Mėnulyje aptikta mažiausiai 600 milijonų tonų vandens ledo, esančio šiaurės ašigalio rajono kraterių dugne, pranešė NASA.
Pasak specialistų, dar vieno „vandeningo“ regiono Mėnulyje atradimas atveria naują pilotuojamų ekspedicijų ir robotų vykdomų Mėnulio tyrimų perspektyvą. Anksčiau mokslininkai vandens ledo buvo aptikę Mėnulio pietų ašigalio rajone.
NASA pranešime teigiama, kad Mėnulį tyrusiame Indijos kosminiame zonde „Chandrayaan-1“ įrengtas JAV radaras „Mini-SAR“ šiaurės ašigalio regione aptiko daugiau nei 40 nedidelių kraterių su vandens ledo sankaupomis. Šių kraterių skersmuo – nuo 2 iki 15 kilometrų. Nors tikslus vandens ledo kiekis priklauso nuo jo storio kiekviename iš šių kraterių, pirminiais NASA mokslininkų vertinimais, vandens ledo sankaupos yra ne mažesnės, nei 600 milijonų tonų.
Krateriai Mėnulio šiaurės ašigalio rajone. NASA nuotr.
Pasak NASA atstovų, vandens ledo klodai Mėnulyje yra strateginis resursas, būtinas deguonies, skirto būsimajai gyvenamajai bazei Mėnulyje, ar raketinio kuro gamybai.
„Išanalizavę gautus duomenis, mūsų mokslinės grupės nariai nustatė tvirtus vandens ledo sankaupų požymius. Šis atradimas suteiks naują tyrimų kryptį būsimosioms Mėnulio tyrimų misijoms“, - pareiškė NASA „Mini-SAR“ programos vadovas Jasonas Crusanas.
NASA radaras vandens ledo sankaupas aptiko Mėnulio šiaurės ašigalio rajone esančiuose nuolat šešėlių uždengtuose krateriuose. Panašios „amžinos nakties“ sąlygos egzistuoja ir Mėnulio pietų ašigalyje. Jau keli Mėnulį pastaraisiais metais tyrę kosminiai aparatai, įskaitant „Chandrayaan-1“, šiuose regionuose aptiko tvirtų vandens ledo buvimo įrodymų.Mokslininkų teigimu, tai, kad „Mini-SAR“ užfiksavo krateriuose ledo sankaupas, reiškia, kad ledas yra palyginti švarus, be grunto priemaišų, o jo sluoksnio storis yra ne mažesnis, nei 2 metrai.
„Daugelis atliktų matavimų ir Mėnulį tyrusių kosminių zondų instrumentų perduotų duomenų verčia manyti, kad Mėnulyje egzistuoja vandens susidarymo, migracijos, kaupimosi ir išlaikymo procesai, – pareiškė „Mini-SAR“ programos mokslinis vadovas, Mėnulio ir planetų instituto Hiustone mokslininkas Paulas Spudis. Pasak jo, naujausi atradimai rodo, kad Mėnulis yra dar įdomesnis ir patrauklesnis mokslinių tyrimų objektas, nei buvo manoma iki šiol.
Naujausio NASA „Mini-SAR“ programos mokslininkų tyrimo rezultatai bus paskelbti žurnale „Geophysical Research Letters“.