Iš vienos pusės, žmonės garbina valstybės simbolius, nors šie ir atsirado vos ne netyčia. Iš kitos – mano, kad sugalvotos naujos tradicijos – labiau trumpalaikis įgeidis. Laviruodami tarp garbinimo ir ironijos, siūlome apžvelgti kelias iš mikrovalstybių, kurioms gyvybę įpučia ne istoriškai susiformavusios tautos pagrindas, o vieno ar kelių asmenų idėja.
Kai kurios gali būti neblogai žinomos. Britų valdžia kadaise norėjo šturmuoti Sylandą (jūros platforma, pastatyta už 7 mylių nuo Britanijos krantų). Kitos virto turistų lankytinomis vietomis, pavyzdžiui, „Laisvasis miestas Christianija“, įsikūręs Danijos sostinėje Kopenhagoje.
Tačiau, ar girdėjote apie Atlantiumo imperiją, kurią 1981-ais Australijoje įkūrė vienas paauglys? Šiuo metu ten gyvena 2 tūkst. žmonių – visai nemažai, palyginus su Molosijos Respublika Nevadoje, turinčia 27 gyventojus.
Kai kurios mikrovalstybės turi dar mažiau gyventojų, tačiau savo vėliavą turi visos. Ir dar ten būtinai privalės būti nuosava valiuta, himnas ir pašto ženklai.
Jokių oficialių procedūrų įkurti valstybę nėra – užtenka vėliavos, nacionalinio himno ir interneto svetainės, aiškina šių valstybių istorijomis besidomintis fotografas Léo Delafontaine'as. Iš esmės tie elementai ir yra vienintelis mikrovalstybių valstybingumo oficialus įrodymas. „Kai kurios jų veržiasi išsikovoti nepriklausomybę, tačiau įprastai, jeigu jie tvarkingai moka mokesčius, „metropoliai“ į juos žiūri tolerantiškai,“ – teigiam „The Independent“ straipsnyje. Tokie dariniai dažniausiai pritraukia į šalį turistų.
Labiausiai Léo Delafontaine'ui patiko Eleorų karalystė, įsikūrusi vienoje iš Danijos salų. Kasmet 370 danų savaitei apsigyvena saloje. Eleoriečiai visiškai rimtai žiūri į savo valstybę ir jos tradicijas, nors pagrindinis jų tikslas – tiesiog gerai praleisti laiką, pažymėjo fotografas.
„Akivaizdu, mikrovalstybės gali būti ir puikus būdas užsiimti valstybės, kurioje jos įkuriamos, kritika. George'as Cruickshankas, Atlantiumo įkūrėjas, savo valstybę vadina kairiųjų idėjų oaze ir Australijos žiniasklaidoje aršiai gina vienalyčių santuokų ir eutanazijos idėjas.
L. Delafontaine'as pažymi: nė vienoje iš 12 jo aplankytų mikrovalstybių (galbūt, išskyrus tik Christianiją), nekelia pavojaus galiojančioms normoms ir taisyklėms. „Kiek gaila, – teigia fotografas. – tikėjausi, kad jos pabandys sukurti ką nors itin revoliucingo.“
Pateikiame faktus apie kelias iš įdomesnių mikrovalstybių
Sože respublika
Įkurta 1947 metais.
Plotas - 140 kv. km.
Gyventojų skaičius - 5029 žmonės.
Kalba - prancūzų.
Pinigai – sože ir euras
Sože respublika – tai 11 kaimų įsikūrusių Dubso departamente Prancūzijoje. „Ji iškilo, kai viešbučio savininkas George'as Pourchetas juokais vietos prefektui pasakė, kad šis neturi teisės patekti į jos patalpas be leidimo. Svečias iškart paskyrė G. Pourchetą naujos laisvos Sože respublikos prezidentu. Dabartinė prezidentė – jo duktė Georgette Bertin-Pourchet. Ji užima itin simbolines pareigas, tačiau yra gerbiama, o per metus jai atsiunčiama daugiau nei 200 oficialių kvietimų į įvairius renginius.
Kalsaharo karalystė
Įkurta 2009 lapkritį.
Plotas – 0,47 kv. km.
Gyventojų skaičius – nuo 3 iki 10 žmonių.
Kalba - anglų.
Pinigai – bulgurai
Įkūrėjas Travisas McHenry, aršus mikrovalstybių idėjos propaguotojas. Dar 2004-ais, būdamas JAV jūrų pajėgų leitenantu, jis pabandė pasinaudoti Antarkties sutarties netobulumu ir paskelbė save Didžiuoju Vestarkties hercogu. Tačiau JAV laivyno vyresnybė privertė T. McHenry atsisakyti titulo. T. McHenry pasitraukė iš tarnybos ir apsigyveno Kalsacharoje, žemės lopinėlyje Kalifornijoje, kurį kadaise nupirko jo uošvė.
Atlantiumo imperija
Įkurta 1981 metais.
Plotas – 0,76 kv. km.
Gyventojų skaičius – 2 tūkst. žmonių.
Kalba – anglų, arabų, indų, kinų, lotynų.
Pinigai – imperijos solidas
George'o Cruickshanko įkurtas ne tam, kad atsiskirtų nuo Naujojo Pietų Velso valstijos, o kaip vyro įsitikinimų išsakymo platforma (tokių kaip vienalytės santuokos ir eutanazija). Atrodo, sistema suveikė, – vyrą vis dažniau kviečia į televiziją. Be to, imperatorius George'as – PoliNations, mikrovalstybių atstovų organizacijos pirmininkas.
Eleore karalystė
Įkurta 1944 metais.
Plotas – 1,55 kv. km.
Gyventojų skaičius – 370 žmonių.
Kalba – danų ir interlingva.
Pinigai – leodoras
Iš pradžių įkurta kaip vasaros stovykla, kurioje rinkdavosi mokytojai. Jie siekė platinti progresyvią savo mokyklos koncepciją, remdamiesi Danijos tradicijomis. Saloje pedagogai žaisdavo nacionalinį sportą – kroketą, įkūrė savo meriją, banką ir naktinį klubą, o taip pat laikosi ekscentriškų įstatymų: už sardinių skardinę arba knygos „Robinzonas Kruzas“ kontrabandą gresia 11 minučių ir 17 sekundžių deportacija į gretimą salą.