Vieno kambario butas ar sodyba kaime
Nenuorama Rūta prisipažįsta niekuomet nesvajojusi su šeima apsigyventi kaime: „Su Dainiumi gyvenome nuomojamame bute Šiauliuose. Atėjo metas įsigyti savo būstą. Lėšų turėjome arba kukliam vieno kambario butui, arba toliau nuo Šiaulių esančiai sodybai. Pagalvojome, nepatiks – grįšime. Ir pasirinkome antrąjį variantą.“
Patiko. „Ir kuo toliau, tuo labiau patinka“, – neslepia moteris. Sprendimą miestą iškeisti į kaimą pora priėmė tada, kai dar neturėjo vaikų. Pažįstami gąsdino: gims vaikai, susirgs, kaip juos pas gydytoją vešite? „Vežu taip, kaip ir mieste. Užtrunku vos 20 minučių“, – skaičiuoja 13 kilometrų nuo Šiaulių esančiame kaime su šeima įsikūrusi Rūta.
„Ar nepasigendate žmonių?“, – teiraujuosi, nes Minaičiuose be Petkauskų tėra dvi gyvenamos ir tiek pat apleistų sodybų. „Tyla – geras dalykas, – filosofiškai svarsto pašnekovė, – labai padeda pažinti žmones. Dabar daugelis miestiečių man atrodo netikri, kruopščiai pasislėpę po įvairiomis mandagumo kaukėmis. Mums išvykus atsisijojo daugelis netikrų draugų.“
Laiminga vėjų pagairės šeimininkė
Rūta juokiasi pasakodama, kad kaimynas jų sodybą vadina vėjų pagaire. Ji stovi atviroje vietoje. Apvilkti vaikus marškinėliais trumpomis rankovėmis mama išdrįsta tik esant 30 laipsnių karščio.
Tačiau nei vėjas, nei žiemą sodybą užpustantis sniegas laimingos šeimininkės būsenos nedrumsčia. Rūta toliau filosofuoja: „Išėjusi į lauką vasarą aš pasikraunu vėjo energija. Išbandymu tampantis sniegas mus tik dar labiau užgrūdina, verčia ieškoti būdų negandoms įveikti.“ Moteris rodo į šalia namų stovintį džipą, be kurio žiemą sodybos nepasiektų.
Ją pradžiuginti nėra sunku. Išeina vasarą pro namų duris, pamato praskrendantį drugelį, išgirsta šnarant medžių lapus ir jaučiasi laiminga. „Taip jaučiausi ir tuomet, kai važiavome šios sodybos apžiūrėti. Jos gera aura“, – neabejoja Rūta.
Norėjo tikros mėtų arbatos – sukūrė verslo planą
Šiuo metu vaiko priežiūros atostogose esanti jauna moteris ne tik augina sūnelius ir rūpinasi sodyba. Prieskonių darželis šiemet išaugo iki dviejų dešimčių arų. „Ateityje gal ir iki 2 hektarų išsiplėsiu“, – svajoja Rūta. Tvarkingomis eilėmis čia žaliuoja šeimininkės šiltnamyje sudaiginti ir vėliau susodinti raudonėliai, bazilikai, mairūnai, dašiai, peletrūnai, šalavijai, melisos ir mėtos.
Darželiui pradžią davė būtent mėtos. Rūta net kūrė planus apsiriboti vien jų auginimu. Kodėl? „Kartą labai užsimaniau mėtų arbatos. Kaip tikra miestietė, nuėjau į parduotuvę ir jos nusipirkau. Tas gelsvas skystis, kurį gavau ją užvirusi, man tikrai neatrodė panašus į tikrą mėtų arbatą. Susimąsčiau, negi miestiečiams nėra kur tikrų žolelių nusipirkti?“ – pasakoja Rūta, lankiusi ir vaistažolių auginimo kursus.
Socialinius mokslus baigusi Rūta tikisi, kad ateityje įgytas vadybos žinias galės pritaikyti praktikoje. Pernai savo reikmėms sodintų žolelių prisiaugino per daug, todėl jas siūlė artimųjų, pažįstamų ratui. Šiemet norėtų jų pasiūti įsigyti visiems norintiems.
Gydosi ir žolelėmis, ir savo elgesiu
Koks prieskonis mėgstamiausias? „Raudonėlis“, – nesusimąstydama atsako Rūta. Tikina, kad raudonėliu apibarstyti ir alyvuogių aliejumi pašlakstyti mėsos gabalėliai virsta daug skanesniu nei tradiciniuose marinatuose mirkomu šašlyku.
Moters vaistinėlėje – jazminų antpilas su alyvuogių aliejumi, kuriuo ji trina smilkinius, kai suskausta galvą. Kaštonų žiedų antpilo su spiritu įtrynimai gelbsti nuo sąnarių ir kitokių raumenų skausmų. Linų sėmenis užpila verdančiu vandeniu ir jų nuovirą geria iškilus įvairioms skrandžio problemoms, suskaudus.
Tiesa, susirgus vaikams, Rūta sako eksperimentams su žolelėmis nesiryžta, griebiasi vaistų. Tačiau užbėgti už akių mažųjų ligoms stengiasi savarankiškai. „Įsitikinau, kad visos ligos – nuo tarpusavio santykių. Vyresnėlis dažnai sirgdavo angina. Pastebėjau, kad jis susirgdavo tada, kai aš užgniauždavau savyje pyktį ant vyro. Pradėjau atvirai Dainiui sakyti, kas man nepatinka ir sūnus angina nebeserga“, – pavyzdį pateikia pašnekovė.
Pavadinta ragana neįsižeidžia
„Tik gal ne ragana aš, o pradedanti raganaitė“, – šypsosi Rūta, pasakodama, kaip kalbina pačios auginamas žoleles, prieskonius.
Ji neslepia užkalbanti ir pačios verdamą ypatingą žolelių (tiesa, ne pačios augintų) balzamą, kuris ją ne kartą yra gelbėjęs nuo įvairių negandų. „Gal ir jis prisidėjo prie mano apsisprendimo pradėti auginti prieskonines žoleles. Pirmą kartą jį viriau pagal bendradarbės duotą receptą“, – prisimena.
Balzamą virdama ir sau, ir kitiems Rūta „įkrauna“ vis kitokia energija: „Paklausiu, ko žmogus iš jo tikisi. Porai stinga tarpusavio darnos, jos ir linkiu maišydama viralą. Kažkam nuolat streikuoja skrandis, virdama susikoncentruoju ties ta problema".
Įdeda dalelę savęs
Žoleles laikydama delne, prieš virdama minėtą balzamą, ilgai kalbina, kol pajunta malonią šilumą – atsakymą. „Rasti ryšį su beržų pumpurais, kuriuos atsisiunčiu iš Rusijos, užtrunka dvigubai ilgiau ir būna sudėtingiau nei su lietuviškomis žolelėmis. Gal todėl, kad su jomis kalbu lietuviškai, o ne rusiškai“, – pusiau juokais, pusiau rimtai prisipažįsta pašnekovė.
Balzamo ji neverda sirgdama, būdama blogos nuotaikos, taip pat jei serga ar aplinkui blaškydami šūkauja ir bėgioja vaikai.
„Raganavimai“ moterį veikia ir fiziškai, ir emociškai. Po dviejų valandų balzamo virimo maksimaliai susikaupus ji jaučiasi išsekusi ir pavargusi. „Ir priklausomai nuo to, ko linkėjau žmogui, kuriam viriau balzamą, kažko netenku pati. Pastebėjau, jei verdu balzamą porai, kuriai linkiu tarpusavio sutarimo, maždaug savaitę pati pykstuosi su vyru“, – pasakoja Rūta.
Marina VISOCKIENĖ