O viskas prasidėjo nuo to, kai internetinėse svetainėse „Rutube“ ir „Youtube“ išpopuliarėjo dviejų metų senumo įrašas apie vyriškį, kuris ant stogo užsidėjo mėlyną kibirėlį ir buvo sustabdytas milicijos. Mėlyno kibirėlio problema buvo ta, jog šis priminė milicijos automobilio švyturėlį. Įstatymo, draudžiančio vežiotis mėlyną kibirėlį ant stogo – nėra, tačiau milicininkai nerimo...
Pagrindinė „mėlynojo kibirėlio“ paskirtis – pasijuokti iš tokius švyturėlius turinčių pareigūnų ir garsiai pranešti, jog tiesiog turėdamas mėlyną kibirėlį ant stogo gali gauti privilegijų keliuose.
Pokštas palaipsniui virto judėjimu ir žmonės masiškai pradėjo ant automobilių stogų bei motociklų klijuoti mėlynus kibirėlius, siekiant lygiateisiškumo. Rusų nuomone, daugelis pareigūnų naudojasi švyturėliais tiesiog tam, jog gautų pirmumo teisę keliuose.
Žurnalistai ir asmeninių tinklapių kūrėjai mano, jog idėja – tiesiog geniali. Gebėjimas pasijuokti iš savęs ir kitų – geriausias ginklas. Pareigūnai keisčiausiais būdais bandydavo nubausti automobilių su mėlynais kibirėliais savininkus, tačiau šie greitai įgijo teisinių žinių ir pradėjo gintis. Vienas pagrindinių kaltinimų, jog mėlynas kibirėlis – tai neteisingai ir nesaugiai pritvirtintas krovinys. Bauda už tokį nusižengimą – 100 rublių, tačiau tai nesustabdė žmonių. Internete pasirodė krūva įrašų, apmokančių, kaip teisingai pritvirtinti vaikišką kibirėlį prie transporto priemonės stogo.
Taip pat buvo pradėti dalinti lipdukai su įvairiausiais šūkiais: „Visuomenės tarne – nusiimk švyturėlį“ arba „Švyturėliai – Rusijos gėda“. Prie judėjimo prisijungė ir žiniasklaida. Rusų laikraščio „Pareiškimai“ atlikto tyrimo duomenimis, Rusijos valdžios nustatyta, jog automobilių su specialiaisiais švyturėliais turėtų būti 737. Laikraščio redakcija paprašė žmonių fiksuoti mašinas su švyturėliais ir nuotraukas atsiųsti į redakciją. Iš viso buvo suskaičiuoti 1201 automobiliai, ir tai tik tie, kuriuos užfiksavo laikraščio skaitytojai.
Situacija rutuliojosi toliau... Vieną dieną Maskvoje, iš anksto nesusitarę vairuotojai Kutūzovo prospekte masiškai atsisakė praleisti du milicininkų automobilius su švyturėliais. Nesitikėję tokio žmonių elgesio, pareigūnai nesiryžo nubausti nei vieno piketuotojo ir kantriai stovėjo kamštyje. Eismui pajudėjus visi vairuotojai vieningai įjungė garso signalus, tarsi pabrėždami savo pergalę. Daugiau vairuotojai panašiais būdais nebetampė likimo už ūsų ir panašūs piketai nebevyko.
Maskvoje prasidėjęs judėjimas „užkrėtė“ ir kitus miestus. Sankt Peterburge įvyko ištisas paradas. Milicija veltui stabdė automobilius su mėlynais kibirėliais: pastarieji buvo pritvirtinti taip, jog juos buvo tikrai sunku nuplėšti, todėl ir prisikabinti prie ko iš tikrųjų nebuvo, todėl pokalbiai su pareigūnais buvo gana trumpi:
- Sveiki, prašau parodyti dokumentus!
- Kažkokios problemos? Sustabdymo priežastį nurodykite.
- Kas čia pas jus ant stogo primontuota?
- Mano asmeninis krovinys, bagažas.
- Mėlynas kibirėlis?
- Taip, mėlynas kibirėlis.
- Techninės apžiūros talono aš pas jus nemačiau.
- Štai, prašau... Gale sėdintys keleiviai, beje, yra prisisegę saugos diržus.
- Kibiras pas jus gerai pritvirtintas?
- Nesijaudinkite. Jau patikrinta. Tai jau tikrino antras kelių eismo tarnybos skyrius, specialioje trasoje...Ir jau ne kartą.
Eisenos metu milicijai baigėsi kantrybė. Šie sulaikė du aktyvistus, kuriuos norėjo apkaltinti įvykdžius administracinį nusikaltimą, t.y. atsisakius vykdyti pareigūnų nurodymus ir nusiimti kibirėlius, tačiau po paros vairuotojus teko paleisti. Patenkinti aktyvistai nusprendė tęsti akciją, o nedrįstantiems ant automobilio stogo užsidėti mėlyno kibirėlio pasiūlė prie transporto priemonių tvirtinti mėlynus kaspinus.
„Mėlynojo kibirėlio“ judėjimas turi netgi savo internetinį tinklapį (sineevedro.ru). Taip pat pateikiame slapta kamera nufilmuotą vaizdo įrašą, kaip bandoma nubausti vairuotoją su mėlynu kibirėliu (rusų kalba), be galo smagius rankų darbo švyturėlius bei nuotraukas iš Sankt Peterburge vykusio piketo.