Stringa prezidento Valdo Adamkaus buvusio patarėjo Raimundo Mieželio ir jo giminaičių planai pastatyti didžiulį kompleksą Vilniuje, priešais Gedimino pilį.
Kultūros paveldo departamento (KPD) sudaryta laikinoji komisija pateikė patikrinimo išvadas dėl valstybės institucijų ir atskirų tarnautojų sprendimų, susijusių su šiluminės elektrinės statiniais prie Karaliaus Mindaugo tilto. Mieželių šeimai priklausanti bendrovė "RVM Investments" šioje vietoje planavo pastatyti daugiaaukščių pastatų kompleksą, kuris užgožtų greta esančias paveldo vertybes.
KPD minėtą komisiją sudarė reaguodamas į "Lietuvos žinių" 2009 metų liepos 9 dienos publikaciją "Profesija - prezidento bičiulis" ir pagal ją parengtos LNK laidos "Paskutinė instancija" siužetą.
Įžvelgė pažeidimų
Neseniai darbą baigusi komisija KPD direktorei Dianai Varnaitei pasiūlė kreiptis į teismą dėl Vilniaus savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos šių metų balandžio 10 dieną priimto akto, kuriuo buvo naujai apibrėžtos kultūros paveldo komplekso ribos, panaikinimo.
Taip pat siūloma kreiptis į Kultūros ministeriją dėl Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybų pavyzdinių nuostatų pakeitimo, siekiant aiškiau reglamentuoti valstybės ir savivaldybės sudaromų vertinimo tarybų kompetencijų ribas. To reikia, kad ateityje būtų išvengta panašių nesusipratimų ar galimo piktnaudžiavimo.
Komisija paragino pradėti tyrimą dėl KPD Vilniaus teritorinio padalinio vyriausiosios specialistės Laimos Navickienės galimo tarnybinio nusižengimo pritarus sklypo, esančio Rinktinės g. 2, detaliojo plano sprendiniams.
Komisijos manymu, būtina kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją dėl minėto sklypo detaliojo plano galiojimo panaikinimo.
Besaikiai planai
Šie komisijos siūlymai aiškiai byloja, kad statybos, kurias planavo tėvui ir sūnui Mieželiams priklausanti bendrovė "RVM Investments", būtų padariusios didžiulę žalą paveldo objektams.
Brandžiausius gyvenimo metus užjūryje praleidęs R.Mieželis, su žmona Dalia į Lietuvą atvykęs kaip artimiausias V.Adamkaus draugas, aktyviai dalyvavęs jo rinkimų kampanijose ir tvarkęs prezidento finansus, labai stengėsi, kad valstybinės institucijos ir įmonės tenkintų bendrovės "RVM Investments" įgeidžius.
Įsigiję apleistą sovietmečiu iškilusį gamybinį pastatą, kuris anksčiau priklausė "Vilniaus šilumos tinklams", Mieželiai suplanavo itin intensyvią plėtrą šio statinio vietoje ir valstybei priklausančiame sklype aplink jį. Nors gamybinis pastatas ribojasi su Energetikos muziejumi, o dalis komplekso pripažinta kultūros vertybe, "RVM Investments" ketino statyti septynaukščius pastatus, kurie būtų užgožę Energetikos muziejų. Buvo numatytas 90-95 proc. šios teritorijos užstatymas.
Susitikę su "RVM Investments" atstovais, už paveldo išsaugojimą atsakingi valdininkai priiminėjo tokius sprendimus, kokių pageidavo bendrovė.
Nors Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos naujai apibrėžtos komplekso ribos nesutampa su minėto sklypo ribomis, naująjį planą suderino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas. Palankų sprendimą bendrovei "RVM Investments" priėmė ir nacionalinio investuotojo "Leo LT" sudėtine dalimi tapusi "Lietuvos energija", kurios kaimynystėje planuotos intensyvios Mieželių statybos.
Tarnavo plėtros interesams
KPD šiuo metu ruošiasi įgyvendinti visus laikinosios komisijos siūlymus. "Labai nesmagu, kai savivaldybės vertinimo taryba tarnauja detaliojo plano rengėjams, - piktinosi LŽ kalbinta KPD vadovė D.Varnaitė. - Neradome jokio pagrindimo vertinimo tarybos sprendimui, kuriuo pakeista kultūros vertybės teritorija. Tiriant medžiagą susidarė įspūdis, kad šiuo atveju buvo nuolaidžiaujama plėtros interesams. Ši vieta Neries pakrantėje - gana jautri naujoms statyboms. Priešais - Gedimino pilis, kitapus gatvės - senosios Šnipiškių žydų kapinės, šalia - istorinis elektrinės kompleksas. Manau, į statybas tokioje vietoje turi būti labai atsakingai žiūrima, nemėginama bet ko įkišti į kokį nors esą laisvą plotelį. Paveldo interesams turi būti teikiama pirmenybė."
Rūta SKATIKAITĖ