• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gėjų lyga gali tapti pirmąja visuomenine organizacija, pažeidusią Lietuvos autorių teises ginantį įstatymą. Kaip rašo dienraštis "Lietuvos rytas", penktadienį Lietuvos dailininkų sąjunga kreipėsi į Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūrą (LATGA-A), reikalaudama atlyginti turtinę ir neturtinę žalą, kurią Lietuvos gėjų lyga padarė 80 metų skulptoriui Broniui Vyšniauskui.

REKLAMA
REKLAMA

Šis menininkas prieš penkiasdešimt metų kartu su dabar jau mirusiu Napoleonu Petruliu sukūrė dviejų darbininkų skulptūrą, iki šiol stovinčią ant Vilniaus Žaliojo tilto.

REKLAMA

Šios skulptūros nuotrauką gėjai neseniai panaudojo savo leidimo apie homoseksualių darbuotojų teises viršeliui.

Nemokamai platinamas leidinys išleistas už Europos Sąjungos ACCESS programų lėšas.

LATGA-A vaizduojamojo meno skyriaus vadovė Gabrielė Naprušienė "Lietuvos rytui" sakė surašiusi pretenzijų raštą. Pasiūlyta skulptoriui atlyginti žalą - daugiau nei tūkstantį litų.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu Lietuvos gėjų lyga to nepadarys, bus kreiptasi į teismą, o tuomet moralinė žala skaičiuojama nuo 5 iki 25 tūkst. litų.

Gėjų organizacijos vadovai visa tai laiko bandymu susidoroti su seksualine mažuma.

Viršelyje panaudoti Vilniaus centre stovinčią skulptūrą sugalvojo Lietuvos gėjų lygos pirmininkas Vladimiras Simonka, kuris dienraščiui sakė jau anksčiau pastebėjęs, kad šioje N.Petrulio ir B.Vyšniausko skulptūroje yra homoerotikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Du gražūs vyrai stovi greta, moterų nematyti. Kodėl jie negalėtų jausti simpatijos vienas kitam? Be to, abu yra darbininkai, taigi labai tinka leidiniui apie gėjų darbo santykius iliustruoti", - sakė V.Simonka.

Lietuvos gėjų lyga dar visai neseniai svarstė, kad visi gėjų renginiai Vilniuje galėtų prasidėti prie šios skulptūros padedant gėlių.

REKLAMA

Jie planavo būtent čia pradėti tarptautinę konferenciją "(Ne)ly-gūs darbe" ir visų iš daugelio Europos šalių susirinkusių gėjų bei lesbiečių vardu padėti gėlių, bet konferencijos tvarkaraštis buvo perkrautas ir šią ceremoniją teko atidėti.

Lietuvos gėlų lygos koordinatorius E.Platovas atkreipė dėmesį, kad viršelyje B.Vyšniausko skulptūra nufotografuota neįprastu rakursu, be to, panaudotas tik skulptūros fragmentas. Jo manymu, leidinio viršelyje panaudota Ugniaus Gelgudos fotografija, kuri pati - meno kūrinys.

REKLAMA

Su dailininke Akvile Anglickaite dėl viršelio dizaino ir fotografijos Lietuvos gėjų lyga yra sudariusi sutartį pagal autorių teisių įstatymą.

Be to, ginantis autorių teises įstatymas aiškiai skelbia, kad leidžiama be autoriaus sutikimo ir nemokant autorinio honoraro atgaminti ir viešai skelbti skulptūras, sukurtas nuolat stovėti viešose vietose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G.Naprušienė aiškina, kad Gėjų lygos leidinyje skulptūra - pagrindinis vaizdavimo objektas. Ji panaudota siekiant netiesioginės komercinės naudos. Įstatyme aiškiai parašyta, kad tokiu atveju reikalingas autoriaus sutikimas.

1952 metais Vilniuje pastatytos keturios skulptūros ant Žaliojo tilto vaizdavo įvairių socialinių grupių ir profesijų žmones. Vienoje jų stovintys greta vyrai yra šachtininkas ir mūrininkas.

REKLAMA

E.Platovas neabejoja, kad dviejų darbininkų skulptūra buvo sumanyta ir užsakyta kaip sovietinės propagandos pavyzdys. Bet jis neatmeta, kad menininkai kurdami nesąmoningai galėjo palikti galimybių ir kitokiai interpretacijai.

Skulptorius B.Vyšniauskas tokią gėjų interpretaciją pavadino ciniška provokacija ir kiaulišku elgesiu. Jo manymu, toks gėjų elgesys - tai ne kas kita kaip šmeižtas.

REKLAMA

Profesorius dar pasiteiravo, ar tie gėjai nėra jo buvę studentai, kurie nutarė taip jam atkeršyti.

B.Vyšniauskas sakė, kad vaizduoti du vyrus darbininkus, o ne vyrą ir moterį, nutarė patys skulptoriai.

"Su tokiais įrankiais dirbti ne vaikams ar mergaitėms. Viena iš ketaus nulieta figūra jau pusę amžiaus laiko pneumatinį plaktuką, kita - mūrininko įrankius. Vienas vyras - vyresnis, kitas - jaunesnis, abu stiprūs ir energingi. Ką ten gėjai galėjo įžiūrėti?" -stebėjosi skulptorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šį rudenį tarptautinės konferencijos, skirtos gėjų diskriminacijos darbe problemoms, dalyviai nedvejojo, kad skulptūra ant Žaliojo tilto vaizduoja būtent gėjus.

Patrickas Thomasas (Patrikas Tomasas) iš Belgijos teigė pirmiausia atkreipęs dėmesį į santykį tarp šių skulptūroje sustingusių vyrų. Jis mano, jog nuotrauka labai tinka leidiniui apie homoseksualių darbuotojų teises.

Olandas Arjos Vendriga irgi nė akimirkos neabejojo, kad skulptūra vaizduoja gėjus. Jis labai gyrė knygos viršelio sumanytojus.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų