Artėjant Lietuvos narystei Europos Sąjungoje (ES), šalies mėsos perdirbėjai viliasi, kad Rusija dar neužmiršo lietuviškų rūkytų dešrų skonio. Kol kas Lietuvos įmonėms gabenti produkciją į Rusiją neverta, nes jos nepajėgias konkuruoti su ES gamintojais.
Daugelis Lietuvos mėsos perdirbimo įmonių viltis sieja su būsimomis subsidijomis, kurias ES mokės eksportuotojams į vadinamąsias trečiąsias šalis, trečiadienį rašo dienraštis "Lietuvos rytas".
"Jeigu nuo gegužės eksporto sąlygos bus vienodos ir lietuviui, ir prancūzui, mes turime daug galimybių įsitvirtinti Rusijoje", - įsitikinęs bendrovės "Agrovet" vadovas Aurelijus Gudžiūnas.
Šiuo metu ES mėsos perdirbėjai gauna nemažas subsidijas, eksportuodami gaminius į Rusiją. Be to, ES šalims Rusija taiko mažesnius muitus nei Lietuvai. Lietuvoje subsidijos nėra mokamos, tačiau įstojus į ES Lietuvos gamintojai galės į jas pretenduoti.
Mėsos perdirbėjai, laukdami ES pinigų lietaus, jau derasi su galimais pirkėjais Rusijoje.
"Besidominčiųjų jau atsirado, liko susitarti dėl gabenimo, logistikos. Kainos galbūt neblogos, tačiau dar tiriame padėtį muitinėse ir panašiai", - sakė "Utenos mėsos" generalinis direktorius Darius Samuolis. "Utenos mėsa" vėliausiai jau antrąjį šių metų pusmetį tikisi pradėti eksportą į Rusiją.
Pagrindinis lietuvių argumentas Rusijos parduotuvėse bus būtent rūkyti gaminiai - tokie gaminiai brangesni, tad sąlyginai sumažėja išlaidos transportui už vieną jų kilogramą.
Mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas Audrius Rudys irgi teikė esąs už tai, kad į Rusiją būtų eksportuojama gatava produkcija. "Kuo daugiau darbo įdedama Lietuvoje, tuo labiau didėja gaminio pridėtinė vertė ir iš to laimi mūsų valstybė", - sakė A.Rudys.
Pernai per 10 mėnesių į NVS šalis išgabenta vos 81 tona mėsos gaminių ir konservų, 18 tonų užšaldytos jautienos. Palyginimui - į Latviją užšaldytos jautienos išvežtos 405 tonos.
BNS