Žurnalas „Forbes“ 2008 m. sukčiumi išrinko B.Madoffą. Įgijęs puikią reputaciją ir pasitikėjimą, B.Madoffas žadėdamas puikias palūkanas sugebėjo išvilioti pinigus ne tik iš atskirų žmonių ar organizacijų, bet ir iš didžiųjų pasaulio bankų.
1960 įkūręs bendrovę „Bernard L. Madoff Investment Securities LLC“, sukčius sugebėjo išvilioti 50 mlrd. Jungtinių Amerikos valstijų dolerių. Palūkanoms mokėti B.Madoffas naudodavo naujų investuotojų pinigus.
Tvirtinama, kad liūdnai pagarsėjusį amerikiečių finansininką galima vadinti ne tik 2008, bet ir daugelio dešimtmečių stambiausiu sukčiumi. Reitingo skelbėjai tvirtina, kad titulą su B.Medoffu turėtų pasidalyti visi, kurie buvo susiję su šia piramide - pavyzdžiui, B.Medoffo giminaičiai ir verslo partneriai, kurie tvirtina žinoję, kad viskas yra sukčiavimas, tačiau apie tai nepranešė valdžiai.
„Forbes“ manymu, pagrindinė šios istorijos pamoka - „nedėkite visų kiaušinių į vieną krepšelį“, kitaip tariant - neinvestuokite viso savo kapitalo į vienos įmonės akcijas. Dėl šios apgaulės smarkiai kliuvo ir JAV vertybinių popierių ir biržų komisijai, kuri dešimtmečiais „Bernard L. Madoff Investment Securities LLC“ veikloje negalėjo pastebėti nieko prieštaraujančio įstatymams.
Žurnalo sudarytame reitinge vietą sau susirado ir JAV finansų ministras Henry Paulsonas bei JAV federalinės rezervų sistemos vadovas Benas Shalomas Bernanke - šiuodu valdininkai ypač protegavo „Paulsono planą“, pagal kurį iš mokesčių mokėtojų pinigų bankrutuojantiems bankams gelbėti turėjo būti skirta 700 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto iš finansinių organizacijų buvo „užmiršta“ pareikalauti ataskaitos, kam bus naudojamos paskirtosios lėšos.
Parengė Tomas Andriukonis