakė jis.
Kalbėdamas iš Šv.Petro bazilikos lodžijos dešimtims tūkstančių susirinkusių žmonių, popiežius priminė praėjusios savaitės cunamio Saliamono Salose aukų padėtį ir nesibaigiantį smurtą Irake.
Pasak jo, "nieko teigiama nesigirdi iš Irako", kurį "drasko nuolatinės žudynės bėgant civiliams gyventojams".
Popiežius retai kalba apie Iraką, kur kraujo liejimas tęsiasi nepaisant didelio masto saugumo operacijos, kuri vasario 14 dieną buvo pradėta kasdieniam smurtui nuslopinti. Vien praėjusiais metais šioje šalyje smurtas pareikalavo tūkstančių žmonių gyvybių.
Pontifikas taip pat išreiškė nuogąstavimą dėl "sąlygų ... keliuose Afrikos regionuose", ypač Darfūre, Somalyje ir Zimbabvėje.
Kenterberio arkivyskupas Rowanas Williamsas (Rovanas Viljamsas), kuris yra pasaulio anglikonų lyderis, paragino krikščionis rinktis atlaidumą ir susitaikymą, kurie galėtų padėti išspręsti konfliktus visame pasaulyje.
Primindamas praėjusį mėnesį padarytą Šiaurės Airijos taikos proceso pažangą, kai protestantai ir katalikai pirmą kartą susitarė dalytis valdžia šioje britų valdomoje provincijoje, R.Williamsas sakė: "Visiems mums reikia išmokti atvirumo, kad sužinotume apie save dalykų, kurių nežinojome, pamatytume save kito akimis".
Maskvoje prezidentas Vladimiras Putinas per Velykas Rusijos ortodoksų patriarchui Aleksijui II grąžino Vladimiro Dievo Motinos ikoną ir pažadėjo grąžinti kitas religines relikvijas, kurių Ortodoksų Bažnyčia neteko sovietų laikais.
Aleksijus II savo ruožtu nepaisė senų nesutarimų su Katalikų Bažnyčia ir nusiuntė popiežiui Benediktui XVI velykinį sveikinimą, kurį šeštadienį citavo naujienų agentūra "Interfax".
"Visada džiaugsmingų Velykų švenčių (proga) ... linkiu jums palaimingos ramybės, geros sveikatos ir prisikėlusio Išganytojo pagalbos jūsų didžiame darbe", - rašė Aleksijus II.
Šiemet pirmą kartą netoli altoriaus Vatikano Šv.Petro aikštėje, kur Benediktas XVI aukojo Velykų mišias, buvo padėta ikona - ortodoksų religinės tematikos tapybos kūrinys.
Įvairiose pasaulio vietose Velykos buvo skirtingos. Saliamono Salų gyventojai meldėsi už cunamio aukas, o vienas šios šalies kunigas ragino žmones imtis atstatymo darbo.
"Dabar ne laikas sėdėti ir laukti aprūpinimo. Dabar laikas jums dirbti, pradėti atstatyti (šalį) po cunamio", - savo parapijiečiams sakė Johnas Pihavaka (Džonas Pihavaka).
Vis mažėjanti Irako krikščionių mažuma šventė tyliai, nes baiminosi išpuolių, nuolat vykdomų Bagdado gatvėse.
Jeruzalėje tūkstančiai penkioms krikščioniškoms Bažnyčioms priklausančių tikinčiųjų Velykas šventė Jėzaus mirties, palaidojimo ir prisikėlimo vietoje - Viešpaties kapo bažnyčioje.
Graikijoje šeštadienį prieš vidurnaktį į bažnyčias suplūdo milijonai žmonių, kad išgirstų, kaip kunigai paskelbia: "Kristus prisikėlė". Šioje šalyje, kur 97 proc. gyventojų sudaro ortodoksai, Velykos yra didžiausia religinė šventė.
Ukrainoje šios Velykos turėjo politinį atspalvį - šimtai protestuotojų, provakarietiškų pažiūrų prezidento Viktoro Juščenkos priešininkų, šventė su tradiciniais pyragais ir kiaušiniais, nudažytais baltai ir žydrai - prorusiško premjero Viktoro Janukovyčiaus spalvomis.
Vokietijoje vyko tradicinė pacifistinė Velykų demonstracija. Į ją šalies rytuose esančiame Frecdorfe susirinko maždaug 12 tūkst. žmonių. Šiemet demonstrantai kritikavo vyriausybės planus dėl kariuomenės poligono į šiaurę nuo Berlyno.
Be to, daugiau kaip tūkstantis žmonių nužygiavo maždaug 50 km tarp Duisburgo ir Dortmundo, taip pareikšdami protestą dėl vokiečių karių dalyvavimo karinėse misijose užsienyje.
Labai entuziastingai Velykos buvo švenčiamos Lenkijoje, kur daugiau kaip 90 proc. gyventojų yra katalikai. Vienas lenkų kunigas net užsiminė, jog jo bažnyčią gali tekti didinti, kad tilptų visi tikintieji.
JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) Velykų sekmadienį nuėjo į bažnyčią vienoje karinėje bazėje Teksase ir sakė, jog meldėsi už taiką ir amerikiečių karių saugumą.