Kretingos rajono Grūšlaukės pagrindinės mokyklos dešimtokams, kitaip nei jų bendraamžiams iš kitų šalies mokyklų, mokslo metai baigėsi tik liepos 1-ąją. Nuo birželio vidurio iki praėjusio pirmadienio po 5 pamokas per dieną vaikai mokėsi fizikos,nes visus mokslo metus šio dalyko pamokos nevyko - mokykla niekaip nesugebėjo rasti mokytojo, kuris sutiktų dėstyti šį dalyką.
Intensyvus fizikos mokymo kursas, kurį sutiko dėstyti matematikos ir fizikos mokytojas iš Laukžemės Jonas Vainavičius, buvo neišvengiamas, antraip dešimtokams grėsė negauti pagrindinio išsilavinimo pažymėjimų.
Kretingos rajono švietimo skyriaus vedėja Dalia Martišauskienė sakė, kad išeitį iš susidariusios situacijos - organizuoti intensyvų fizikos kursą - pasiūlė Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai.
Švietimo skyrius nustebo
Pasak D. Martišauskienės, kad fizikos pamokos nevyko, Švietimo skyrius sužinojo tik birželio 10 dieną, vyr. specialistui Antanui Sungailai planinio patikrinimo metu peržiūrėjus dienynus. Buvo nustatyta, kad fizikos disciplina pirmąjį pusmetį visai nebuvo įtraukta į pamokų tvarkaraštį, rasti įrašai tik apie 3 dienas vykusias fizikos pamokas vasario mėnesį.
Švietimo skyriaus vedėja sakė žinojusi, kad mokyklai trūksta fizikos specialisto, bet kad nevyko pamokos, esą net neįtarusi.
"Nei raštu, nei žodžiu nė vieno karto nei aš, nei mano pavaduotoja, nei mokyklą kuruojantis specialistas Antanas Sungaila negavome informacijos, kad pamokos būtų nevedamos. Pernai rugsėjį rajono mokyklose trūko net 40 įvairių dalykų specialistų, tačiau pamokas gali vesti kitų dalykų mokytojai, pavyzdžiui, biologiją - chemijos mokytojas ar panašiai. Galima buvo mokytis savarankiškai arba vaikus vežioti į Salantus ar Kretingą, susitarus su šių mokyklų administracija, tačiau išeities nebuvo ieškoma", - aiškino D. Martišauskienė.
Švietimo skyriaus specialistai stebėjosi, kad visus mokslo metus neradęs fizikos mokytojo, mokyklos direktorius jį surado iškart po minėto patikrinimo.
Trūko pagalbos?
Grūšlaukės mokyklos direktorius Jonas Paulikas, kuris dėl ligos yra gavęs nedarbingumo lapelį, vakar vis dėlto sutiko pasikalbėti su "Vakarų ekspreso" žurnalistais. Direktorius tvirtino, esą Švietimo skyriaus specialistai žinojo, jog mokykla neturi fizikos mokytojo daug anksčiau nei teigia.
"Esu įsitikinęs, kad Švietimo skyrius žinojo realią situaciją, tai gali paliudyti net keli dokumentėliai. Rugsėjį Švietimo skyriui pateikiau raštu informaciją apie mokytojų trūkumą, gegužės 22 dieną - aiškinamąjį raštą dėl tarifikacijos sąrašo, kuriame aiškiai matyti, kad atlyginimas fizikos mokytojui nenumatytas, nes jo nėra", - sakė direktorius.
Mokyklos vadovas pasakojo, kad fizikos mokytojo paieškos buvo nuolatinis galvos skausmas. Vasarį mokytoją surasti pavyko, tačiau jau po dviejų savaičių jis išėjo, nes 7 savaitinių pamokų krūvis ir tik 500 litų popieriuje tesiekiantis atlyginimas pedagogo netenkino - gavęs didesnį krūvį savo gyvenvietėje, į Grūšlaukę važinėti jis atsisakė.
J. Paulikas sakė mėginęs įkalbėti kitus Grūšlaukės mokyklos mokytojus, kad šie mokytų vaikus fizikos, bet niekas nepanoro. Apie galimybę vežioti vaikus į kitą mokyklą direktorius teigė nepagalvojęs.
"Man to nebuvo pasiūlyta. Prašyti kitų mokyklų, kad mokytų mūsų vaikus? Nemanau, kad tai - mano kompetencija. Trūko Švietimo skyriaus strategijos, pagalbos", - kalbėjo Jonas Paulikas.
Tai, kad prakalbus apie grėsmę vaikams negauti mokyklos baigimo pažymėjimų iš karto buvo surastas fizikos mokytojas, direktorius aiškina labai paprastai.
"Jonas Vainauskas pas mus dirbo praėjusiais mokslo metais. Kai iškilo tokia problema, paskambinau jam. Žmogus suprato mus ir geranoriškai sutiko pagelbėti vaikams", - aiškino J. Paulikas.
Kaltų ieškos komisija
D. Martišauskienė teigė, kad pagal švietimo ir mokslo ministro patvirtintus bendruosius ugdymo planus už mokyklos ugdymo plano įgyvendinimą yra atsakingas mokyklos direktorius, kuris pats jį ir tvirtino. Todėl Švietimo skyrius raštu kreipėsi į rajono Savivaldybės administracijos direktorių Valerijoną Černeckį prašydamas, kad būtų įvertinta Grūšlaukės mokyklos direktoriaus tarnybinė veikla.
V. Černeckis teigė, kad jo įsakymu sudaryta komisija aiškinsis, kas kaltas dėl mokykloje susidariusios situacijos iškart, kai tik jos vadovas grįš į darbą.
"Šiuo metu direktorius rimtai serga ir turi nedarbingumo lapelį, bet jam grįžus į darbą prašysime pasiaiškinimo, kodėl nevyko fizikos pamokos, ar jis dėl to kreipėsi į Švietimo skyrių. Be abejo, patikrinsime, ar savo pareigą atliko Švietimo skyrius. Manau, kad bet kokiu atveju nuobaudų nebus išvengta", - sakė V. Černeckis.