• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turtingi investuotojai superka didelius kiekius išskirtinių meno kūrinių, tačiau analitikai įspėja, kad tapybos bei skulptūros šedevrai labiau džiugina akį, nei generuoja investicinio portfelio pelną. The Wall Street Journal portale nurodoma, kad 2013 metais meno kūrinių bei antikvariato aukcionų apyvarta siekė rekordinius 12 mlrd. JAV dolerių, t.y., palyginus su 2012 metais padidėjo 13%. Garsiausi praėjusiais metais parduoti meno kūriniai buvo: britų dailininko Francis Bacon paveikslas „Trys Luciano Freudo studijos“ (Three Studies of Lucian Freud), parduotas už 142,4 mln. JAV dolerių ir JAV dailininko Andy Warhol foto vizualizacija „Sidabrinio automobilio avarija“ (Silver Car Crash), parduota už 105,4 mln. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, ekspertų nuomone, atmetus garsiausius pasaulio kūrinius, meno produkcijos rinka gana netolygi ir fragmentuota. 2009 metais Mei Moses All Art World Index (indeksas, atspindintis meno dirbinių paklausą rinkoje) smuko 25 %. Tuo pat metu JAV vertybinių popierių rinka (SnP 500) „pasistiebė“ 26,5 %. Praėjusiais metais meno dirbinių indeksas paaugo vos 1,5 %, o laikotarpiu nuo 2009 iki 2013 m. padidėjo 8,5 %. Tuo pat metu indekso SnP 500 prieaugis atitinkamai siekė 32,4 % ir 128,2 %. UBS Financial Services konsultanto Ron Winder nuomone, meno kūriniai turėtų būti vertinami kaip labai nelikvidus investicinis produktas, nes jo pardavimui dažnai tenka sugaišti iki kelių metų. Nežiūrint to, kad meno kūrinių kainos yra gana nepastovios ir jų nustatymas yra greičiau menas, nei mokslas, investuotojai ir toliau „kraustosi iš proto“ dėl kolekcinių daiktų. Winder pažymėjo, kad: „Jeigu jūs neturite aistros menui bei kantrybės tikslingai rinktis konkrečius kūrinius, tuomet jūs spekuliuojate daiktų, kurių kainos yra maksimalios, rinkoje.“

REKLAMA

Kitas investavimo į meno kūrinius būdas – privatūs fondai, kurie paprastai žada 20-25 % metinį pajamingumą. Tačiau tokius pažadus reikėtų vertinti kaip labai optimistinius, be to minimali į tokius fondus investuojama suma pakankamai solidi – 250 tūkst. JAV dolerių. Tačiau tiems, kas iš tiesų mėgsta ir supranta meną, investavimas šioje rinkoje gali atrodyti patrauklus, jeigu galimą pelną vertinti kaip „netikėtą siurprizą“. Profesionalais save laikantys kolekcininkai labai atsargiai ir nuodugniai vertina kiekvieną potencialų pirkinį. Tai iš tiesų sudėtingas procesas, juk prie meno kūrinio nėra pridedamas prospektas – ataskaita. Ascent Private Capital Management investicijų valdytojas Tom Haynlin žmonėms, ketinantiems surinkti meno kūrinių kolekciją, pataria prieš tai pasikonsultuoti su ekspertais. Meno kūriniai neturėtų būti pozicionuojami taip pat, kaip ir kiti investiciniame portfelyje esantys produktai. Menas – tai ilgalaikė investicija ir jokiu būdu negali būti traktuojamas, kaip spekuliacinis produktas.

REKLAMA
REKLAMA

Na ir dar vienas argumentas prieš investavimą į meno kūrinius – jų laikymas ir saugojimas. Tikrai ne visi meno kūriniai yra tokio dydžio, kaip Faberžė kiaušinis, kitiems reikia atitinkamų mikroklimato sąlygų, o ir apsauga nuo vagysčių pakankamai svarbi. Taigi tai ne tik vietos, bet ir patalpų tinkamumo klausimas. O tokios patalpos ir jų išlaikymas sukels papildomų rūpesčių ir gali stipriai sumažinti investicijos pelningumą.

TeleTrade analitikas Romualdas Antoniukas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų