Skylėtas ir apdegęs buvęs Šiaulių „Elnio“ fabriko pastatas netrukus bus pradėtas versti Menų inkubatoriumi. Projektui pasirinktas ne viešojo pirkimo konkursas, bet derybos su UAB „Vakarinis fasadas“. Pasirinktas ir statybos rangovas – UAB „Meba“.
Belieka gauti pinigus
Šiaulių miesto savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė sako, kad Menų fabrikui liko tik gauti pinigus.
Jau parengtas techninis projektas, kurio autorius – UAB „Vakarinis fasadas“. Jo vadovas – architektas Darius Jakubauskas. Išrinktas ir statybos rangovas – UAB „Meba“, sutartis su ja dar nepasirašyta.
Savivaldybė projekto valdymo teises yra atidavusi viešajai įstaigai „Šiaulių regiono plėtros agentūra“, ji ir rengė statybos rangovo konkursą. Techninio projekto rangovą rinko pati Savivaldybė.
Vietoj konkurso – derybos
Šiaulių architektai, laukę, kada bus paskelbtas konkursas rengti Menų fabriko projektą, jokio konkurso nesulaukė.
„Vietoj viešųjų pirkimų konkurso buvo skelbiamos derybos su viena įmone – „Vakariniu fasadu“, – pripažino Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja A. Žalevičienė. – Nes ši bendrovė, kai Savivaldybė pirko pastatą, jau buvo pradėjusi rengti techninį šio pastato projektą pagal buvusio savininko užsakymą. Logiška, kad „Vakarinis fasadas“ tęsė savo pradėtą darbą. Manėme, kad taip bus pigiau“.
Nupirko su įsipareigojimais
Architekto D. Jakubausko teigimu, derybos buvo surengtos „skubos tvarka“, nes beveik metus prie projekto buvo dirbta buvusio pastato savininko užsakymu.
Savininkas už darbą architektų bendrovei nemokėjo, atlygį architektai gaus iš projekto pinigų – 235 tūkstančius litų.
„Savivaldybė, nupirkdama pastatą, perėmė ir tam tikrus įsipareigojimus“, – aiškino D. Jakubauskas.
2010 metais Šiaulių miesto savivaldybė už 325 tūkstančius litų buvusio „Elnio“ fabriko teritorijoje iš verslininko nupirko apdegusį skylėtą pastatą.
Architektų ietys
Šiaulietis architektas Algimantas Černiauskas „Šiaulių kraštui“ stebėjosi, kad svarbiems, miesto veidą formuojantiems objektams nerengiami idėjų konkursai. Būtent toks objektas, jo nuomone, yra būsimas Menų fabrikas.
D. Jakubauskas turi savo argumentų: „Menų fabriko pastatas – kultūros paveldo objektas ir nieko jo fasade keisti negalima. Net jeigu kuris nors kitas architektas būtų daręs projektą, pastatas išoriškai vis tiek būtų likęs identiškas“.
Skirtingi milijonai
Vedėjos A. Žalevičienės teigimu, pagal paraišką ūkio ministro įsakymu skirti pinigai iš Europos Sąjungos fondų. Bendra projekto vertė, pagal A. Žalevičienę, – 9 milijonai 930 tūkstančių litų.
Ši suma skirta ne tik pastato rekonstrukcijai, bet ir vidaus įrangai. O statybos rangai skirti, pasak A. Žalevičienės, rangovo konkursą laimėjusiai UAB „Mebai“, – 6 milijonai 971 tūkstantis litų.
Kitokias sumas, be kelių milijonų litų, minėjo „Šiaulių regiono plėtros agentūros“ direktorė Jolita Butkutė. Jos įvardyta suma – 7 milijonai 363 tūkstančiai litų. Kur dingo du milijonai?
„Po rangos darbų pirkimo suma buvo tikslinama“, – teigė J. Butkutė.
Pagal J. Butkutę, statybos darbai atpigo beveik milijonu ir dabar kainuos beveik 6 milijonus litų.
Savivaldybė taip pat turės prisidėti pinigais prie šio projekto. J. Butkutės teigimu, iš biudžeto šiam projektui teks skirti apie 360 tūkstančių litų.
Sumos su „nuokrypiais“
Paprašius J. Butkutės pasakyti, koks bus pačios agentūros uždarbis, direktorė paaiškino „taip smulkiai sumų „ neturinti po ranka.
„Projekto administravimas yra netinkamas finansuoti projekto lėšomis. Kai bus pasirašyta paramos sutartis, mes tikimės, kad Savivaldybė mums, kaip projekto administratoriui, galėtų skirti lėšų, nes vis dėlto žmonės dirba, turi būti ir atlyginimas“, – aiškino agentūros direktorė J. Butkutė.
Ji sakė tiksliai žinanti tik techninės priežiūros sumą – per 44 tūkstančius litų. Kas konkrečiai bus prižiūrima už tokią sumą?
„Įvairi priežiūra užtikrinti rangos darbų kokybę, ateina ir žiūri, ar yra nuokrypiai nuo techninio projekto“, – aiškino J. Butkutė.
Rita ŽADEIKYTĖ