Panevėžys išgyvena aukso amžių. Savo metinėje ataskaitoje meras ne kalbėjo, kaip sprendė socialines problemas, tvarkė miesto infrastruktūrą, o gyrėsi sveikinęs poras, šventusias auksines ir deimantines vestuves, atidarymo šventėje perkirpęs juostelę ir dalijęs padėkos raštus. Kodėl už gerų darbų sąrašą meras iš Tarybos narių sulaukė makaronų?
Nusirito iki smulkmenų
Panevėžys išgyvena aukso amžių. Mero svarbiausių per metus nuveiktų darbų sąraše – auksinių ir deimantinių vestuvių proga pasveikintos keturios poros, kartu su savo pirmtaku Povilu Vadopolu perkirpta juostelė atidarant dviračių sporto bazę, rankų paspaudimai medalius iškovojusiems sportininkams, pažintinės ekskursijos po įmones, jaunojo mero rinkimai su miesto gimnazistais, Seimo narių ir į Aukštaitijos sostinę kartais užsukančių užsienio svečių priėmimai.
Turėjęs tapti metų įvykiu Panevėžio vedlio mero Vitalijaus Satkevičiaus metinės veiklos ataskaitos pristatymas Tarybai pasirodė apgailėtinas ne tik jo politiniams oponentams. Net partijos bičiuliai nesurado už ką pagirti miesto galvos. Meras nusirito iki smulkmenų, tinkamų nebent kaimo bendruomenės pirmininko, bet ne didmiesčio mero darbų ataskaitai.
Kaip rinkimų kalba
V. Satkevičius ataskaitoje opiausius miesto skaudulius nutylėjo. Meras nė neužsiminė, ką sumanęs, kad bent pristabdytų kasmet po tūkstantį gyventojų netenkančio Panevėžio nykimą, ką nuveikė Savivaldybė, kad sumažėtų iš socialinių pašalpų gyvenanti bedarbių armija, jau išaugusi iki 7576 panevėžiečių, ką padaręs, kad Panevėžyje gyventi būtų patogiau, jaukiau ir saugiau.
Tačiau į dienoraštį panašioje ataskaitoje miesto galva smulkmeniškai net dienas suminėjo, kada ir kokie svečiai viešėjo Panevėžyje. V. Satkevičiui pasirodė itin svarbu paminėti, kad, tarkim, kovo 1 d. į Aukštaitijos sostinę užsukusio Nyderlandų Karalystės ambasadoriaus Lietuvoje „paprašyta paskleisti Nyderlandų verslininkams informaciją apie galimybes investuoti į Panevėžio pramonės parką“. Kaip savo nuopelną meras įvardijo ir praėjusį pavasarį po Lietuvą vietos universitetui besidairiusių ir į Panevėžį pasižvalgyti užsukusių Kipro privataus universiteto atstovų vizitą Savivaldybėje. Itin reikšmingu darbu meras laiko savo ataskaitoje paminėtą į Panevėžio gimtadienį atvykusių miestų partnerių delegacijų priėmimą ir Kaliningrado, Daugpilio vaikų grupių pasirodymą šventėje.
Prie savo indėlių į miesto gerovę V. Satkevičius įtraukė net dalyvavimą iškilmingoje apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos naujojo viršininko pristatymo ceremonijoje.
Apžvelgdamas nuveiktus darbus skatinant verslą ir kuriant darbo vietas, V. Satkevičius vardijo Autobusų parko įsigytus šešis naujus autobusus, ekskursiją į vieną moderniausių Panevėžio įmonių „Amilina“ ir buvusios „Ekrano“ gamyklos teritoriją.
Šildė sportininkų šlovės spinduliai
Miesto infrastruktūros srityje meras pasigyrė įrengtomis dviem vaikų žaidimų aikštelėmis. Nežinia, kokį nuopelną pagrindžiant ataskaitoje pristatytas nekilnojamojo turto bendrovės „Viktauga“ projektas – Molainių mikrorajone būsimas mažaaukščių gyvenamųjų namų rajonas.
Savo ataskaitą V. Satkevičius pagražino ir su juo nesusijusiais sportininkų laimėjimais. Kaip vienas iš mero gerų darbų paminėtas daugkartinio Lietuvos futbolo čempiono „Ekrano“ klubo paskelbimas geriausia Panevėžio komanda. Futbolininkų šlovės spinduliuose maudęsi miesto vadovai dabar siekia „Ekraną“ apmokestinti už naudojimąsi Savivaldybės žinioje esančiomis sporto bazėmis.
„Tragedija, kai visiems miesto sporto klubams Savivaldybės biudžete teskirta 50 tūkst. Lt. Visų šalies savivaldybių padėtis sunki, bet Klaipėda, Alytus, net Pakruojis ir Kėdainiai savo klubus remia. Vilnius mūsų didžiausią konkurentą „Žalgirį“ net 3 mln. Lt parėmė. Prastesnių nei mes rezultatų pasiekę klubai, finansuojami savivaldybių, mūsų ir gailisi, ir iš mūsų šaiposi “, – Savivaldybės indėlį įvertino „Ekrano“ techninis direktorius Valdemaras Šteinas.
Nepamiršo likimo bendro
Dar vienu indėliu, prisidėjusiu prie Panevėžio gerovės, V. Satkevičius įvardijo praėjusių metų pradžioje susitikimą su Lietuvos krepšinio federacijos tuomečiu generaliniu sekretoriumi Mindaugu Balčiūnu dėl 2010-aisiais pasirašytos bendradarbiavimo sutarties. Dabar dėl tos pačios sutarties korupcija įtariami meras ir M. Balčiūnas aiškinasi prokurorams.
Apžvelgdamas nuveiktus darbus socialinėje srityje V. Satkevičius nesidalijo idėjomis, kaip Panevėžyje sumažinti valstybės išlaikytinių būrį, kokių socialinių paslaugų panevėžiečiams trūksta. Tačiau merui atrodė be galo svarbu priminti, kad 2010-aisiais jo iniciatyva atgaivinta „Betliejaus“ labdaros valgykla, papasakoti apie susitikimą su Maltos ordino atstovais, maitinančiais skurstančiuosius sriuba. Bent pusė puslapio ataskaitoje skirta gimnazistų renginiui – jaunojo mero rinkimų atpasakojimui.
Įstatymų nesilaikė
Devyniolikos lapų ataskaitą V. Satkevičius baigia keistu priminimu, kad 2012-aisiais dirbo vadovaudamasis Konstitucija ir šalies įstatymais. Tačiau vien Vyriausybės atstovo Panevėžio apskrityje tarnybai praėjusiais metais dėl neteisėtų Panevėžio savivaldybės sprendimų net du kartus teko kreiptis į Panevėžio apygardos administracinį teismą. Abu kartus bylas Savivaldybė pralaimėjo. Vienos jų baigtis V. Satkevičiui itin gėdinga – teismas pripažino, kad meras neteisėtai įsteigė patarėjo etatą savo patikėtiniui Dariui Simėnui. Šiuo metu ir jam prokurorai pareiškę įtarimus korupcija dėl į „Romantic“ viešbutį galimai nukeliavusių Savivaldybės milijonų.
Apie nemalonumus su teisėsauga V. Satkevičius vengė užsiminti ne tik ataskaitoje. Net ir spaudžiamas Tarybos narių meras neišdrįso pripažinti to, kas jau seniai nebėra paslaptis – kad atsistojo ant to paties laiptelio, kaip prieš Seimo rinkimus jo įnirtingai vanotas buvęs seimūnas, korupcija įtariamas Vitas Matuzas. Pripažinti esąs įtariamasis pats ir jo artimiausi bendražygiai – patarėjas bei administracijos direktorė Kristina Vareikienė, V. Satkevičius neišdrįso.
Pirmasis miesto asmuo
Nesurado meras jėgų pripažinti ir kitos tiesos. Savo ataskaitoje neužsiminė apie tai, kad praėjusiais metais Savivaldybės kontrolieriai išaiškino, jog administracijos darbuotojams nežinia už kokius darbus išmokėta apie 1 mln. Lt priedų prie atlyginimų. Už tokį dosnumą paties mero sudaryta komisija K. Vareikienei siūlė skirti nuobaudą. Nuo jos direktorę apgynė vėl pats V. Satkevičius.
Kad Savivaldybės administracijos darbas – mero silpnoji pusė, turėjo pripažinti net jo politiniai bendražygiai.
„Galbūt mažai dėmesio buvo atkreipta į Savivaldybės administraciją, o meras išvardijo, ką nuveikė. Mane domino ūkiški klausimai, bet suprantu, kad vienu sakiniu juos būtų sunku apžvelgti“, – atsargiai rinko žodžius Vidmantas Baltramiejūnas. Mero ataskaitai jis pritarė.
„Galima kritikuoti merą, bet reikia gerbti. Būti tolerantiškiems pirmajam miesto asmeniui“, – Tarybos narius kultūros pamokė V. Baltramiejūnas.
Mero metinė ataskaita – silpna ir nė iš tolo nepanaši į didmiesčio vadovo, mano jai nepritaręs „darbietis“ Alfonsas Petrauskas. „Meras turėjo įvertinti administracijos veiklą, ką pati Savivaldybė sugebėjo nuveikti per metus. O paistė apie kitų organizacijų, sportininkų nuopelnus, tai nuo mero visai nepriklauso. V. Satkevičius nė žodžiu neužsiminė apie miesto problemas, kalbėjo tik apie šventes“, – įvertino A. Petrauskas.
Kiek bedarbių, nežino
Nenuveikęs nieko svaraus miestui, meras aušino burną veltui pliaukšdamas apie smulkmenas – mano valstietė liaudininkė Gema Umbrasienė.
„Mero ataskaita – kaip kaspinais išpuoštas paplūdimio skėtis, kurį V. Satkevičius išskleidė per ekonominę ir socialinę liūtį. Didžiąją dalį ataskaitos užėmusių darbų meras iš viso turėjo nutylėti, nes jie yra privalomi, nors ir nekuriantys jokios pridėtinės vertės miestui – pasveikinti, aplankyti“, – teigė Tarybos narė.
Ataskaitoje ji pasigedo baigtumo – meras vardijo, kam siuntęs prašymus, ką priėmęs, kokius klausimus aptaręs, tačiau kiek miestas iš to sulaukė naudos, nutylėjo.
Maža to, V. Satkevičius nesugebėjo atsakyti net į gyvybiškai Panevėžiui aktualų G. Umbrasienės klausimą, kaip per porą jo vadovavimo metų mieste pakito nedarbo lygis ir kokios Savivaldybės bei Darbo biržos priemonės jam mažinti buvo efektyviausios.
„Šitas klausimas ne man, o Darbo biržos direktoriui“, – atšovė didmiesčio galva.
Atlygis merui – makaronai
Už nuopelnus Panevėžiui V. Satkevičius sulaukė įvertinimo – pakelio spagečių.
Juos įteikęs konservatorius Viktoras Trofimovas teigė perduodantis merui dovaną nuo panevėžiečių.
„Dovaną, kurią meras pažinęs pajustų pats ne tik kotletų skonį, bet ir makaronų, kuriais jis maitina ne vien kolegas Tarybos narius, bet visą Panevėžio bendruomenę. Su dovana perduodu ir linkėjimus – baikite liaudžiai kabinti makaronus, jie yra valgomi“, – pareiškė V. Trofimovas.
Gavęs makaronų meras parodė stokojantis dar ir humoro jausmo – spagečius V. Trofimovui pasiūlė suvalgyti pačiam.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ