Muzikos mokykla skambina pavojaus varpais: jaunųjų talentų ugdymas pakibo ant plauko.
Švietimo įstaigai diržus jau užveržė iš skolų neišbrendanti Savivaldybė, dabar pedagogai nuogąstauja, kad menų mokyklas numarinti baigs rengiama neformaliojo ugdymo koncepcija.
Dėl Muzikos mokyklos neaiškios perspektyvos susirūpinę mokinių tėvai pradėjo rinkti parašus po peticija šalies prezidentei, švietimo ministrui, Seimo nariams, Panevėžio vadovams ir miesto Tarybai.
Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos Panevėžio muzikos mokyklos grupės pirmininkės Benediktos Pučkytės nuomone, pasaulinio garso talentus atrandančias ir išugdančias meno mokyklas koncepcija pavers užsiėmimų būreliais, prieinamais tik turtingų tėvų atžaloms. Mat planuojama, jog 2013-aisiais bus atskirti formaliajam ir neformaliajam ugdymui skirti mokinio krepšeliai. Skaičiuojama, kad vaiko parengimas meno mokyklose atsieina apie 3–4 tūkst. Lt per metus. B.Pučkytė neabejoja, kad valstybės skiriamas finansavimas bus gerokai mažesnis, todėl skirtumą teks primokėti patiems tėvams.
Kad plačiau atverti pinigines išgali nedaugelis, pedagogai jau įsitikino per pirmuosius šių mokslo metų mėnesius. Miesto politikų sprendimu mokestį už mokslą Muzikos mokykloje pakėlus nuo pernai mokėtų 35 Lt iki 45 Lt besimokantiesiems choreografijos ir chorinio dainavimo, 50 Lt grojantiesiems liaudies instrumentais ir 70 Lt visiems kitiems, dalis mokinių perėjo į pigiau kainuojančias specialybes. Anot B.Pučkytės, daliai mokinių teko palikti mokyklą, nes tėvų pajamos vos litu kitu didesnės nei nustatyta riba Savivaldybės paramai gauti.
„Mes stebime kitų šalies muzikos mokyklų reakciją ir matome, kad visų supratimas apie rengiamą koncepciją vienodas. Ir pedagogai, ir žymūs muzikai įžvelgia joje savotišką jaunimo kultūrinį genocidą. Jei muzikos mokyklos bus priskirtos laisvalaikio moduliui, kuo jos skirsis nuo užklasinių būrelių?“, – pabrėžė B.Pučkytė.
Paslaptys baugina
Nors dar spalio pradžioje Vilniuje pedagogams buvo pristatytas koncepcijos projektas, tačiau, kas jo rengėjai, liko paslaptis.
„Nežinome, nei kokie koncepciją rengusios darbo grupės nariai, nei kokia jų kvalifikacija, nuveikti darbai“, – stebisi B.Pučkytė.
Vis dėlto mokytoja pripažįsta, kad koncepcija turi savo pliusų, nes numatoma didinti neformaliojo ugdymo paslaugą teikiančiųjų tinklą. Tačiau, anot jos, meno mokyklos stumiamos į labai nepavydėtiną padėtį. Norima sulyginti visas neformaliojo ugdymo šakas – muziką, dailę, sportą, net būrelius, ir visiems skirti vienodą finansavimą. Anot B.Pučkytės, neatsižvelgiama į tai, kad su muzikai gabiais vaikais reikia dirbti individualiai ir ne vienerius metus.
„Užslaptinta darbo grupė, nepakankama informacija apie finansavimą kelia rimtų abejonių, o koncepcijos idėjos mums atrodo dviprasmiškos ir nemotyvuotos“, – pripažino B.Pučkytė.
Valdininkai smukdo
Pedagogės nuomone, už meno mokyklų išsaugojimą mūru turėtų stoti jų steigėjos – savivaldybės. Tačiau Panevėžio muzikos mokyklos mokytojai iš miesto valdininkų jaučia ne palaikymą, o priešiškumą. Pasak B.Pučkytės, jau kone metus mokykla patiria įtampą ir iš miesto valdžios nuolatos girdi grasinimus sujungti, uždaryti, reorganizuoti.
Savivaldybei nusprendus sumažinti papildomo ugdymo įstaigoms finansavimą, Muzikos, Dailės mokyklų pedagogai buvo priversti mažinti darbo krūvius. Pasak B.Pučkytės, Muzikos mokyklos pedagogų darbo užmokestis, palyginti su praėjusiais metais, krito apie 30 proc. Maža to, miesto meras dar pavasarį užsiminė mokytojams pagalvoti ir apie nemokamas atostogas. Nemokamai atostogauti jau pradėjo mokyklos administracija.
„Tokie reikalavimai peržengia proto ribas. Ar visų bendrojo lavinimo mokyklų pedagogų darbo užmokestis 30 proc. sumažėjo? Mes susimažinom krūvius, kad mokyklos neuždarytų, dirbam be atlygio net per pertraukas, mokytojai netgi asmeninius automobilius perka tokius, kad turėtų kuo į koncertus nuvežti mokinių ir mokyklos instrumentus. Realaus ir solidaraus taupymo tikėjomės ir iš pačios Savivaldybės, bet ar jos darbuotojų atlyginimai taip pat 30 proc. sumažėjo?“ – piktinosi profesinės sąjungos atstovė.
Muzikos mokyklos mokytojai juokauja, kad jei būtų žinoję, jog ir sumažinti atlyginimai vėluos dvi savaites, būtų pasirūpinę bulvėmis ir kruopomis. Pasak B.Pučkytės, dar spalio 5-ąją pedagogus profesinės šventės proga sveikinusi vicemerė Zita Kukuraitienė patikino, jog pinigai mokytojams jau pervedami į sąskaitas. Tokią žinią plojimais palydėję pedagogai žadėtųjų atlyginimų negavo iki šiol.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ